Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає

Зустріч із котячим мером Львова у Бібліотеці під Високим Замком
Зустріч із котячим мером Львова у Бібліотеці під Високим Замком. Світлину надала Віта Верстова

Бібліотека — третє місце після дому та роботи чи навчального закладу. Це простір для розвитку та дозвілля, подій, виставок, концертів та книжкових клубів. Однією з функцій Львівської муніципальної бібліотеки є стратегії розвитку родинного навчання. Йдеться про позакласне дозвілля дітей та юнацтва.

Завідувачка відділу промоції Львівської муніципальної бібліотеки Віта Верстова

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 1
Віта Верстова

Ви точно бачили у наших бібліотеках маленьких читачів, які зайняті майстерками, спільночитанням та обговоренням книг, зустрічами з авторами, цікавими атракціями (наприклад, театр тіней чи зустріч із пожежниками). У мережі Львівської муніципальної бібліотеки наразі зареєстровано 47 тисяч 43 дитини різних вікових категорій і для кожного в нас є що запропонувати.

Сьогодні, у Всесвітній день дитини, хочу розповісти трохи про роль бібліотеки в розвитку та зростанні дітей, вплив на їхнє «сьогодні» та на «завтра» нашої країни. Тут я б виділила п’ять основних аспектів. 

1. Любов до книг та читання, яке починається з гри

Змусити дорослих читати дуже складно, а що вже говорити про дітей. Тому бібліотекарі використовують ігрові методи, щоб перенести дітей у світ книги чи то ж книгу — в реальність через різні майстерки, ігри, розмови. 

Саме про це проєкт, до якого й долучилися й ми, — REEPLAI від Європейського Союзу. Ця міжнародна ініціатива об'єднує читайликів з Італії, України та Португалії. Концепція проєкту полягає у створенні Парку Читання, інфраструктури та методики взаємодії дітей та книги в просторі, грі та різних активностей навколо книжок.

Зараз у всьому світі борються із низьким рівнем читання серед населення, витрачають величезні суми на промоцію читання. Але якщо дитина знає про читання з дитинства, то в дорослому віці такій людині буде звично читати та ходити до бібліотеки. 

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 3
Зустріч із психологинею Мехес Роксоланою у Smart Бібліотеці з нагоди Дня толерантності. Світлину надала Віта Верстова

2. Навчання та пізнання світу через книгу

Під час подій для дітей, які відбуваються в бібліотеках, важливо складовою є пізнання нового, закріплення вивчених матеріалів та формування знань. Дізнатися більше про місто та країну в якій живеш чи про котячого мера міста, чи про флору та фауну — усе це можна через книги та бібліотеки.

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 4
На фото: заняття з книжкою у бібліотеці-філії №10 у Львові. Світлину надала Віта Верстова

3. Всебічний розвиток особистості

Дитина розвивається під час майстеркласів, зустрічей з авторами, читання віршів, постановок вистав та знімання кумедних відео про життя бібліотеки та інших активностей. Йдеться не лише про розумовий розвиток, але й про виявлення своїй талантів, вміння працювати в команді, креативність, реалізацію задумів та вміння проявити себе.

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 5
Зустріч із музикантом Павлом Гоцем у Бібліотеці ART Prostir. Світлину надав відділ мистецтв Центральної дитячої бібліотеки м. Львова
Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 6
Зйомки відео для каналу Рожеві окуляри у Profassion Бібліотеці. Світлину надала Віта Верстова

4. Життя і взаємодія у суспільстві

Важливо те, що у бібліотеці діти взаємодіють між собою, із дорослими (бібліотекарями), із відвідувачами, які приходять за книгами та на події. Це допомагає усвідомлювати себе поза межами родини та класу, розширювати межі зони комфорту.

Крім того, через заняття та читання діти розкривають себе, свої здібності та вчаться себе проявляти, що є основою для проактивної позиції та поведінки у дорослому віці. 

Тут зазначу, що саме бібліотека — це комфортний простір, де дитина почуває себе у безпеці, може бути вільною у своїх проявах і знати, що її не будуть засуджувати. Зокрема, про незасудження та реінтеграцію у суспільне життя наш адвокаційний проєкт «Інтеграція неповнолітніх суб’єктів пробації в соціокультурне життя громади». У його межах ми спільно з Центром пробації та за підтримки мережі DOCU/CLUB допомагаємо неповнолітнім, які вчинили правопорушення, соціалізуватися. Так, з ними проводять освітні заходи та розмови про пошуки себе.

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 7
Зустрічі в рамках адвокаційного проєкту Інтеграція неповнолітніх суб’єктів пробації в соціокультурне життя громади. Світлину надала Віта Верстова

5. Патріотичне виховання та зростання як відповідальних громадян

Діти як усі люди в країні знають про війну, відчувають її. У школах (зокрема на виховних годинах) їм розповідають про наших героїв, про державні свята та пам'ятні дати, а у бібліотеках —промовленого слова мало. Тому у нас є свідчення про воєнні події у самих є книгах.

У бібліотеках є спеціальні полиці з мілітарною, ветеранською літературою та книгами, які розповідають про війну. Водночас важливо вміти доцільно розповісти про те, що відбувається, дітям. Це складно, але ми розповідаємо. Це відбувається через спільні читання, розмови, історичні, як ми називаємо «екскурси». А ще через малювання малюнків, створення листівок та оберегів для військових, участь у конкурсах, де треба розповісти про майбутнє України чи уявити нашу перемогу. 

Крім того, це робота з дітками та сім'ями, які були змушені покинути свої домівки через війну та адаптація в нове середовище. Підкреслю, що на початку повномасштабного вторгнення бібліотеки стали тими місцями, де біженці могли знайти підтримку, безпеку, тепло та спокій, наскільки це було можливо.

Такими є основні, але не виключні, ролі бібліотеки в житті та розвитку дитини. Про це можна говорити дуже довго. Тож, знайте, що завести дитину до бібліотеки — чудове рішення і для вашої дитини, і для вас.

Що насправді діти роблять у львівських бібліотеках і як на них це впливає - 8
Листівки для військових, які діти створили у бібліотеці. Світлину надала Віта Верстова

Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: