Яким був цей навчальний рік для львівської освіти — голова департаменту

У попередньому навчальному році у Львові реалізували низку освітніх проєктів: групи у дитсадках для дітей з 12 місяців, патріотичні вишколи для школярів, шкільні соціальні підприємства. Вже з наступного навчального року освіту мають продовжити розвивати через інфраструктурні ініціативи та реформи.
Про підсумки пройдешнього навчального року розповів голова міського департаменту освіти й культури Андрій Закалюк. Журналіст ІА Дивись.info занотував головне.
Дошкільна освіта
Наразі у львівських садочках 530 місць є вільними. Друга хвиля зарахування дітей розпочнеться з 20 серпня. Станом на сьогодні, за даними очільника департаменту, дошкільні навчальні заклади у місті відвідують 23 тисячі дітей.
Протягом пройдешнього навчального року, за словами Закалюка, у межах дошкільної освіти реалізували проєкт «Майданчик змін». Він передбачає відкриття у садочках груп раннього догляду за дітьми з 12 місяців.
Також, як повідомив посадовець, у дошкіллі впроваджують двомовну освіту. Йдеться про вивчення англійської мови, водночас не на окремих заняттях, а у спеціально створеному середовищі.
Безпека та доступність у закладах
За словами Закалюка, навчальний 2024-25 рік став рекордним, оскільки через повітряні тривоги учні пропустили менше 2% уроків. Загалом йдеться про 18 занять або сумарно три навчальні дні.
Три освітні заклади, які були пошкоджені внаслідок російської атаки вже є відновленими та працюють у штатному режимі.
Щодо укриттів, то вони доступні не лише для учнів, а для мешканців цілодобово. У разі, якщо ви помітили зачинене укриття, за словами Закалюка, варто звернутися на гарячу лінію міста.
Також у місті відкрили клас з безпеки, куди школи можуть записатися і відвідати заняття. До того ж 48 закладів освіти вже мають офіцерів з безпеки.
Стосовно доступності, то до першого вересня 90% шкіл будуть повністю доступними. 18 підйомників, 56 пандусів встановили торік, ще 13 підйомників та 19 пандусів встановлять до початку нового навчального року. Також майже всі школи обладнані інклюзивними санвузлами, вхідними дверима.
Розвиток інфраструктури
Найбільшими інфраструктурними проєктами, як повідомив Закалюк, є школа в Брюховичах, гімназія «Провесінь». Цей рік, за словами посадовця, має стати основним в їхній реалізації.
Також йдеться про корпус ліцею №80, школу на Левандівці та садочки — до реалізації цих проєктів залучені інвестори.
За словами Закалюка, торік у Львові відкрили спортзали у школах №7 та 47. Також є позитивна динаміка з залучення позабюджетних коштів. Так, школа №28 завдяки цьому оновила спортмайданчик, школа №86 — спортзал тощо.
Щодо енергоефективності, очільник освітнього департаменту навів приклад ліцею «Оріяна», де встановлені сонячні батареї, а згодом ще буде утеплений фасад.
Національно-патріотичне виховання та спорт
За словами Закалюка, у Львові діють 15 центрів національно-патріотичного виховання. Ще один планують відкрити з вересня цього року на базі «Стрільниці». У центрах працюють інструкторами близько 40 ветеранів. Окрім занять для дітей, у центрах проводили й навчання для дорослих.
Очільник департаменту також додав, що на фасадах освітніх закладів у Львові відкрили 225 меморіальних таблиць.
У пройдешньому навчальному році 2 тисячі дітей пройшли вишколи у Карпатах та на інших локаціях. Також у місті проводили турніри з лазертагу, дронопілотування та чемпіонат зі стрільби, відбувся сезон шкільних ліг, у якому взяли участь 11 тисяч дітей.
За даними Андрія Закалюка, торік місто ініціювало у школах додатковий урок фізичної культури, а ліцей «Просвіта» збираються переформатувати, аби він мав спортивний напрямок. Також у львівських закладах освіти діють 17 басейнів, у двох садках відновили уроки з плавання. За навчальний рік 1 242 дитини зі шкіл, де немає басейнів, змогли відвідати уроки з плавання безкоштовно.
Зміни, інновації та неформальне навчання
У вересні, за даними Закалюка, у перший клас піде 7 481 дитина. Це приблизно на сотню більше, ніж торік. Загалом у школах навчаються близько 87 тисяч учнів, а 5 708 дітей цьогоріч стали випускниками. До слова, як зазначив голова департаменту, у закладах професійно-технічної освіти для вступників є 3 890 місць, а заклади заповнені на 85%.
Щодо реформи старшої школи, то у Львові, за словами посадовця, сформували мережу з близько 25 шкіл, які стануть академічними ліцеями. Цей список поданий на розгляд Львівської облради.
Важливою зміною, як зазначив голова департаменту, став поділ шкільних класів на уроках з англійської мови на групи.
За попередній рік, як повідомив головний освітянин міста, у Львові реалізували проєкт з фінансової грамотності, «UniWeek» у Львівському національному університеті, провели курси з кібербезпеки, лекції про мистецтво для дітей у Львівській академії мистецтв та інші заходи й ініціативи.
Окрім цього, 23 міські школи відкрили свої соціальні підприємства у межах однойменного проєкту. Так учні мали можливість займатися переробкою пластику, вирощуванням мікрозелені тощо.
За словами Закалюка, ще 11 шкільних команд пройшли навчання і створили короткометражні фільми у межах проєкту «Освіта в кадрі». Щодо мистецтва, то у 13 школах міста планують відкрити мистецькі центри.
Також очільник освітнього департаменту повідомив, що у Львові діє 21 заклад позашкілля та 500 гуртків. Їх відвідують понад 20 тисяч дітей.