Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства

image (63)
Фото з відкриття оновленої Медіатеки/ Віта Верстова

Львівські бібліотеки є осередком для волонтерства. Тут відвідувачі мають змогу не тільки взяти та почитати цікаву книжку, але й долучитися до благодійної справи та стати частиною спільнотворення: допомогти військовим та суспільству.

Завідувачка відділу промоції Львівської муніципальної бібліотеки Віта Верстова

Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства - 1
Віта Верстова

Мої думки про бібліотеку і волонтерство, але не в контексті «несіть книги до бібліотеки» (але таки несіть), і не про те, що бібліотеки і — центри волонтерства у містах та селищах (хоча це теж правда). 

Пропоную розглянути інший формат волонтерства в бібліотеці, а саме — спільнотворення. Це благодійність, з якої ти не лише маєш «плюсики в карму», але й комфортний простір для себе та своєї громади, місце для самовираження. І в цьому кожен може взяти участь у себе «на районі». Тобто йдеться про спільнотворення третього місця, яким бібліотека і є. 

Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства - 3
Зустріч німецького Speaking Club в Urban Бібліотеці (бібліотека-філія № 18). Фото/ зі сторінки бібліотеки

Тож в Міжнародний день волонтера я розкажу вам, як можна підтримати бібліотеку різними способами.

Сьогодні ми бачимо багато запитів від установ і від книжкових блогерів, які збирають книги для бібліотек — для наповнення книжкових фондів. І це дуже цінно та важливо, адже доки ми не проженемо армію РФ з нашої землі (і ще потім деякий час), держава не зможе у достатньому обсязі забезпечувати бібліотеки книгами та оновлювати фонди, зокрема, замінюючи російськомовну літературу. Відтак, тисячі українців (і не лише) дарують свої книги у фонди бібліотек. 

Ми у Львівській муніципальній бібліотеці збираємо книги для реабілітаційного центру «Незламні» (UNBROKEN). Також періодично долучаємося до зборів книг для деокупованих територій. Книги несуть наші читачі, читачки, і працівники.

Але бібліотека це більше, ніж книги. Це безпечний простір розвитку та дозвілля, це і люди, без яких будь-який простір стає просто квадратними метрами.

Коли ми говоримо про муніципальні бібліотеки, то варто зазначати не лише про бібліотекарів та бібліотекарок, а й — про читачів й читачок, які відвідують цю бібліотеку та власне громада.

І тут починається диво однієї людини, яка знайшла до бібліотеки у своєму районі. То що ж її тоді робити і чому це взагалі диво? Ось моїх декілька порад, як розпочати знайомство з бібліотекою.

Знайти бібліотеку у своєму районі. Іноді бібліотека розташована просто перед нами, ми часто проходимо повз неї, не помічаючи. Але, одного разу зайдеш, навіть якщо не любиш книги. Тут важливо роззирнутися і оцінити потенціал.

Що робити у бібліотеці? Про це можна говорити дуже багато. На перший погляд непримітна бібліотека може стати для вас справжнім скарбом. Це місце, де ви не лише зможете відпочити, навчатися й читати книги, але й проводити час із друзями, грати в ігри, організовувати клуби та проводити літературники, дискусійні клуби, акустичні концерти та стендап-вечора. І це все неподалік від вашого дому.

Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства - 4
Обмін рослинами в рамках Майстерні міста. Фото/ взято зі сторінки ЛМБ.

Волонтерство для бібліотеки і для себе. Не всі бібліотеки мають сучасні ремонти чи креативні соціальні мережі, є простіші простори, але вони теж мають великий потенціал. Щоб зробити бібліотеку більш затишною чи сучасною іноді досить запитати бібліотекарів чи бібліотекарок: «Чим можу я допомогти або ж підсилити роботу бібліотеки?». Наприклад, це може бути якась дрібничка, як плакат чи нова книжкова поличка, а іноді це допис на особистій сторінці або ж екскурсія для друзів у свою бібліотеку. Допомогти можна по-різному. Важливо, що від цього бібліотека стає для вас ріднішою, справді своїм місцем.

Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства - 5
Читачка бібліотеки дарує книги/ Фото зі сторінки Wili бібліотеки у Львові

Соціальні та адвокаційні проєкти. У нашій Львівській муніципальній бібліотеці є міжнародні культурні проєкти, а також адвокаційні. Наприклад, «Новини для кожного та кожної» (щодо доступності новин в соцмережах чи на сайтах для людей із порушеннями зору), міжнародний проєкт «Оповідання у доповненій реальності про війну та мир» (ARTWP), участь в ініціативі «Листи до вільного Криму» (люди можуть написати листи незаконно ув'язненим українцям, яких окупаційні адміністрації утримують в окупованому Криму або з окупованого Криму депортували на територію РФ) та інші. Не лише участь, а й поширення інформації про ці ініціативи є підтримкою бібліотеки. А також й поширення інформації про діяльність бібліотеки.

Найбільшим проєктом спільнодії цьогоріч став «Книгообмін “Книжкова площа"»: на обмін львів’яни принесли близько 5000 книжок, а подію відвідали понад 3500 містян.

Підтримка військових. У наших бібліотеках плетуть маскувальні сітки, роблять окопні свічки, діти малюють та роблять листівки, обереги для захисників та захисниць. Бібліотекарі регулярно проводять події присвячені історії та культурі України, рідного краю, видатним постатям та локальним героям. Потрібно тільки долучитися до волонтерства. 

Спільнотворення у львівських бібліотеках як формат волонтерства - 6
Листівки для військових, які діти створили у бібліотеці. Світлину надала Віта Верстова

Способів волонтерити у бібліотеці безліч, ви можете знайти для себе власний шлях. Головне, щоб самі відчули цінність та важливість бібліотеки для себе, переосмислили її значення.

Наостанок підкреслю, що розвиток бібліотеки залежить від нас — громади, яка має можливість допомагати в цьому. І тоді станеться дійсно диво: коли одна людина може змінити простір, який любить.


Матеріали у рубриці «Погляди» є відображенням виключно точки зору автора, яка може бути як об'єктивною, так і суб'єктивною. Редакція може не поділяти думок і поглядів, викладених тут та не несе відповідальності за достовірність й тлумачення викладеної інформації, натомість виступає виключно платформою для розміщення матеріалу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: