Україна та США підписали безпекову угоду: що вона передбачає

2c3285c33f09834088c4d931f8fd0116_1718308304_extra_large
Володимир Зеленський та Джозеф Байден. Фото/ Офіс Президента

У четвер, 13 червня, на саміті G7 в Італії Президент США Джо Байден і президент України Володимир Зеленський підписали двосторонню угоду про безпеку для посилення оборонних спроможностей України на десять років.

Текст цієї угоди оприлюднили на сайті Офісу Президента України.

Зокрема в безпековій угоді йдеться про – розширення співробітництва між країнами у сфері оборони й безпеки; майбутнє України як члена НАТО; притягнення Росії до відповідальності за її агресію проти України тощо.

«Підтверджуючи, що майбутнє України – в НАТО, підтверджуючи свою підтримку декларації членів Альянсу на Вільнюському саміті 2023 року про те, що члени Альянсу будуть в змозі надати Україні запрошення вступити в Альянс, коли члени Альянсу погодяться та будуть виконані умови, наголошуючи на важливості поглиблення її інтеграції у євроатлантичну спільноту та підкреслюючи центральне значення реформ для підтримки та зміцнення оборони, процвітання, відновлення, верховенства права та демократії в Україні», зазначено в угоді.

Що передбачає двостороння безпекова угода між Україною та США

Безпекова угода містить 11 статей, а саме:

  1. Принципи співробітництва.
  2. Співробітництво у сфері оборони та безпеки.
  3. Співробітництво у сфері економічного відновлення та реформ.
  4. Інституційні реформи для поглиблення євроатлантичного співробітництва.
  5. Справедливий мир.
  6. Додатки та імплементаційні домовленості.
  7. Спори та імплементація.
  8. Внесення змін.
  9.  Набрання чинності.
  10. Реєстрація в Організації Об'єднаних Націй.
  11. Вихід з угоди.

Так, в безпековій угоді між Україною та США у другому пункті про «Співробітництво у сфері оборони та безпеки», пише, що сторони погоджуються:

1. «Надалі імплементувати чинні угоди й домовленості у сфері безпеки, зокрема ті, що стосуються досліджень і розробок, науково-технічної співпраці, захисту секретної оборонної інформації та моніторингу кінцевого використання.

2. Проводити регулярні зустрічі для поглиблення взаємної поінформованості про нові загрози з метою роботи над посиленням інтеграції оборонних систем і потенціалу стримування Сторін у всіх сферах, а також сприяння підвищенню рівня оперативної сумісності України з НАТО.

3. Надалі зміцнювати співпрацю у сфері оборони та безпеки як засіб розбудови майбутніх Збройних Сил України, які підтримують надійну обороноздатність, що може охоплювати:

  • програми підготовки та військової освіти;
  • надання товарів і послуг оборонного призначення;
  • спільні військові маневри та навчання;
  • постійне спільне планування для протистояння загрозам для Сторін, включно з керівними принципами, відповідними правилами застосування зброї та командування й управління, залежно від обставин;
  • продовження спільного планування протистояння загрозам для Сторін, включно з керівними принципами, відповідними правилами застосування сили, а також командування й управління, за необхідності;
  • співпраця з метою сприяння кібербезпеці та захисту критичної інфраструктури;
  • співпраця з метою розвитку спроможності України протидіяти російській та будь-якій іншій пропаганді та дезінформації;
  • співпраця з метою сприяння регіональному миру та безпеці в Чорному морі;
  • співпраця з метою підтримки вилучення боєприпасів, що не вибухнули, та розмінування;
  • інша співпраця, яка може бути взаємно узгоджена Сторонами».

У статті «Про справедливий мир» для України в безпековій угоді вказано:

«Сторони визнають, що Україна не буде в безпеці доти, доки її суверенітет і територіальна цілісність не будуть повністю відновлені шляхом встановлення справедливого миру, який поважатиме права України відповідно до міжнародного права, включно зі Статутом ООН. Тому Сторони співпрацюватимуть задля досягнення справедливого й тривалого миру, який матиме широку глобальну підтримку. Сполучені Штати вітають постійні зусилля України, зокрема через Українську формулу миру, спрямовані на залучення міжнародної спільноти до встановлення принципів справедливого та сталого миру».

Повний текст безпекової угоди між Україною та США читайте тут.


До слова, Україна уклала вже двосторонні безпекові угоди з такими країнами: Великою Британією, Німеччиною, Францією, Данією, Канадою, Італією, Нідерландами, Фінляндією, Латвією, Іспанією, Бельгією, Португалією, Норвегією та Швецією.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: