Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було

Дизайн без назви - 2024-08-20T111933.059
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Біля пам’ятника Іванові Франку у Львові минула  «Книжкова площа». Цього року на події обміняли понад 4,5 тисяч книжок, де можна було знайти і сучасну українську літературу, і класику, і книжки про мистецтво, бізнес чи історію. Крім того, тут відбулися й тематичні дискусії, читання поезії та концерти.

Детальніше про книгообмін розповідає журналістка ІА Дивись.info у матеріалі.

Книгообмін-2024 минув на новій локації та масштабувався

Ініціаторка «Книжкової площі» та проєктна менеджерка Львівської муніципальної бібліотеки Катерина Алексєєнко каже, що ідея зробити такий книгообмін є власною, тому це локальна особливість міста. За основу бібліотекарі взяли практику буккросингу. Спочатку книгообмін робили в межах бібліотеки, а згодом вирішили збільшити масштаби ініціативи.

Вперше книгообмін «Книжкова площа» відбувся у Львові 2021 року. Тоді подія проходила у дворику Ратуші, а обміняли понад півтори тисячі книжок.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 1
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info
Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 2
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

«Тоді ми отримали багато схвальних відгуків, люди оцінили таку атмосферу свята книги у 2021 році. У 2022 році ми поставили це на паузу через повномасштабне вторгнення. А у 2023 році вже готувалися до цьогорічного обміну. В планах у нас ще масштабуватися», — зазначає Катерина Алексєєнко.

Цього року подію організували на площі біля пам’ятнику Іванові Франку. Участь взяли 49 філій Львівської муніципальної системи. Крім того, пунктами збору книг були й шість інших культурних установ міста.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 3
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info
Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 4
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

«Понад 4500 книжок люди принесли в точки збору від 17 червня по 12 серпня. Тому люди хочуть читати та цінують книгу. Рідкісне видання, яке нам принесли це книга-репринт 1885 року — записки Куліша про Україну. Вона написана староукраїською мовою. Це така найунікальніша книга, яка в нас є. Тому наступного року я думаю, що ми ще зробимо ятку ретро-книг, бо багато людей їх шукають та приносять», — розповідає Катерина Алексєєнко.

На «Книжковій площі» розмістили 16 тематичних яток з книжками: «Мистецтво», «Словники. Підручники. Довідники», «Сучасна зарубіжна література», «Сучасна українська література», «Література для найменших», «Література іноземними мовами», «Класична українська література», «Класична зарубіжна література», «Підліткова дитяча література», «Подарунки видавництв», «Історична література» тощо. Також тут були три фотозони, де відвідувачі змогу зробити знимки на згадку, зокрема, дитяча зона.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 5
Фотозона на «Книжковій площі»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info
Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 6
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info
Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 7
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Люди могли приносити книги для обміну не тільки з 17 червня по 12 серпня, а також і в день самої події 18 серпня.

За словами Катерини Алексеєнко, цього року до точок збору принесли багато дитячої та підліткової літератури. Також популярною стала зарубіжна література та українська. Зокрема видання сучасної української літератури помістили у дві ятки.

«Особливість «Книжкової площі», що тут довго тримається інтрига. Ти не знаєш, які книги будуть для обміну. Минулого разу, коли ми проводили подію у дворику Ратуші, то було цікаво спостерігати, як деякі люди приходили і дивилися, хто інший візьме їхню книгу та радили взяти її. Так відбувається власне формування спільнот, коли ти приходиш на тематичну ятку та обмінюєшся книгами з іншими, спілкуєшся з людьми»,

– додає ініціаторка книгообміну.

Тематичні дискусії, концерти та майстеркласи в межах «Книжкової площі»

Окрім книгобміну, на площі відбувалися тематичні культурні заходи.

Першою була розмова «Львів — місто літератури креативної мережі ЮНЕСКО». У ній взяли участь культурна менеджерка та керівниця офісу «Львів місто літератури креативної мережі ЮНЕСКО» Мар’яна Загоруйко, директор Львівської муніципальної бібліотеки Василь Кметь, в.о. начальника управління культури департаменту розвитку ЛМР Олексій Тарабан, директор «Дому Франка» та літературознавець Богдан Тихолоз, поет та музикант Григорій Семенчук та заступниця директора комунального підприємства «Львівське радіо» Богдана Брилинська. На події обговорили про те, як Львів є містом, де твориться та розвивається літературно- мистецьке життя.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 8
Розмова «Львів — місто літератури креативної мережі ЮНЕСКО». Фото/ Львівська муніципальна бібліотека

Другою розмова була на тему «Література та памʼять: хто і як говорить про новітню російсько-українську війну». Учасниками дискусії стали: письменник, боєць добровольчого батальйону ОУН Андрій Гуменюк, заступниця директорки Львівської обласної бібліотеки для юнацтва ім. Романа Іваничука Наталя Білута та культорологиня та директорка Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору» Ольга Гончар. Модерував захід – Василь Кметь. Під час розмови звернули увагу на те, як літературні тексти зберігають пам’ять про війну та полеглих воїнів. А також — яким чином формуються наративи про сучасні реалії.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 9
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Крім того, на сцені виступили з концертами гурт «Joyriders» та «Granat Garden»; Соломія Чубай та гурт «Джалапіта». А львівська письменниця Оля Вовк провела читання-спонукання «Повір у щастя!» для дітей.

Також в межах книгообміну й відбулися поетичні читання. Свої вірші прочитали молоді поети, як-от: Оля Гонтар, Ліда Рибіна, Олеся Остапенко, Віта Верстова, Максим Христенко, Святослав Франчук та Ростислав Кузик.

На завершення відвідувачі «Книжкової площі» мали змогу переглянути документальний фільм «Мова» режисера Сергія Лисенка з колекції фільмів Мережі кіноклубів DOCU/CLUB ГО «Докудейз». Опісля поділитися враження від кінострічки, обговорити проблеми, які вона актуалізує.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 10
«Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Що кажуть відвідувачі про книгообмін

На виході з площі зустріли відвідувачів «Книжкової площі», які поділилися свої враженнями про захід. Студентка факультету міжнародних відносин Юля каже, що на книгообмін занесла 13 книжок, а натомість обрала 12:

«Загалом в мене позитивні враження від такої події. Книжки, які я здавала – більшість були з моїх підліткових часів. Також занесла сюди видання, як прочитала і вони мені не сподобалися. Усі вони були в гарному стані, тому вирішила їх віддати. Натомість взяла книги англійською мовою, на подарунок та просто для себе. Було б непогано як би там, де сучасна українська та зарубіжна літератури зроби трохи більші стенди. Бо книжок було багато, а людей — ще більше. Тому трохи важко було часом якісь книжки подивитися».

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 11
Відвідувачі «Книжкової площі»-2024. Зліва на право: Аня, Юля та Андрій. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Аня, яка навчається на перекладача, розповіла, що також здала підліткову літературу: «Я в основному взяла книги англійською та німецькою. Книгообмін мені сподобався. Про самий захід дізналася від бібліотеки біля мене».

Обидві дівчини зізнаються, що полюбляють ходити до публічних бібліотек. Зокрема відвідують філію № 10 на вулиці Залізняка.

Масштабний книгообмін «Книжкова площа» у Львові: як це було - 12
Книжки, які взяли Юля та Аня на книгообміні. «Книжкова площа»-2024. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Підкреслимо, що подію організувала Львівська муніципальна бібліотека. Захід є безкоштовним для відвідувачів.


У межах проєкту «Що почитати у львівських бібліотеках» журналістка ІА Дивись.info  вже підготувала добірки книжок разом з Мистецькою Бібліотекою, бібліотекою Px, URBAN бібліотекою, Сенсотекою, ProFashion бібліотекоюЦентральною дитячою бібліотекою Львова та Медіатекою. Усі добірки можна переглянути за посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: