Вибір між раєм та пеклом: що побачити на виставці у львівській галереї ZAG (фото)

Днями у Zenyk Art Gallery (ZAG), що у Львові, відкрили новий виставковий проєкт «Рай / Пекло». Тут розмістили роботи видатних художників минулих епох, зокрема — Альбрехта Дурера, Маркантоніо Раймонді, голландських майстрів натюрморту XVII століття та Іллі Ріпина.
Детальніше про виставковий проєкт — у матеріалі журналістки ІА Дивись.info.
Загалом у Zenyk Art Gallery можна побачити 145 творів від 66 художників як минулих століть, так і сучасних.
Кураторка виставки, директорка ZAG Христина Береговська розповіла, що ідея виставки «Рай / Пекло» розпочалася саме з Дюрера, коли стало відомо зі ЗМІ, що його роботи є в Харкові. Тоді й з’ясували, що цей німецький художник найбільше торкається теми раю та пекла.
«У галереї ми користуємося методом чуттєвості, сприймаємо мистецтво не як математику, а вибудовуємо кожну наступну виставку тільки на таких глибоких рівнях — чуттєвому та філософському. У нас немає якоїсь схеми, що тут буде така концепція. Ця концепція формувалася протягом трьох місяців, поки був «Маленький принц» (назва попередньої виставки у ZAG — приміт. ред). Це була щоденна комунікація з відвідувачами, які рефлексували про Маленького принца, і з того виходила наступна виставка — про вибір», — поділася Христина Береговська.
Серед експонатів — добірка оригінальних творів Альбрехта Дюрера, які транспортували з прифронтових територій України, як-от: сторінка зі серії «Апокаліпсис», «Чотири відьми», серія зі життя Марії тощо.
Також тут є роботи італійського художника Маркантоніо Раймонді, який за словами кураторки, дружив з Дюрером та копіював його творчість.




Цього разу в галереї розмістили експонати й на третьому поверсі, який вперше відкрили. Зокрема, це твори голландських майстрів натюрморту XVII століття, а також картину «Козаки пишуть листа султану» Іллі Ріпина, яку реставрували. Христина Береговська зазначила, що Ріпин, коли був у Фінляндії, писав: «Я живу у кришталево-білосніжному пеклі у Фінляндії. Але я сумую за своїм кіптявим Чугуєвом-раєм».
«Усі ці твори пережили підвали і евакуацію. Ми — приватна галерея, але нам довірили ці роботи, за що дякуємо Міністерству культури. Це дуже серйозно, і ми зворушені тим, скільки прекрасного зараз в ZAG. Попри те, що пережили ці твори — зараз у них є все. Контроль температури, вологості, в цьому плані ця експозиція дуже складна», — зазначила Христина Береговська.


Крім того, на виставці є чимало робіт сучасних українських митців, які створили з металу, бетону, шамоту, скла та емалі. Зокрема, інсталяція «Аморфна дискредитація» художниці з Харкова RinaRiga. Свою роботу вона зробила зі змішаних символічних та особистих деталей — знайдених матеріалів, трубок, які подарував її хлопець, зокрема протигаз, знятий з російського солдата:
«Спершу це була дуже зла скульптура, істерична, червоно-рожева. Тепер — інша. Але в обох є одне питання: чи справді ми самі творимо собі рай і пекло? З моїх відчуттів рай і пекло — це те, що люди для себе обирають, щоб мати відчуття внутрішньої опори і розуміння, що є якесь рішення, коли ти будеш щось робити, і твоє майбутнє буде вже зрозумілим. Якщо ти робиш правильний вибір — у тебе буде все добре, якщо — ні, то нічого не складеться», — розповіла мисткиня.
Вона додала, що ця робота перегукується з казкою братів Грімм про принцесу та жабу. Однак, це не класичний сюжет казки, де вона цілує її, а той, коли принцеса скидає жабу з вежі та відстоює свої особисті кордони.

Також на виставці є робота Данила Турія — «Фея з Маріуполя». Христина Береговська розповіла, що його інсталяція зображує страшну потвору, яка водночас є доброю: «Вона має крила метелика, але це є скелет. Ця потвора охороняє сплюндровані та стерті з лиця землі території».

Ще одна представниця сучасного мистецтва — Юлія Долинська. Тут можна побачити її живопис. За словами кураторки, мисткиня зобразила три шляхи, якими людина йде до пекла. А саме — ідоли, азартні ігри та засоби тимчасової насолоди (марихуана, кокаїн, опіум).
На виставковому проєкті є одна інсталяція «Поступ» Руслана Лучка, яка пов’язана з чистилищем. «Він створив такий вимір, де є дзеркало, скло і те, що має людину очистити», — підкреслила Христина Береговська.



Рай у ZAG зображує робота Оксани Борисової. Її інсталяція пов’язана з текстом філософа Григорія Сковороди.
«Було неймовірно важко знайти рай. Коли ми з командою взялися писати тексти, то ми всі почали писати про пекло. Навіть, коли писали про рай — знаходили там пекло. Григорій Сковорода писав багато з точки зору філософського контексту, де є твір рай. Він каже: "Щастя твоє, і мир твій, і рай твій, і Бог твій усередині тебе". Тому ця інсталяція "Знайти рай у собі", присвячена Григорію Сковороді», — підкреслила кураторка.
Виставковий проєкт «Рай / Пекло» триватиме до 3 вересня.

Фото з інших робіт, які є на виставці «Рай / Пекло»:




Відео з виставки — дивись нижче:
Переглянути цей допис в Instagram
Про попередню виставку «Маленький принц» у цій галереї — дивись у нашому матеріалі: 60 творів від 30 художників: якою є галерея сучасного мистецтва у Львові.
Підкреслимо, що за інформацією пресслужби ZAG, тепер виставку «Маленький принц» експонують у Національному музеї цивілізації в Римі.