Як у Львові створили легіон Українських січових стрільців
На початку Першої світової війни, 6 серпня 1914 року, у Львові заснували легіон Українських січових стрільців як український підрозділ у складі австро-угорської армії. Це стало першим українським національним військовим легіоном після козацької доби.
Сьогодні минає 110 років від дня створення легіону Українських січових стрільців. З цієї нагоди ІА Дивись.info розповідає про їх заснування та виняткову роль в історії.
Історія заснування легіону Українських січових стрільців
Передісторія Українських січових стрільців розпочинається ще 18 березня 1913 року в Галичині, коли на зборах українські діячі вирішили створити військове об’єднання «Січові стрільці». В його межах діяло близько 50 товариств: стрілецькі сотні, чоти, курені, спеціальні фахові школи.
З початком Першої світової війни Австро-Угорська імперія здійснювала активну мобілізацію. У Львові на той час саме розпочала роботу Українська народна рада, заснувавши два утворення: політичну організацію – Союз визволення України (4 серпня 1914 р.) та окремий військовий легіон – Українські січові стрільці (6 серпня 1914 р.).
У Відні прийняли пропозицію від України, адже потребували щонайбільше бойових сил і вже у серпні розпочалася мобілізація. Спочатку до війська Українських січових стрільців записалися 28 тисяч добровольців, проте військове командування Австро-Угорщини погодилося прийняти лише дві з половиною тисячі юнаків. Відібрали лише найкращих – цвіт молодої української інтелігенції. Фактично, усі з них мали вищу освіту та були амбітними молодими людьми, які свідомо йшли у бій.
Усіх стрільців поділили на десять сотень по 250 стрільців в кожній. Спочатку Українських січових стрільців відправили на Закарпаття для навчання військового ремесла. Утім навчання тривало недовго, адже тим часом російські війська наступали на Галичину і наближалися до Закарпаття. Тож австрійське командування вирішило відправити український легіон. І вже стрільці сотні командира Василя Дідушка 10 вересня 1914 року здійснили перший військовий похід на Верецький перевал.
Першу перемогу Українські січові стрільці здобули 3 травня 1915 року в Боях на горі Маківці. Згодом успішними були бої під Болеховом, Завадовом, Семиківцями.
Вплив Українських січових стрільців на формування національної свідомості
Важливою у стратегії Українських січових стрільців була ідея української державності, задля якої відбулося об’єднання галичан і наддніпрянців, Львова і Києва. Однак й на початках ядро їхнього війська складали саме галичани. Згодом вони позбулися австрійського підданства. Високий рівень національної свідомості та відповідальності перед батьківщиною став моральним і культурним рушієм у житті українців в умовах війни.
Водночас із першими походами і боями, Українські січові стрільці набули визнання серед народу. На місці своїх зупинок вони організовували інформаційні та культурні осередки, як-от під час перебування в Мукачівському замку сформували Пресову квартиру (сучасними словами пресцентр), у якій діяли стрілецька читальня, бібліотека та лекційний гурток.
Саме Українські січові стрільці вплинули на формування національного світогляду українців. Особливим був побут січових стрільців: де і як вони жили під час своїх походів. Військові ночували в селянських хатах, спілкувалися з селянами та гралися з їхніми дітьми. Стрільці навчали народних і патріотичних пісень закарпатську молодь, ходили до церкви та співали українською мовою в хорах на богослужіннях.
Пісні Українських січових стрільців
Культурним феноменом Українських січових стрільців стала воєнна художня творчість – стрілецькі пісні, які є унікальними у світовій воєнній поезії. Такі пісні виникли в легіоні Українських січових стрільців в період національно-визвольної боротьби, з 1914 по 1918 роки. До стрілецьких пісень належать маршово-бойові, жалобні, любовні, жартівливі.
Джерелами для стрілецьких пісень були козацькі та народні українські традиції.
Гімном січових стрільців була й відома до сьогодні пісня «Ой у лузі червона калина», яка стала символом визвольної боротьби українців. До цієї пісні повертається і переспівує сучасне покоління українських військових.
Серед знаних стрілецьких пісень також є:
- «Чуєш брате мій» («Журавлі»),
- «При каноні стояв»,
- «Ой на горі на Маківці»,
- «Заквітчали дівчаточка»;
- «Не сміє бути в нас страху»,
- «Чи то буря, чи то грім»,
- «Йде січове військо»,
- «Зійде зоря, настане воля» та інші.
Першими авторами стрілецьких пісень були безпосередньо учасники війни: Михайло Гайворонський, Левко Лепкий, Роман Купчинський, Антін Лотоцький, Микола Угрин-Безгрішний, Антін Баландюк, Богдан Крижанівський, Григорій Трух. А основними творцями стрілецьких пісень були троє композиторів: Михайло Гайворонський, Роман Купчинський і Левко. Так, Левко Лепкий написав музику на слова поезії «Видиш брате мій» свого брата Богдана Лепкого. У процесі поширення композиції популярності набула версія з першим рядком: «Чуєш брате мій».
Крім того, пісні Українських січових стрільців співали і повстанці ОУН і УПА під час Другої світової війни та наступних Визвольних змаганнях.
Читайте також Як у Львові 4 липня 1914 року заснували Союз визволення України
Коментарі