Львівщина опиналась на порозі епідемії кашлюку, — департамент охорони здоров'я

У Львівській області зросла захворюваність на кашлюк: від початку нинішнього року в регіоні зафіксували понад 400 випадків недуги, що в рази більше, ніж в аналогічний період торік. Лише у червні нинішнього року зареєстрували 95 нових випадків захворювання на кашлюк.
Про це повідомила директорка департаменту охорони здоров'я Львівської обласної військової адміністрації Наталія Літвінська під час брифінгу у п'ятницю, 12 липня, передає ІА Дивись.info.
Львівщина — на порозі епідемії кашлюку
«Захворюваність на кашлюк у Львівській області зросла у 21,5 раз, якщо порівнювати з минулим роком. З іншого боку, ми спостерігаємо тенденцію щодо зниження темпів вакцинації не лише від кашлюка, але й від дифтерії та правця. У нас утворився великий прошарок як дитячого, так і дорослого населення, яке не вакцинують, а це означає, що ми можемо стати на порозі нової епідемії», — сказала вона.
Теперішнього року щодня на Львівщині у пацієнтів з кашлюком реєструють важкі клінічні форми захворювання.
У червні 2024 року кашлюк виявили у 95 пацієнтів у Львівській області. Загалом цього року недугу виявили у 459 мешканців регіону, розповіла головна епідеміологиня області Наталія Іванченко

«Це ті випадки, які офіційно увійшли в статистику. Ми розуміємо, що не всі звернулись по медичну допомогу, тож ми можемо припускати, що кількість хворих значно більше», — каже Наталія Іванченко.
За її даними, левова частка хворих — це немовлята, себто до одного року. На другому місці — діти від 5 років. Втім, хворіють на кашлюк не лише діти.
Серед пацієнтів також є люди старші 18 років. Епідеміологиня говорить, що часто припускають, що у дорослих не можуть виявити кашлюку, адже це «дитяча хвороба»:
«Якщо дорослі кашляють більше 14 днів, це є підставою для медиків запропонувати їм обстеження на кашлюк і, відповідно, лікування, аби вони припиняли виділяти бактерію та заражати оточуючих. Дуже часто діти заражаються бактерією, яка викликає кашлюк, від старших сестричок і братиків, бабусів та дідусів, котрі не знають, що хворіють на цю недугу. Чим тісніший контакт в родині, тим більшою є вірогідність заразитись дитині, яка проконтактувала із людиною, яка при розмові, кашлі чи чханні, виділила цю бактерію», — додає Тімченко.
Зі слів експерта департаменту охорони здоров'я Львівської ОВА з інфекційних хвороб Андрія Орфіна, нині у Львівській інфекційній лікарні на лікуванні перебувають 37 пацієнтів з кашлюком, більшість з них — діти до року.
«Через два тижні починаються тяжкі, тривалі та спазматичні напади кашлю, що можуть призводити до втрати свідомості та зупинки дихання, також є ймовірність судом», — вказує на симптоми він.
Торік від кашлюку померла дитина на Львівщині
Генеральна директорка Львівського обласного центру контролю та профілактики хвороб Міністерства охорони здоров'я України Наталія Іванченко каже, що упродовж 2021-2023 року продовжили реєструвати випадки кашлюку у Львівській області і кількість хворих зросла. А минулого року через недугу померла дитина. Така тенденція продовжує зберігатись і нинішнього року.

«Цю хворобу ще називають студеним кашлем, тому що чудодійних ліків, які би могли раптово вилікувати хворого, досі не винайшли, тому що хвороба дійсно важка. В перекладі назва хвороби звучить як "півнячий крик", тому що її окремі характерні симптоми нагадують цей крик. Сказати, що хвороби не було у попередні роки ми теж не можемо: вона реєструвалась щороку, але пандемія коронавірусу переключила людей на інші проблеми, тому статистично випадки кашлюку у нас не реєструвались. Ще наприкінці 2022 року окремі країни Європи, а потім США, повідомили про те, що зростає число хворих на кашлюк як серед дітей, так і серед дорослих. Почали реєструватися спалахи», — говорить головна епідеміологиня Львівщини.
Що таке кашлюк
Це інфекційне захворювання дихальних шляхів, найпоширенішим симптомом якого є напади сухого кашлю.
На початку захворювання кашлюк часто плутають із звичайною застудою, адже йому притаманні: слабкий кашель, температура, нежить. Проте не слід його недооцінювати.
Кашель при кашлюку може тривати приблизно 8 тижнів і супроводжуватись апное (тобто тимчасовим припиненням дихальних рухів).
Серед частих ускладнень захворювання – пневмонія, рідше – судоми та ураження головного мозку. Чим менший вік дитини, тим небезпечніший для неї кашлюк. Інкубаційний період триває в середньому від 7 до 14 діб.
Читайте також: Які щеплення необхідні людям і чому в Україні вакцинація досі залишається проблемним питанням
Запобігти кашлюку можна завдяки вакцинації, яка передбачена Календарем профілактичних щеплень. Щеплення безоплатні та проводяться дитині у 2, 4, 6 і 18 місяців (чотири щеплення).

«З 1950 року в Україні планово вакцинують від кашлюку. Ця вакцина захищає від дифтерії, правця та кашлюку в комплексі. У нас ці щеплення роблять дітям, починаючи з 2-місячного віку. Цю вакцинацію гарантує держава безкоштовно», — каже епідеміологиня.
Вже з шести років дитини щеплення від кашлюку стає рекомендованим і може проводитись за власні кошти. Його можна робити раз у 10 років.
Зі слів Іванченко, торік на Львівщині імунізацію проти кашлюку отримали близько 73% немовлят. За шість місяців нинішнього року в області провакцинували лише близько 40% дітей до одного року.