дивись.info

Сьогодні Левку Лук’яненку виповнилося би 90 років (фото, відео)

Сьогодні Левку Лук’яненку виповнилося би 90 років (фото, відео)
Фото проекту Українська Мить

Сьогодні українському дисиденту, автору Акту проголошення Незалежності Україні Левку Лук’яненку мало би виповнитися 90 років.

Український дисидент та екс-нардеп Левко Лук’яненко помер 7 липня після тривалої хвороби. 10 липня, у приміщенні клубу Кабінету міністріввідбулося прощання з Левком Лук’яненком. Потім його поховали на Байковому кладовищі.

Левко Лук’яненко – непересічний український діяч, 27 років провів у радянських тюрмах через політичні репресії, був засуджений до розстрілу, але не зламався. Володимир Яворівський так описував Лук’яненка: «Те, що зробив Левко Лук’яненко – це приклад для майбутніх поколінь. І те, що ми співаємо «душу й тіло ми положим за наша свободу», то Левко справді поклав душу, а ось це днями положив і своє тіло. Вже ми до нього не докричимося, але приклад, його біографія, доля, стійкість залишаться. Він же походив з Чернігівщини, до того ж такої зросійщеної, а у ньому був виколиханий такий дух, така незламність. Йому ж досить було написати лише покаянну. Але ж ні, він відбув своїх 27 літ – найкращих літ свого життя, які він провів по тюрмах, в’язницях, казематах заради України. Як можна це оцінити. Це еталон, а еталон оцінювати не можна». Повну версію спогадів читайте тут.

А тут знайдете спогади самого Левка Григоровича про дні, коли Україна здобувала свою незалежність 1991 року: «… потім ми вийшли на вулицю, трохи помітингували біля Верховної Ради, повернулися в зал, ухвалили важливі постанови, а ввечері на Софіївському майдані був загальноукраїнський мітинг – з’їхалися з усієї України, з усіх областей люди. Тоді були включені всі радіостанції України, і я зачитав для всіх українців Акт проголошення незалежності України. Ось так мені випала така важлива місія … А потім ввечері пізно повернувся додому, зайшов до хати, а на столі стоять якісь напитки, закуски, і питаю в жінки, що це таке, а вона каже, що це мій день народження, і питається, де мої друзі. Відкриваються двері і заходять члени Центрального проводу Української республіканської партії. Ми відзначили відразу два дні народження – День народження Лук’яненка і День народження України…»

З нагоди ювілею в історичному музеї у столиці відкрилася виставка його імені. Там, серед інших експонатів виставляється навіть знаменита чернетка Акту проголошення Незалежності України, яку Левко Лук’яненко писав просто у першому-ліпшому зошиті.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.