Сьогодні у Львові розпочнеться фестиваль BookForum: які події відвідати
У вівторок, 2 жовтня, стартує 31-ий Міжнародний літературний фестиваль Lviv BookForum. Він триватиме до 6 жовтня. Події відбуватимуться як наживо, так і онлайн.
Журналістка ІА Дивись.info розповідає особливості цьогорічного фестивалю та події, які можна відвідати.
Lviv BookForum-2024: що нового та які особливості
У 2024 році на Lviv Book Forum не буде традиційного книжкового ярмарку, як це було в попередні роки. За словами організаторів, це сталося через низку причини, зокрема через те, що у Львові немає безпечної локації, де б розмістилися всі охочі учасники.
«Нам довелося відмовитися від ярмарку з двох причин: на місці де він відбувався, зараз якісь конструкції, залиті в бетон, а інша причина - ми не знайшли достатньо коштів його профінансувати», — зазначила програмна директорка фестивалю Софія Челяк.
Водночас учасники подій зможуть придбати книжки безпосередньо на локаціях, де відбуватимуться заходи.
Головна тема цьогорічного форуму — «Сила спільнодії».
«Наша фокусна тема в цьому році — це про спільнодію. Ми прагнемо створити простір для дискусій про виклики, які постають перед сучасним світом, з огляду на історичні уроки та боротьбу за права людини. І розпочати нашу програму ми би хотіли з розмови з професором, головою департаменту германістики й славістики Манітобського університету Мирославом Шкандрієм, який дослідив антиімперські твори в українській літературі від Сковороди до 90-их років. Його праця показує тяглість літературних поколінь в протидії імперії, і це нам нагадування про те, що ми не самі, і наша опірність на цьому етапі боротьби з росією, це зокрема завдяки їхній роботі», — розповідає Софія Челяк.
У фестивалі візьмуть участь як українські діяли, так запрошені представники зі 17 різних країн світу: Болгарії, Бразилії, Великої Британії, Ізраїлю, Індії, Ірландії, Канади, Мексики, Нігерії, Нідерландів, Німеччини, Нової Зеландії, Польщі, Сербії, США, Фінляндії, Хорватії. Серед них — лавреат Букерівської премії Салман Рушді (Британія), дослідниця постколоніалізму Ґаятрі Чакраворті Співак (Індія), журналіст Девід Ремнік (США), лавреатка Оскару Василиса Степаненко тощо.
Які події відбудуться на BookForum-2024
Цього разу на BookForum відбудеться 150 подій на восьми локація у Львові. Серед них тематичні заходи відбуватимуться у таких закладах культури, як-от:
- Порохова вежа;
- America House Lviv;
- Львівська обласна бібліотека для дітей, «Леотека»;
- Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Романа Іваничука;
- Готель «Жорж», камінна зала;
- Інститут народознавства НАН України;
- Книгарня «Є»;
- Артцентр «Дзиґа»;
- Мистецька бібліотека.
Відкриє фестиваль публічна розмова «Росія і Україна. Література та дискурс імперії від наполеонівських до постколоніальних часів» докторки філологічних наук Олени Галети з літературознавцем і письменником Мирославом Шкандрієм. Подія відбудеться сьогодні, 2 жовтня, о 19:30 год у Пороховій вежі.
Завтра, 3 жовтня можна буде відвідати такі події:
- Інтерактивна гра в політику за книжкою Євгенії Завалій «Політика для дітей». Учасники: Євгенія Завалій, Оксамитка Блажевська. Коли та де: 11:00 - 11:45 год, Львівська обласна бібліотека для дітей, читальний зал учнів 5-9 класів.
- Презентація книги «ПОСТЛУГАНЩИНА: цикли регіональної історії». Учасник : Андрій Зайцев. Коли та де: 11:00 - 11:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
- Квест-гра «Мешканці Чарлісу та інші непрОсті» за підлітковим фентезі Мар'яни Стефак "Ключ Горгона". Учасники : Оксамитка Блажевська, Мар'яна Стефак. Коли та де: 12:00 - 13:00 год, Львівська обласна бібліотека для дітей, читальний зал учнів 5-9 класів.
- Презентація книги «Крайова виставка 1894 року - початок електрифікації Львова». Коли та де: 12:00 - 12:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
- «Це війна — Українські письменники і письменниці про те, як пережити катастрофу». Учасники: Віталій Портников, Наталія Федущак, Андрій Павлишин, Оксана Форостина. Коли та де: 13:00 - 13:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
- Презентація книги «Byzantine Seals and Rus’ian Seals in the Byzantine Style Found on the Territory of Ukraine (Collection of the Sheremetievs’ Family Museum of Historical and Cultural Rarities, Kyiv)». Учасник: Олександр Алфьоров. Коли та де: 13:00 - 13:45 год, Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Р. Іваничука.
- Презентація видання «"В імені нашої національної єдности": авторські голоси альманаху "Перший вінок"». Учасники : Алла Швець, Євген Нахлік, Святослав Пилипчук. Коли та де: 14:00 - 14:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України
- Буктрейлер для вашої книжки. Учасники: Артемій Кірсанов, Сергій Дзюба, Валерія Борщевська. Коли та де: 15:00 - 15:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
- Книги про Україну в англомовному світі. Учасники: Шарлотта Гіґґінс, Вікторія Белім, Адріан Каратницький, Ярослав Трофимов, Саша Довжик. Коли та де: 15:30 - 17:00 год, Порохова вежа.
- «Цивільний в Берліні»: як нацизм відродився у ХХІ столітті. Учасники: Андрій Павлишин, Олесь Герасим. Коли та де: 16:00 - 16:45 год, Львівська обласна бібліотека для юнацтва ім. Р. Іваничука.
- Презентація книги «КОНСЕРВАЦІЯ СЕРЕДНЬОВІЧНОЇ ПОЛІХРОМНОЇ ДЕРЕВ'ЯНОЇ СКУЛЬПТУРИ: історія, теорія, практика". Учасники : Лідія Лихач, Юрій Янчишин, Софія Ґорелік. Коли та де: 16:00 - 17:00 год, Національний Музей у Львові імені Андрея Шептицького.
- Трилогія «Левеншельди» Сельми Лаґерлеф: презентація українського перекладу. Учасники: Олег Король, Романія Строцька. Коли та де: 17:00 - 17:45 год, Музей етнографії та художнього промислу Інституту народознавства НАН України.
- У мене мало часу: чому молодь змінює світ. Учасники: Тетяна Трощинська, Ярина Чорногуз. Коли та де: 17:30 - 18:30 год, Порохова вежа.
- Бути вірним собі: любов і вибір у часи кризи. Учасники: Софія Андрухович, Крістіна Лемб, Тетяна Трощинська. Коли та де: 19:00 - 20:00 год, Порохова вежа.
- Творча презентація книги «Всьо чотко. Сергій Кузьмінський і "Брати Гадюкіни"». Коли та де: 19:00 - 20:30 год, Львівська Копальня кави.
- Для майбутнього: поетичні читання. Учасники: Галина Крук, Ярина Чорногуз, Остап Сливинський, Ханан Ісса, Гад Кайнар-Кіссінджер, Хінемоана Бейкер, Катерина Міхаліцина, Ян Ваґнер, аріель розе, Юлія Мусаковська. Коли та де: 20:30 - 21:30 год, Порохова вежа.
Повну програму фестивалю, де є інформація про усі події, дивись за посиланням. Вхід на всі заходи — вільний.
Трансляції подій можна переглянути на YouTube-каналі Lviv BookForum, а також англійською й іспанською на Vimeo диджитал-партнера BookForum — HAY Festival.
Раніше ми розповідали, які книжки презентували у Львові на фестивалі BookForum в 2023 році. Добірку — дивись тут.