Літнє сонцестояння: що це за астрономічне явище

сонцестояння
ілюстративне фото/ freepik.com

Літнє сонцестояння — важлива астрономічна подія, пов'язана із розташуванням Сонця у найвищій точці екліптики. Водночас, це явище пов'язане з гуляннями та святковими обрядами давніх народів. 

Більше про сонцестояння ІА Дивись.info розповіла голова Львівського Астрономічного Товариства Любов Янків-Вітковська.

Літнє сонцестояння — що це за явище

Літнє сонцестояння можна розглядати з різних сторін, зауважила науковиця. З боку астрономії - це щорічна подія, яка відбувається у чітко визначений час — 21, 22 або 23 червня. Тоді Сонце — зоря, довкола якої обертається наша планета у Сонячній системі — є у своїй найвищій точці. Йдеться про північну півкулю неба.

«Щоб досліджувати зорі, впорядкувати їх у так звані астрономічні каталоги, описувати їх, астрономи придумали небесні координати. Так вони досліджують усі об'єкти на небесній сфері. Так з'вився термін "екліптика" — шлях сонця. Ця екліптика, звичайно ж, перетинає екватор. Вона нахилена під кутом 23° над екватором. І Сонце буває у верхній точці та у нижній точках», — пояснила Любов.

Тож коли Сонце знаходиться у північній точці — таке явище називається літнім сонцестоянням. А коли у південній — зимове сонцестояння.

Літнє сонцестояння є одним з найдавніших свят

Так склалося історично, додала голова Львівського Астрономічного Товариства, що в ці дні відбуваються свята у багатьох народів світу:

«Давні вірування людей ще до наукового періоду також збігаються з тим, що Сонечко знаходиться високо. В ці дні і українці святкують Івана Купала, і латиші святкують Ліґо. Це говорить про те, що люди давно слідкували і вивчали Сонечко. Своє життя та традиції вони підлаштовували до таких явищ. То є правильно, бо сонце — наша життєдайна зірка».

У цей день Сонце вважається особливо могутнім, здатним надати свою силу всім живим істотам. Саме тому люди здавна шанували небесне світило, організовуючи веселі танці, масові гуляння та різноманітні святкові обряди. 

У давні часи літнє сонцестояння також вважалося часом для ворожіння, коли можна було передбачити свою долю та визначити, яким буде рік до наступного сонцестояння.

Українці пов'язували святкування Купала з днем літнього сонцестояння.

ілюстративне фото/купальське вогнище/вікіпедія

Прикмети на літнє сонцестояння

У літнє сонцестояння є такі прикмети погоди:

  • Негода віщує бідний урожай цього року.
  • Якщо в ніч сонцестояння на небі видно багато зірок, то цього року вродять гриби та ягоди.
  • Вранці на траві багато роси - до спекотної і сонячної погоди найближчими днями.
  • Якщо на сонцестояння гримить грім, то до кінця червня часто буде негода.
  • Похмуро - літо буде прохолодним.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: