Львівщина є серед регіонів, де відкрилось найбільше ФОПів за останні пів року — дослідження

Після складного початку року, другий квартал 2025-го приніс позитивні зміни в динаміці малого бізнесу в Україні. Кількість новостворених фізичних осіб-підприємців (ФОП) перевищила кількість закритих, що свідчить про поступову стабілізацію підприємницького середовища.
Про це йдеться у дослідженні YouControl.Market, оприлюдненому 22 липня.
Львівщині — серед лідерів за відкриттям ФОПів
Найвищий приріст новозареєстрованих ФОПів зафіксовано у столиці: протягом II кварталу зареєстровано 11 648 нових підприємців (у I кв. було 8 542). Серед областей лідером стала Дніпропетровська — більш ніж 8,1 тис. відкриттів за квітень-червень (проти 5,5 тис. у попередньому кварталі). Далі Львівщина (6 876) за нею йдуть Одещина, Київська область та Харківщина — сукупно на ці 6 регіонів припадає майже половина усіх нових ФОПів країни у другому кварталі.
До десятки лідерів за відкриттями також увійшли Полтавська, Вінницька, Хмельницька та Волинська області — ці регіони Західної та Центральної України продемонстрували прискорене зростання бізнес-активності.
Галузевий розподіл
10 провідних галузей практично повністю акумулюють найбільшу частку малого бізнесу – на них припадає понад 80% усіх відкриттів та 86% закриттів ФОПів.
За даними YouControl.Market, безумовним лідером за відкриттями мікробізнесів стала роздрібна торгівля. У другому кварталі в цій сфері зареєструвалося 31,4 тис. нових ФОПів — це на 113% більше, ніж у першому. Сектор ІТ посів друге місце за кількістю відкриттів (майже 9,9 тис. нових ФОПів). Третє місце посіла категорія «Надання інших індивідуальних послуг» з показником 9,6 тис. відкриттів. До п’ятірки лідерів також увійшли транспорт і логістика та громадське харчування.
Усі провідні галузі показали впевнений приріст порівняно з початком року — від +14% в ІТ до +65–70% у транспортній, харчовій та оптовій сферах.
Гендерний розподіл
У II кварталі 2025 року більшість нових ФОПів вже традиційно відкрили саме жінки. З 89,4 тисячі зареєстрованих підприємців — близько 54,2 тис., або 60,7% — це жінки, тоді як чоловіки склали приблизно 39,3% (34,9 тис. осіб).
Серед припинених ФОПів гендерний баланс наразі близький до паритету. У квітні–червні жінки склали 52,4% від загальної кількості закритих бізнесів, а чоловіки — 47,6%. Пропорція майже така сама, як і на початку року.
У другому кварталі 2025 року малий бізнес продемонстрував здатність до відновлення: масові закриття припинилися, а нові реєстрації підприємців навіть почали переважати закриття. Попри те, що сукупно за перше півріччя кількість закритих ФОПів все ще трохи перевищує кількість відкритих, різниця вже не така суттєва.
Якщо нинішня тенденція збережеться, то до кінця року країна цілком може вийти на нульовий баланс малого підприємництва. Другий квартал 2025-го показав, що малий бізнес в Україні попри все продовжує запускатися і шукає нові можливості.
Галузева приналежність новозареєстрованих ФОПів визначається за основним класом класифікації видів економічної діяльності (КВЕДом), а регіональна — за місцем офіційної реєстрації ФОП, що була вказана в ЄДР на момент реєстрації. З метою порівняння отриманих результатів з тенденціями та показниками минулих періодів використовувався датасет з січня до червня 2025 р. включно від YC.Market.