Тарас Шевченко в мистецтві: фільми, картини, театр та музика
Сьогодні, десятого березня, минає 164 роки відколи не стало видатного українського поета, художника та мислителя — Тараса Шевченка.
Протягом багатьох років Тарас Шевченко та його творчість надихали інших митців на створення різних видів мистецтва. Журналістка ІА Дивись.іnfo розповідає, в яких творах (фільмах, театральних постановка, музичних композиціях, картинах) можна його знайти.
Шевченко у фільмах
Перший художній фільмі про Кобзаря з’явився у СРСР. Німа радянська кінострічка під назвою «Тарас Шевченко» вийшла на екрани у 1926 році. У ній зображено життя поета. Художнє оформлення до цього фільму створив художник Василь Кричевський, консультантом був Сергій Єфремов, а редактором — Михайль Семенко.
Ще один відомий фільм, який створили в радянський період, — «Сон» (1964 рік). Режисером стрічки став Володимир Денисенко, який знімав його на кіностудії ім. Олександра Довженка. Тут Тараса Шевченка зіграв відомий за роль у «Тінях забутих предків» актор — Іван Миколайчук.

Перший фільм про Шевченка у незалежній Україні з’явився у 1999 році під назвою «Поет і княжна». Його знав як телесеріал режисер Станіслав Клименко.
Найновіші кінострічки про поета створили у 2019 та 2020 роках. Тоді на екрани вийшли два фільми, де можна побачити Тараса Шевченка, — «Безславні вуса» і «Тарас. Повернення». У першому — Шевченко мандрує з самураєм, щоб відшукати свою кохану-кріпачку. У другому — зображено ув’язнення поета у Новопетрівській фортеці в Казахстані.
Крім того, є чимало фільмів, які зняли за творами Тараса Шевченка. Зокрема, в радянський період створили: «Коліївщина» ( 1933 рік, режисер — Іван Кавалерідзе), «Прометей» (1936 рік, режисер — Іван Кавалерідзе), «Назар Стодоля» (1954 рік, режисер — Віктор Івченко), «Наймичка» (1964 рік, режисер — Василь Лапокниш).
У 2020 році на екрани вийшло історичне кіно «Толока» за баладою Тараса Шевченка «У тієї Катерини хата на помості…». Режисером став Михайло Іллєнко. У сюжеті стрічка — історія Катерини, до якої сваталися троє козаків. Проте дівчина сказала, що відповість взаємністю тільки тому, хто визволить її брата з полону. Водночас виявляється, що у полоні перебував зовсім не брат Катерини, а — коханий.
Трейлер до фільму «Толока»:
Шевченко в театрі
Перші театральні постановки за творами Тараса Шевченка створили ще за його життя. Зокрема, поема «Катерина» надихнула Степана Карпенка на написання оперети. Опісля цього в кінці ХІХ Марко Кропивницький створив постановки текстів «Невольник» і «Титарівна».
Відомий український режисер Лесь Курбас також не оминув творів Кобзаря. У 1920 році він поставив «Гайдамаки» у Театрі імені Т. Шевченка, а в 1924 році — театрі «Березіль».
Сьогодні постановки за творами поета можна знайти у репертуарі Національного академічного театру опери та балету України імені Т. Г. Шевченка (балет «Лілея» за однойменною баладою), Львівського академічного обласного театру ляльок («Садок вишневий» за мотивами поезії Шевченка), Запорізькому обласному академічному українському музично-драматичному театрі імені В.Г.Магара ( «Думи…») тощо.

Шевченко в музиці
Один з перших композиторів, хто написав музичний твір на текст Шевченка, був Микола Аркас. Він створив оперу «Катерина» за однойменною поемою Кобзаря.
Далі твори українського поета ставали джерелом для багатьох композиторів. Яків Степовий створив солоспіви на слова Тараса Шевченка — «За думою дума», «Три шляхи», «Ой стрічечка до стрічечки», «Сонце заходить, гори чорніють»; ансамблі — «Ой по горі роман цвіте»; хор — «Тече вода з-під явора».
Станіслав Людкевич присвятив творчістю поета кантати-симфонії «Кавказ» і кантати «Заповіт».
Тексти Тараса Шевченка можна почути у піснях сучасних виконавців:
- «Ой по горі роман цвіте» — Піккардійська Терція;
- «Косар» — Тартак;
- «Садок вишневий коло хати» — Мертвий півень;
- «Ох, не однаково мені» — Скрябін.
- «Гайдамацька» — Kozak System;
- «Думи мої, думи мої» — «Пиріг і Батіг»;
- «Думи» — Артем Пивоваров х DOROFEEVA;
- «ЗОРЯ» — NAZVA.
Шевченко в мистецтві
Портрети Тараса Шевченка очима різних художників
Іван Їжакевич, «Тарас Шевченко — пастух»:

Іван Труш, портрет Тараса Шевченка, 1920-ті роки:

Дмитро Стецько, портрет Тараса Шевченка, 1986-ті роки:

Іван Марчук, портрет Тараса Шевченка:

Андрій Єрмоленко, «Шевченко — пророк»:


Інтерпретація творів Тараса Шевченка на картинах митців
Олекса Новаківський, «Марія» 1914 рік. Цю картину художник створив до столітнього ювілею Кобзаря за мотивами однойменної поеми Тараса Шевченка:

Декоративне панно «Шевченкіана» 1960-ті роки, Михайло Білас:

Композиція «Садок вишневий коло хати» 2009 рік (за мотивами однойменної поезії Шевченка) Михайло Білас:

Ілюстрація Івана Марчука до поеми Тараса Шевченка «Тарасова ніч», 1983-1984 рр.:

Олег Шупляк, «Мені тринадцятий минало», 2009 рік:

ІА Дивись.info досліджує історію та розповідає про видатних українців, які прославились у мистецтві, науці та інших ремеслах. Прочитати ці історії можна за посиланням Видатні українці.