Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад

Цього місяця у театрах Львова буде чимало різноманітних постановок за мотивами як українських, так іноземних авторів – трагедія Евріпіда, перформативні читання, інтерпретація відомої казки, постановка з традиційними піснями, моновистава про викрадення дітей РФ тощо.

Журналістка ІА Дивись.іnfo щомісяця складає добірку вистав, які можна подивитися у театрах міста та Львівській опері.

Трагедія «Іфігенія в Авліді» Евріпіда

Львівський академічний театр «Воскресіння»

«Іфігенія в Авліді» — одна з найвідоміших трагедій давньогрецького драматурга Евріпіда. На сцені театру «Воскресіння» можна побачити її сучасну інтерпретацію від заслуженого діяча мистецтв України Ярослава Федоришина.

«Прекрасну Єлену вже викрали. Троянська війна почалася та грецькі війська не можуть відплисти з Авліди, бо нема вітру. Царю Агамемнону жрець пророкує перемогу у війні, лише за умови, що він пожертвує життям дочки Іфігенії. Влада чи людяність? Що вирішить Агамемнон? Програти війну чи виграти, втративши дитину?» — розповідають в театрі про постановку.

Сценографія та костюми — заслужена артистка України Алла Федоришина.

Коли: 21 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 2
Фрагмент з вистави/ театр «Воскресіння»

Опера «Русалонька»

Львівська Національна Опера

Вперше в Україні можна побачити оперу сучасного японського композитора Шоічіро Івакірі за мотивами казки Ганса Крістіана Андерсена. Оперу артисти виконують англійською мовою.

«У постановці Львівської національної опери відома казка про кохання, самопожертву та силу мрії перенесе нас у сучасність, а мінімалістична сценографія та костюми, видовищна відеопроєкція і світлові ефекти занурять в атмосферу улюбленої історії дитинства та допоможуть віднайти у ній нові, зовсім не дитячі, незбагненні досі філософські сенси», – розповідають у Львівській опері.

Диригент-постановник – заслужений артист України Юрій Бервецький. Режисер-постановник, автор сценографії – Антон Литвинов. Художниця – Наталія Герич.

Коли та де: 9 та 22 листопада на сцені нового театрального майданчика – Львів Опера: Малярка (вул. Куліша, 6а).

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 3
Фрагмент з вистави. Фото/ Львівська опера

Моновистава «Птах на горищі»

Національний театр імені Марії Заньковецької

На Камерній сцені Національного театру імені Марії Заньковецької відбудеться прем’єра моновистави «Птах на горищі» українського драматурга Олега Михайлова. П’єса, написана влітку 2023 року, присвячена темі викраденню дітей Росією та примусове всиновлення сім’ями окупантів.

За визначенням режисера Ігоря Білиця, жанр вистави – трибунал. Адже саме за цей злочин Міжнародний кримінальний суд видав ордери на арешт президента РФ та його уповноваженої з прав дитини Марії Львової-Бєлової.

Вистава є монологом дівчинки 13 років, яку грає актриса Шорена Шонія. Вона записує свою сповідь, на камеру, яку знайшла на горищі. Дівчинка розповідає свою історію, таким чином документуючи правду та свідчить про злочини окупантів. З її оповіді можна дізнатися про бомбардування Маріуполя, «фільтрацію», роз’єдання з матір’ю, яка є українською військовослужбовицею.

«24 лютого 2022 року моя “внутрішня дитина” дуже злякалася. І потім, коли Харків сильно бомбили, я запитав у неї (тобто у себе, звісно): – “А чого ти боїшся найбільше? Вмерти від ракети?”. Ні. Найбільше ми з моєю внутрішньою дитиною боялися окупації та самотності. Коли почали з’являтися перші повідомлення, що росіяни насильно вивозять дітей із захопленої Херсонської області та Маріуполя, зрозумів, що обов’язково маю про це написати. Мені здається, я розумію, що відчувають ці діти, опинившись полоненими в чужій країні, де їх змушують забути, хто вони такі», розповідає автор п'єси Олег Михайлов.

Постановка відбується в межах проєкту Проєкт TAW (theater and war – Театр і Війна) спрямовано на популяризацію сучасної української драматургії та вітчизняного театру. Його кінцева мета — проведення у Гельсінкі (Фінляндія) фестивалю української драматургії, що створена під час військової агресії Росії проти України та відображає реакцію на неї українського суспільства. За підтримки Всеукраїнської ліги авторів.

Коли: 27-28 листопада на камерній сцені театру.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 4
Афіша до вистави/ Театр імені Марії Заньковецької

Перформативні читання «Ґражда»

Театр Лесі Українки

На сцені Тнатру Лесі Українки поставлять п'єсу «Ґражда». Автором постановки є Олен Михайлов.

За словами організаторів, це історія про ХХ століття, яке минало в одній хаті.

«Хата, чи то пак, гуцульська ґражда зберігає тепло, але й таємниці; може стати прихистком, а може й пасткою. В цій ґражді діялось насильство і марилась любов. Її мешканці жили в страху, але не були боягузами. Вони зробили багато важких виборів у своєму житті, свідком яких була ґражда і можете стати ви», – розповідають в театрі.

Режисер – Сергій Литвиненко.

