ІА Дивись.іnfo кожного тижня складає добірку культурних подій у Львові. Цього разу ми зібрали заходи, які відбудуться з 21 по 29 березня на різних локаціях міста.
Виставка «Домашній альбом»
У Домі Франка відбудеться ретроспективна виставка творів Анни Атоян «Домашній альбом». На ній покажуть роботи мисткині, створені в різні роки.
«Анна Атоян має унікальний і впізнаваний стиль, що поєднує різноманітні техніки: батик, левкас, а також розписану дерев’яну скульптуру. Художниця робить акцент на своїх давніших роботах, що мають особливе значення для її творчого розвитку. Виставка не включає живопис, але відображає глибоку символічність та експресивність її мистецтва через інші форми вираження.
Виставка дозволяє не лише оглянути знакові твори мисткині, а й простежити, як змінювався її художній почерк у різні періоди. Це історія образів, кольорів і настроїв, зібрана під одним дахом, — як сторінки особистого альбому», — зазначають організатори.
Про художницю:
- Народилася 17 січня 1967 року у Львові. Випускниця кафедри художнього скла Львівської національної академії мистецтв.
- Працює в техніці живопису по шовку та гарячого батику.
- З 2002-го року є постійною учасницею виставок в Україні та за кордоном, зокрема в Польщі, Білорусі, Вірменії, Литві, Іспанії.
У день відкриття виставки — вхід вільний.
Коли та де: відкриття 21 березня о 17:00 год у Домі Франка ( вул. Івана Франка, 150).

Прем'єра вистави за п'єсою Лесі Українки
У Національному театрі імені Марії Заньковецької відбудеться прем’єра вистави «Камінний господар» за п’єсою Лесі Українки.
У головній ролі Дон Жуана — актор театру Юрій Радіонов. Серед виконавців головних ролей — Володимир Пантєлєєв (Командор), Соломія Кирилова, Діана Каландарішвілі (Донна Анна), заслужена артистка України Інна Калинюк, Олександра Мироненко (Долорес), заслужений артист України Дмитро Каршневич, Ярослав Федорчук (Сганарель). Також у виставі звучатиме хор під керівництвом хормейстерки Оксани Явдошин.
«“Камінний господар” Лесі Українки — глибокий багатошаровий твір. Тема таємничої сили, що володіє людськими думками та керує ними, видається мені надзвичайно цікавою, адже вона виводить на питання про людські кордони, про межу до якої людині дозволено ступити, або яку дозволено переступити. Здається, кожен з героїв цього твору є провокатором власної долі в цьому напрямку, а вся дія виглядає постійним сперечанням з Деміургом всесвіту на тему: “Де моя межа?”», — розповідає режисер Сергій Маслобойщиков.
Костюми до вистави створила Даниїла Колот. Балетмейстер вистави — Олексій Бусько, художник світла — Руслан Березовий.
Драму «Камінний господар» Леся Українка створила у 1912 році. Вона є першою жінкою у світовій літературі, яка у цьому творі звернулася до сюжету про ловеласа Дон Жуана: у листі до філолога і перекладача Агатангела Кримського вона писала: «… от уже і в нашій літературі є "Дон Жуан" власний, не перекладений, оригінальний тим, що його написала жінка».
В історії театру імені Марії Заньковецької постановку цього твору здійснив режисер Сергій Данченко у 1971 році, у виставі якого Дон Жуана грали Богдан Ступка і Федір Стригун.
На прем’єрних показах вистави відвідувачі також зможуть побачити факсимільну копію фотографії Лесі Українки, яку вона подарувала своїй подрузі, письменниці Ользі Кобилянській. Фото спеціально надане театру до прем’єри вистави із фондів Львівського національного літературно-меморіального музею Івана Франка.
Коли та де: 22-23 березня у Національному театрі імені Марії Заньковецької.

Благодійні поетичні читання
У артпросторі «Дзиґа» відбудуться щорічні поетичні читання «Відлига». Це читання, які проводять літературне роз'єднання «Грань» та журнал «Артефакт». Цього разу подія мине у межах Національного тижня читання поезії.
Учасники та учасниці: Анна Ютченко, Роман Коржик, Ірина Марцинюк, Ростислав Кузик, Любомир Серняк, Софія Ленартович.
Вхід — донат від 100 гривень на потреби українського війська.
«Цьогоріч збираємо на дрони для першого батальйону безпілотних систем "Хижаки висот" 59 окремої штурмової бригади імені Якова Гандзюка. Там служить наш друг Сашко Боїм — ресторатор, менеджер культури, організатор подій, в тому числі літературних», — зазначають організатори.
Коли та де: 23 березня о 15:00 год у галереї Дзиґи на вулиці Вірменській, 35.

Літературно-музичний вечір пам'яті Олени та Михайла Теліг
У Львівській національній філармонії відбудеться літературно-музичний вечір в пам'ять про героїв Олени та Михайла Теліг.
Виконавці: Ольга Фенюк, Юрій Чеков, Ліля Винницька, Володимир Витягловський, Олена Владиславська, Академічний інструментальний ансамбль солістів «Високий Замок»,
Інна Павлюк, ведуча.
«"Михайлику, зустріч моя найсвітліша…” — так у листі зверталася юна Олена Шовгенова до свого нареченого Михайла Теліги. “Тихий герой” — говорили про нього друзі і знайомі. Він немов перебував у тіні своєї яскравої дружини — поетки і громадської діячки. Та доля їм судилася одна на двох. У найкритичнішу мить життя вони разом зробили свій вибір: не виїхали з окупованого Києва, були обоє заарештовані та розстріляні в лютому 1942 року», — розповідають організатори.
Коли та де: 23 березня о 18:00 год, Львівська національна філармонія.

Відкриття документально-художньої виставки про Харків
У Палаці Гната Хоткевича відбудеться відкриття документально-художньої виставки «Харків — фортеця».
«Герой експозиції — місто як єдиний функціонуючий організм. Слово "фортеця" використовується авторами виставки в прямому та філософському розумінні слова. Харків’янам завжди був притаманний загальнонаціональний та місцевий патріотизм. Нерозривний зв'язок з містом відчувають як корінні жителі, так і ті, хто приїхав до Харкова та залишився в ньому. Сильний, незламний, волелюбний Харків є гордістю його жителів і вони висловлюють свою любов до нього в книгах, піснях, картинах», — розповідають організатори.
На експозиції можна переглянути інформаційні матеріали та художні твори про історичний та сучасний Харків. Виставка поділена на розділи:
- Історичне місто-фортеця Харків;
- Харків — фортеця освіти;
- Харків — фортеця науки;
- Харків — фортеця культури та мистецтва;
- Харків — фортеця українського відродження;
- Харків — центр розвитку підприємництва;
- Харків у Першій та Другій світових війнах;
- Місто-фортеця Харків у російсько-українській війні.
За словами організаторів, художня частина виставки у кожному регіоні, де вона представляється, є змінною. Її вже переглянули у Києві та Харкові.
У Львові це будуть художні плакати митця Михайла Скопа та цифрові ілюстрації київського художника Антона Лазутіна.
Виставка триватиме з 25 березня до 25 квітня 2025 року.
Коли та де: відкриття 25 березня о 15:00 год у Палаці Гната Хоткевича.

Перегляд фільму «Синдром Гамлета»
У Львівській Медіатеці відбудеться перегляд та обговорення документальної стрічки «Синдром Гамлета» режисерів Ельвіри Нєвєра, Пьотра Росоловського.
Про що фільм: «За декілька місяців до повномасштабного вторгнення Росії в Україну в 2022 році п’ятеро молодих жінок і чоловіків беруть участь в унікальній постановці, яка намагається пов’язати їхній досвід війни з шекспірівським "Гамлетом". Для кожного й кожної з них сцена є майданчиком для вираження свого горя та травми через знамените запитання "бути чи не бути", дилему, яка стосується їхнього власного життя. Головні герої борються з розчаруванням, безсиллям і гнівом, намагаючись навести лад у своєму житті, розмірковуючи про своє болісне минуле».
Кінопоказ відбудеться в межах Кіноклуби Docudays UA при Львівській муніципальній бібліотеці.
Коли та де: 27 березня о 17:00 год у Львівській Медіатеці (вул. Мулярська, 2а).

Розмова про спадок Ігоря Білозіра
У Домі Звуку відбудеться подія із серії «(Не)Загублені плівки: спадок Ігоря Білозіра». Це буде розмова про електрік-фолк, євродиско та відродження ВІА «Ватра» під керівництвом Ігоря Білозіра у 1979 році.
У події візьмуть участь: дослідник та композитор Остап Мануляк, учасники ансамблю «Ватра» Юрій Кедринський, Зеновій Левковський та поет Петро Запотічний.
Вхід — вільний. Для цього потрібно форму за покликанням.
«Ватра» — ансамбль, який від початку 1970-х впродовж кількох десятиліть був пов’язаний із появою та розвитком в українській популярній музиці низки важливих феноменів: від фолк-джаз-року Михайла Мануляка і до електрік-фольку та євродиско Ігоря Білозіра. 24 березня Ігорю Білозіру, відомому композитору, виконавцю та керівнику останнього складу ВІА «Ватра», виповнилося б 70 років.
Коли та де: 27 березня о 18:30 год., подієво-виставковий простір Дому Звуку ЛКП «Львівське радіо», вул. Князя Романа, 6.

Відкриття виставки робіт незламних військових та цивільних
У Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій» відкриють новий виставковий проєкт «Unbroken: За обрієм». На ній презентують роботи незламних українських військових та цивільних, які постраждали внаслідок війни та проходять реабілітацію в Unbroken.
За словами організаторів, експозиція складається з робіт створених у Творчій майстерні Національного реабілітаційного центру Unbroken. Майстерня — це простір для тих, хто проходить реабілітацію, де вони можуть займатися мистецтвом, вільно висловлювати свої почуття та знаходити творче «розвантаження».
«У центрі виставки — пейзаж, але не як традиційний художній жанр, а як метафора. Природа, з її багатогранністю та мінливістю, стає засобом для розмови про внутрішній світ людини. Вона може бути умиротвореною чи бурхливою, стабільною чи руйнівною — так само як і переживання, що відображені в роботах», — розповідають у Центрі інтелектуального мистецтва «Меркурій».
В експозиції будуть представлені живописні та керамічні твори, а також особисті історії захисників.
Виставковий проєкт має благодійну мету: всі кошти від продажу робіт будуть спрямовані на закупівлю матеріалів для творчої майстерні Національного реабілітаційного центру Unbroken.
Виставка триватиме до 13 квітня.
Коли та де: 28 березня о 17:00 год, пл. А. Міцкевича,10.

