«Запобігти дитячому раку неможливо», — львівський лікар-онколог Роман Кізима

Раку в дітей неможливо повністю уникнути, адже його причини часто криються в генетиці. Проте, завдяки ранньому виявленню і швидкому втручанню, вдається досягти понад 90% успішних результатів лікування.

З нагоди Міжнародного дня дітей, хворих на рак журналістка ІА Дивись.info з лікарем-онкологом Клінічного центру дитячої медицини Романом Кізимою про поширеність онкозахворювань серед дітей Львівщини.

Статистика захворюваності: міграція впливає на дані

Враховуючи внутрішню міграцію в Україні, статистика захворюваності на рак у дітей у Львівській області не є показовою. За словами медика, до війни в Україні щороку реєстрували понад тисячу нових випадків дитячого раку. Після початку повномасштабної війни, коли значна кількість дітей виїхала за кордон, ця цифра знизилася до 650-700 нових випадків на рік.

«Запобігти дитячому раку неможливо», — львівський лікар-онколог Роман Кізима - 2
Пацієнти ЗУДМЦ у Львові під час відкриття клініки трансплантації кісткового мозку у лютому 2022 року/ Фото: архів ІА Дивись.info

У різних громадах онкологічні захворювання серед дітей виявляють нерівномірно. Наприклад, у Шептицькій громаді за один рік може бути зафіксовано 30 нових випадків, а наступного — жодного. Загалом рак у дітей трапляється не так часто, як у дорослих, тому щорічна статистика може суттєво змінюватися.

На Львівщині діагностують онкозахворювання дітей з різних областей України, оскільки сюди евакуюють пацієнтів із регіонів, де тривають активні бойові дії.

Чому моя дитина захворіла на рак, за що?!»
Дитина, хвора на рак/Газета Волинь

Які найпоширеніші онкозахворювання серед дітей

Серед найпоширеніших захворювань на рак у дітей лідером є лейкемія (рак крові), яка становить приблизно 35% від усіх випадків. На другому місці — пухлини головного мозку, на третьому — солідні пухлини (ураження внутрішніх органів, м’язів та кісток).

Існує також багато інших видів онкозахворювань серед дітей, які можуть розвиватися в будь-якій частині тіла. Роман Кізима наголошує, що важливо виявити рак на ранніх стадіях, аби вчасно отримати спеціалізовану допомогу.

Дитячі онкологічні захворювання здебільшого є вродженими, хоча можуть проявлятися не одразу, а вже, до прикладу, у дошкільному віці. За словами лікаря-онколога, набуті онкологічні захворювання у дітей трапляються дуже рідко, на відміну від дорослих.

«У дорослому віці ми бачимо захворювання, які часто є наслідком певних звичок або способу життя: хто багато курить, той буде мати рак легень, хто погано харчується — рак кишки. А дітки не встигають нічого поганого зробити, але мають ці захворювання», — зазначив Кізима.

Що таке рак шкіри — блог медичного центру ОН Клінік
Папілома/ОН Клінік

Вплив пандемії та війни на лікування раку

Лікар також акцентував увагу на впливі пандемії COVID-19 та повномасштабного вторгнення РФ на діагностику та лікування дитячого раку в Україні. «Ці фактори дуже погано вплинули на можливості лікування в східних та південних регіонах країни. Було навіть пряме попадання в лікарню Охматдит у Києві, яка є референтним центром», – підкреслив онколог.

У період війни ключову роль у наданні медичної допомоги зіграв Клінічний центр дитячої медицини у Львові. «Наша лікарня стала евакуаційним хабом. Усі діти, які втратили можливість лікування в тих регіонах, їхали до нас», — розповів Роман Кізима.

Він також зазначив, що багатьом дітям довелося продовжувати лікування за кордоном. «Ми координували лікування і скеровували наших пацієнтів до західної Європи та інших країн світу», —додав лікар.

У Клінічному Центрі Дитячої Медицини Львова Відбулося Урочисте Відкриття Модернізованої Бактеріологічної Лабораторії (2)
Відкриття модернізованої бактеріологічної лабораторії у Центрі дитячої медицини у Львові/ЛОДА

Фінансування лікування онкохворих дітей під час війни

Фінансування для лікування онкохворих дітей в Україні залишається стабільним, навіть попри війну: «Такого, щоб фінансування повністю вистачало — ніде немає. Але за базовими потребами, які держава фінансує, її можна похвалити, що навіть під час війни вона забезпечує це настільки, наскільки можливо».

Національна служба здоров’я України (НСЗУ) підтримує систему виплат через так звані онкологічні пакети, що покривають державні закупівлі ліків. До прикладу, на Львівщині діють ще й регіональні програми підтримки дітей з онкологією, які виділяють додаткові кошти на закупівлю ліків з інших джерел.

Окрім державної допомоги, клініка співпрацює з великими благодійними фондами. «Ми працюємо з українськими фондами і маємо багатокомпонентне фінансування, завдяки якому не залежимо від одного джерела і залишаємося адаптивними до сучасних умов», — наголосив лікар.

Держава також надає соціальну підтримку родинам онкохворих дітей. Основна допомога —це закупівля ліків, щоб лікарня була повністю готова допомагати дітям. Але є й психосоціальна підтримка — працюють психологи, які підтримують і дітей, і їхніх родичів. Зокрема, родини військовослужбовців можуть розраховувати на додаткову адресну допомогу.

Лікар зазначив, що серед партнерів лікарні є два відомі благодійні фонди — «Крила надії» та «Таблеточки». «Крила надії» допомагають військовослужбовцям і важкохворим дітям, а «Таблеточки» активно підтримують онковідділення. Лікар запевнив, що Клініка гарантує прозорість цих фондів.

Таблеточки / Лідери української благодійності — The Ukrainians
Онкохворі діти/Лідери української благодійності 

Сучасне обладнання та міжнародна співпраця

За словами онколога, клінічний центр дитячої медицини у Львові має сучасне обладнання для лікування діток. Центр має налагоджену міжнародну співпрацю з найкращими лікарнями світу. «Це не просто формальні угоди — іноземні фахівці дійсно допомагають: беруть на лікування наших пацієнтів, присилають ліки, а також спільно проводимо наукові дослідження», — зазначив лікар.

Для такої співпраці не потрібно спеціального законодавства, однак важливою є підтримка держави. «Держава забезпечує можливість відряджень для фахівців та підтримує проєкт Міністерства охорони здоров’я і першої леді — Міжнародне медичне партнерство. Вони допомагають укладати угоди про партнерство, а далі все залежить від лікарень», — пояснив Кізима.

Одним із ключових результатів проєкту стала співпраця з Центром дитячої онкології Принцеси Максими в Утрехті — найбільшою дитячою онколікарнею в Європі. У 2023 році перша леді особисто їздила до Нідерландів і підписала меморандум про співпрацю від львівського центру дитячої медицини.

За цією угодою в Утрехті вже пройшли лікування понад 100-150 дітей, а лікарня також підтримує львівський центр великими грантами на розвиток.

Princess Máxima Centre for Child Oncology / LIAG Architects | ArchDaily
Центр дитячої онкології Принцеси Максими в Утрехті/ArchDaily
Princess Máxima Center for Pediatric Oncology - Winner Architecture
Центр дитячої онкології Принцеси Максими в Утрехті/German Design Award

Запобігти раку в дітей неможливо

Роман Кізима зазначає, що спосіб життя батьків загалом впливає на здоров’я дитини, проте уникнути дитячого раку неможливо.

«Якщо рак має виникнути, то він генетичний, і його неможливо запобігти. Наше завдання — не запобігати, а вчасно виявляти. Якщо його вчасно виявити, то ми швидко втручаємось, і вилікування від певних видів раку у дітей становить понад 90%. Це дуже високий показник», — підкреслив лікар.

Високий відсоток вилікування переважно спостерігають у випадках, коли батьки швидко звертаються до лікаря. «Якщо ви бачите, що з дитиною щось не так або виникають проблеми зі здоров’ям, важливо якнайшвидше звернутися до лікаря», — порадив Кізима.

Онкологія у дітей: головне – вчасно виявити недугу
Рак в дитини/Укрінформ

Медики зі свого боку активно працюють над тим, щоб не пропускати серйозні захворювання під час оглядів. «Ми часто проводимо спільні конференції, семінари, вебінари та навчання для лікарів, щоб підвищити їхню обізнаність про ознаки серйозних хвороб і вчасно їх виявляти», — розповів онколог.


Нагадуємо, що Львівщина є на другому місці в Україні за рівнем онкологічних захворювань.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: