Твори українських та французьких митців: фоторепортаж з нової виставки у Львові
У середу, 5 вересня, в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького відкрили виставковий проєкт «UKRAFT: ЗУСТРІЧ ФРАНЦУЗЬКИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ МИТЦІВ». На ньому презентували близько 60 робіт художників з двох країн, в тому числі й військовослужбовців ЗСУ.
Журналістка ІА Дивись.info побувала на відкритті виставки та розповідає про неї.
Мета проєкту — об’єднати в одному культурному просторі французьких та українських митців. Він стартував 24 серпня 2022 року. Тоді в нормандському місті Гавер відбувся показ українського фільму «Маріуполь. Невтрачені надії» Макса Литвинова. Героїнями цього фільму є три мешканки Маріуполя.
Куратором виставкового проєкту є Стефан Далмат. Він — прихильник України, її історії та культури, має українське коріння. Родина його бабусі походить з Кропивницького. Співкураторкою проєкту є Ольга Сансон, яка спільно зі Стефаном Далматом на початку повномасштабного вторгнення РФ до України організували освітню культурну організацію «Життя в рельєфі».
«Я довгий час уявляв такий опис, де земля країни була багатою і чорного кольору, де соняхи обертали свої голови за сонцем. Ця картина мене переслідувала все моє дитинство. І це фраза моєї бабусі. Я вирішив сам відкрити цю країну. Коли вперше моя нога вступила на Україну, я мав дивне відчуття прийти до себе додому. Сьогодні ідея цієї експозиції є невипадковою. Це логічне продовження, щоб відкрити для французів Україну. Щоб вони дізналися про боротьбу цього народу, який захищає демократію та свою незалежність», – каже Стефан Далмат.
На виставці «UKRAFT: ЗУСТРІЧ ФРАНЦУЗЬКИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ МИТЦІВ» представили роботи французьких художників Еви Далми, Мікаеля Дусе, Сінді Сули, також українських митців Романа Хруща, Віталія Гайдара, Данила Склярова, Богдана Сокура, Петра Сметани, Артура Котика, Олесі Трофименко, Максима Собуцького, Олександра Бриндікова, Ольги Трегубової, Тетяни Ягодкіни тощо.
«Я сьогодні надзвичайно вражена почути та зрозуміти, що відбувається з українцями і на фронті, і тут. Браво за вашу сміливість. У Франції ми живемо в мирній країні і не уявляємо собі, що може бути у вашому місті. Сьогодні я хочу, щоб мої картини несли мир. Я хочу зацитувати слова, які є на моїй картині і є важливими для мене. Бо я – поетка, для мене слова поезії також є важливими, як і мистецтво: "Розум є найсильнішим, сильнішим за все. Все існує. Небо існує. Гори існують. Чудо існує. Дерева існують. Я існую. Ти існуєш. Інші існують. Нічого не існує"», – розповідає французька мисткиня Ева Далма.
Професор Львівської національної академії мистецтв Роман Яців додає, що ця виставка має свою специфіку, бо тут розгорнута панорама між тишею та криком: «Основний наголос робиться на екзистенцію, на потребі висловитися, розкрити свій стан емоційний та зафіксувати мить, заглибитися в складні сугестії малярства та виразити епоху, в якій автори працюють. Тут можна побачити той діапазон, який можна назвати "антропологія болю". Антропологія болю має спонтанний характер. Це адекватна реакція митців, які відчувають проблему драми та сили на своїх полотнах».
Виставковий проєкт «UKRAFT: ЗУСТРІЧ ФРАНЦУЗЬКИХ ТА УКРАЇНСЬКИХ МИТЦІВ» можна переглянути до 22 вересня.
Виставковий проєкт ініціювала французька мистецько-культурна асоціація «La Vie en Relief» / «Життя в рельєфі».
Раніше ми розповідали, що у Львові відкрили виставку Марії Примаченко. Про неї – читайте у матеріалі.
Коментарі