Прем'єра вистави за поезіями американської поетки
У Львові відбудеться світова прем'єра постановки «Ціна світла» за поезіями Аманди Ґорман у постановці Львівського академічного театру імені Леся Курбаса. Після дворічної роботи над поетичною постановкою за вибраними віршами із книги Аманди Ґорман «Call Us What We Carry».
У театрі зазначають, що ця робота була покликана дослідити спільність двох різних культур: української та афроамериканської. Свої вірші поетка написала під час карантину Covid-19. Її рядки спробують відповісти на споконвічні питання, приховані у світлі як тріумфів, так і трагедій.
«Ці вірші опрацьовувались театром у час особливих викликів і труднощів, та врешті розвинулись в особливе мистецьке бачення, запропоноване Володимиром Кучинським, засновником та режисером Театру імені Леся Курбаса, а також художнім керівником проєкту Андрієм Водичевим. Мандрівка Театру Курбаса у віршах Ґорман — це одіссея крізь її стиль, мистецтво та всесвітньо резонуючі теми», — розповідають у театрі.
Серед інших творчих учасників проєкту — Катерина Калитко (художній переклад та поетична адаптація), Анна Галас (перекладачка проєкту), Юлія-Анна Франко (авторка та кураторка проєкту, співперекладачка, літературна керівниця), Олександр Білозуб (сценограф, художник костюмів та світла), Олесь Коваль (композитор), Тамарі Ґорґішелі (музична керівниця), Анатолій Сачівко (хореограф) та Ярина Карасьова (завідувачка художньо-постановочної частини та асистентка художника).
Менеджерка проєкту — в.о. директора-художнього керівника Дарина Ольшанська. Актори у постановці: Андрій Водичев, Тамарі Ґорґішелі, Оксана Козакевич, Денис Соколов, Марко Свіжінський, Єва Федчишин, Аріна Бочарова, Юрій Сулик, Олег Цьона.
Про американську поетку: Народжена 1998 року американка Аманда Ґорман є наймолодшою поеткою в історії США, що виступала на президентській інавгурації. Вона відзначена письменницькими нагородами, а також високою відзнакою cum laude як випускниця Гарвардського університету, де вона вивчала соціологію. Дуже стилізовані твори Ґорман розмірковують над питаннями різноманітності, справедливості, рівності та черпають натхнення з усіх джерел життя і літератури.
Коли та де: прем'єрні покази вистави 28, 29 та 30 березня у Театрі імені Леся Курбаса (вул. Леся Курбаса, 3).

Органна музика при свічках
У Львівському органному залі можна буде почути органну музику при свічках: від бароко до сучасності.
«Органістка Світлана Позднишева ретельно підібрала програму цього концерту, щоб ви поринули у світ фантазії та чистої краси! Тут і казкові мотиви пʼєс Роя Cтоутона, і міфічна “Катедральна сюїта” Гордона Янга, і ніжна “Медитація” Фелікса Нововейського, і наповнена рухом та внутрішнім світлом “Гельська токата” Ганса-Андре Штамма», — розповідають організатори.
Більше про подію дивись тут.
Коли та де: 29 березня о 21:00 год у Львівському органному залі.

Фотовиставка «З Любов’ю, Дім»
У Львівському палаці мистецтв триває виставка української фотографки Іви Сідаш «З Любов’ю, Дім».
«Наші сенси відроджуються там, де триває памʼять про втрачене. Рефлексія про зв’язок між спогадами минулого та наслідками теперішнього. Ця експозиція — спроба відчути, як болить втрата дому, як пахне попіл спогадів, як звучить відлуння в порожніх коридорах минулого. Спалені, понівечені, розбиті стіни як умовна форма тілесності та вразливості зберігають у собі сліди минулої любові та ніжності. Ця виставка звертається до вцілілих частин простору, як символу нашої стійкості та водночас незламності», — розповідає Іва Сідаш.
Іва Сідаш — незалежна документальна фотографка. Учасниця Української Асоціації Професійних Фотографів та міжнародної організації Women Photograph. Випускниця Міжнародного Центру Фотографії у Нью-Йорку. Роботи Іви публікуються в провідних світових медіа та були представлені на колективних та особистих виставках у США та Європі.
З початком повномасштабного вторгнення, Іва активно документує російські воєнні злочини в Україні, привертаючи увагу до людських переживань, сформованих війною.
Коли та де: виставка триватиме до 10 квітня у Львівському палаці мистецтв.

До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів, книжок та вистав у львівських театрах. Їх дивіться на нашому сайті в розділі «культура».