Коли: 8, 16 та 17 листопада. Вікове обмеження –18+.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 5
Епізод з постановки. Фото/ фейсбук-сторінка Театр Лесі

Вистава «Пробудження весни»

Перший український театр

«Пробудження Весни» – вистава про дорослішання підлітків на сцені Першого театру. Герої вистави проходять крізь непрості випробування: стосунки з друзями, перші романтичні переживання, складні розмови з дорослими, навчальні виклики і відкриття своєї сексуальності. Під час цього переходу вони стикаються з радощами й болем дорослішання, що змушує їх шукати себе у світі.

«"Пробудження весни" – це потужна, глибока історія про пошуки власної ідентичності, щирість емоцій і бунтівний дух юності. Вона зображує один з найважливіших моментів у житті – момент усвідомлення, що дитинство завершилося і починається новий етап», розповідають в театрі.

Режисер вистави – Ігор Білиць.

Коли: 16, 17 та 30 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 6
Епізод з вистави «Пробудження весни»/ Перший театр

Вистава «Підкова на щастя»

Львівський театр ляльок

«Підкова на щастя» – постановка за мотивами твору Івана Франка.

«Коли маленький Віслючок не хоче працювати – він ладен на все, щоб його не займали. І одного разу таки тікає від Діда з Бабою до лісу. Та така приваблива свобода виявилась не такою вже й простою! Чи зможе ця важка подорож навчити нашого героя любити роботу та свою домівку?» – розповідають про постановку в театрі.

Автор – Володимир Данець. Режисер – Олександр Куцик. Художниця – Інесса Кульчицьк. Композитор – Микола Сало.

Коли: 16 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 7
Фрагмент з постановки/ Львівський театр ляльок

Танцювальна вистава «Поле»

Театр імені Леся Курбаса

«Поля – то місця, де приймаються рішення, вони є вільними та позбавленими осуду. Вони відображають життя і смерть. Та рішення приймає хтось інший. Наш світ – то поле, народжене з нашого Внутрішнього поля. З любові та страху. Вони зіштовхуються, немов на полі бою, й народжують тугу, надію, відчай і насильство. Що посієш те й пожнеш. Ігрове поле вільного духу, що не знає, хто він і де його місце, у пошуку любові», оповідають про постановку в театрі.

Режисер/хореограф Райнер Бер. Танцівниця Галина Щупак. Музикант Денис Петришин. Відеопроекція Євген Василів. Сценографічна організація Ярина Карасьова.

Коли: 19 та 21 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 8
Афіша до вистави/ Театр імені Леся Курбаса

Вистава для дітей «Хрясь рятує друзів»

Театр «І люди, і ляльки»

У виставі «Хрясь рятує друзів» розповідається про покинутих на смітнику іграшок. Вони вирушили в подорож, аби врятуватися від Старої Лахмітниці.

«За свободу деколи треба сплатити не малу ціну. Маленьке Поросятко Хрясь з великим серцем... Яким скарбом воно володіло? Що саме Поросятко сплатило за право бути вільними?», – розповідають про постановку її творці.

Режисер – Олег Новохацький. Сценографія, ляльки – Олена Городецька. Художник по світлу –  Алла Новікова. Композитор – Леся Герасемчук.

Коли: 10 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 9
Фрагмент з постановки/ театр «І люди, і ляльки»

Казка «Хочу снігу»

Театр «ОККО»

«Хочу снігу» – це казка про двох овечок, які намагалися врятувати Різдво.

«Кметя і Нитя кожного року з нетерпінням чекають Різдва. Та цього року Різдво не зможе прийти,  так як не має ані снігу,  ані казкових візерунків на вікнах. Овечки вирішили зробити все можливе, щоб врятувати цей святковий день, але загадка була в чомусь іншому. Заклопотані різдвяними приготуваннями,  овечки забули про найголовніше,  про головного героя свята», – розповідають в театрі про виставу.

Коли: 30 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 10
епізоди з вистави/ театр «ОККО»

Вистава з традиційними піснями «Весілля»

Театральний центр «Слово і голос»

«Весілля» – перша вистава проєкту «Сад Божественних Пісень», збудована на традиційних весільних піснях з цілої України.

«"Весілля" – це найдавніший живий ритуал, який хранить в собі переміну, тайну переходу в іншу якість – переходу «через Чермноє море» – і є знаком часу, в якому живемо. Весілля – це вічне цвітіння Землі», – розповідає режисерка Наталія Половинка.

«Драматургію вистави "Весілля" складають 28 старовинних українських весільних пісень, які разом зі сценографією та костюмами сплітаються у надзвичайно тендітне, мерехтливе та водночас складно виконане мереживо театрального дійства. Це дійство не є відтворенням весільного обряду, воно не є ритуальним театром. Режисер, акторки та художники розмовляють з сучасними глядачами сучасною мовою на теми, що актуальні у всі часи для всіх людей народів – про любов, людські взаємини, чоловіка та жінку, про рід та родину, дітей та батьків», – зазначає театральний критик Сергій Васільєв.

Режисерка: Наталія Половинка. Візуалізація: Сергій Савченко.

Художник зі світла: Богдан Дворник. Художник костюмів: Петро Нестеренко-Ланько.

Коли: 24 листопада.

Що подивитися у львівських театрах: добірка вистав на листопад - 11
Афіша до вистави/

До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів та книжок їх можна переглянути на нашому сайті в розділі «культура».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: