У Львові освятили майже 30 вишиванок для військових (фото)

Напередодні, 27 липня, в Архикатедральному соборі святого Юра у Львові освятили та вручили 28 вишиваних сорочок для військових у межах проєкту «Вишиванка для Героя».
Журналістка ІА Дивись.info відвідала подію та розповідає детальніше про ініціативу львівських майстринь.
Вишиванки створили майстрині Львівського відділу Союзу Українок. Свої роботи представили 16 вишивальниць, кожна з яких у межах цієї посвяти вишила одну-чотири сорочки.
Керівницею творчої частини проєкту є Оксана Перун. Пошиттям вишиванок займалися Оксана Сорока, Ганна Фургало та Зоряна Вихтюк.



Про проєкт «Вишиванка для Героя»
Проєкт «Вишиванка для Героя» розпочався у Львові 18 червня 2023 року і став четвертим подібним в Україні. Львівський проєкт спершу орієнтувався на місцевих захисників, а згодом охопив військових з усієї України. Одними з перших учасників стали сімнадцять бійців полку «Азов».
Ініціатива діє в межах Львівського обласного відділу Союзу Українок. Частина учасниць була в організації ще до повномасштабного вторгнення Росії до України, інші долучилися 2022-го. Першу підтримку надали союзянки з Америки. Згодом допомогу збирали продажем власних виробів та пожертвами.


У проєкті працюють понад сорок майстринь, які використовують автентичні техніки — «лиштву», «набирування», «низинку», «покутський», «перловий шов» та інші. За словами координаторки Оксани Перун, ці сорочки — символічні обереги та продовження традицій УПА та січових стрільців.
Створення «бойових вишиванок» відрізняється від звичайних комерційних замовлень — кожна сорочка, наповнена молитвою та добрими намірами. Майстрині вже передали більше сотні сорочок або захисникам особисто, або їхнім рідним. Однією з таких військових є Христина Омельченко зі Львова. Її близьким цього разу також вручили вишиванку.

Кожна сорочка — персональна: враховують побажання бійця, регіон походження, особливості зовнішності. У вишивках використовують захисні символи: дубове листя, восьмикутну зірку, хрещатий хрест, зокрема — знак нескінченності для медиків.
Матеріали надають благодійники або купують власним коштом. Тканину обирають непомітних кольорів, аби не наражати воїнів на небезпеку (винятком є вишивані сорочки для ветеранів або поранених).
Перед передачею сорочки освячують. Перше масштабне освячення відбулося у вересні 2023 року в соборі Святого Юра. Вишивальниці наголошують, що для багатьох воїнів вишиванка стає талісманом, а для майстринь — способом підтримати воїнів і зберегти традицію.
Більше про ініціативу — читайте у нашому матеріалі за посиланням.








