дивись.info

Вибори президента: феномен проти політичного досвіду

Вибори президента: феномен проти політичного досвіду

У передвиборній гонитві впевнено лідирує людина без політичного багажу і досвіду, якщо не вважати такими масні жарти про політиків. Натомість чинний президент, хоч і зміг потрапити до другого туру, має вкрай хиткі позиції.

ІА Дивись.info запитала у політологів та політичних експертів, у чому парадокс нинішніх виборів  і як розвиватимуться події у майбутньому.

Наскільки був очікуваним такий високий результат Володимира Зеленського? У чому його феномен?

Фото: Радіо Свобода

Богдан Петренко,

заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:

Феномен Зеленського дуже схожий на феномен «справедливості». Всі її підтримують, бо слово красиве, але вкладають у неї зовсім різні поняття. І доки Зеленський не озвучує хоча б один, справжній напрямок роботи, він залишатиметься фаворитом. У цьому і є його феномен – потрапити у вакуум пропозицій на попит суспільства щодо «месії», яку так любить український виборець. Йому не потрібно нічого робити – просто лишатись у мейнстримі.

Лілія Брудницька, експертка ЦСП «Вибір»:

Феномен Зеленського насправді ніякий не феномен. По-перше, це протестний електорат, для якого не знайшлося рядка «проти всіх» у виборчому бюлетені. На доказ цього – майже збіг показників тих, хто не визначився (у соцопитуваннях до 1 туру) з результатом Зе у першому турі.  По-друге, він чи не єдиний, хто зумів не просто мовчати за базовими питаннями, які розколювали електорат перед першим туром, але мовчати креативно. По-третє, він єдиний, хто зміг запропонувати бодай натяк на єднання та на нову політику (не нових політиків, це важливо!).

Зеленський чи не єдиний, хто зумів не просто мовчати за базовими питаннями, які розколювали електорат перед першим туром, але мовчати креативно

По-четверте, молодь. Раніше молодь традиційно була у фарватері «ваговиків» і обслуговувала кандидатів у форматах «молодих крил» до партій: платформи, ГО, ініціативи тощо. У таких форматах молоді відводилося вузьке коло тем: благодійність, стартами, соцпідтримка багатодітних, сиріт, дешеве житло тощо. Зеленський перший, хто зміг зламати традицію. Молодий електорат отримав свою окрему партію, точніше, свого кандидата з потенціалом на партію, де молоді люди будуть не обслуговуючим персоналом, а центральною рушійною силою. Молодь дістала можливість висловлюватися через Зеленського про велику політику, у чому традиційні політики їй відмовляли. Молодь побачила альтернативу виїзду за кордон. І, власне, феномен Зе у тому, що він натякнув, а феноменальною виявилася наша молодь. І не лише молодь. Зрештою, за Зе віддав голоси майже знищений середній клас та просто ініціативні люди, яким не до душі чиновницька зашкарублість.

Фото: академія політичних наук

Дмитро Гаврилюк,

кандидат політологічних наук, Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова:

Феномен Зе полягає в тому що його популістична риторика мала емоційне та суспільно скептичне ставлення до влади серед виборців, які не звикли оцінювати політичну реальність та зміни в ній в контексті причинно-наслідкового зв’язку.

Високі показники Зеленського є такими, бо маємо класичну «рейтингову карму» будь-якого президента в останній рік свого президентства, коли зі всіх політичних закапелків на нього виливають тонни помиїв. А зраду, соплі, зарюмсаних опозиціонерів, історії про злочинну владу – українці не просто обожнюють, вони з нетерпінням очікують у виборчий період і не лише.

Високі показники Зеленського є такими, бо маємо класичну «рейтингову карму» будь-якого президента в останній рік свого президентства

Рейтинг Зеленського водночас – це анонс нового тренду, коли вдала комбінація політтехнологій  (уникнення політдебатів і запуск серіалу, замість кислих зрадополітреклам і документалок про кандидата-Попелюшку). Інший тренд, політики початку Незалежності та технічні кандидати сірих кардиналів, вже навіть заручившись мільйонами від олігархів і старими ярликами та суспільними антивладними стигмами, вже насилу можуть перейти рубікон виборчого порогу.

Водночас рейтинг Зеленського засвідчив і низку аспектів, таких як не втрату стратегічного розрахунку на полі менеджменту щодо кандидатів, які варті інвестування з боку українських олігархів, особливо тих, які у вимушеній еміграції.

Городницький Андрій, політолог, кандидат філософських наук, ГО «Українська довіра»:

Феномен Володимира Зеленського полягає у його альтернативності до людей, які вже були у політиці, плюс дуже дискредитоване проросійське поле кандидатів, виборці яких в минулому,  переважно і проголосували сьогодні за Володимира. Запит на нові політичні обличчя виявився не примарним, а цілком реальним.

Чому військові у зоні ООС віддали свої голоси за Зеленського?

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:

Щодо голосування на «передку», то на жаль, до цього часу є упередження, що армія завжди за керівника держави чи те, що люди, які одягають форму відразу сприймають світ однобоко. За Президента в основному – керівництво армії. Щодо пересічних бійців – то вони насамперед є частиною суспільства, а тому і погляди в них такі ж, як в усьому суспільстві. І до речі, це досягнення штабу Президента – те, що військовим не ставилось завдання дати 100% показники підтримки чи перше місце. Україна починає відходити від адміністративних методів впливу на вибори.

Це досягнення штабу Президента – те, що військовим не ставилось завдання дати 100% показники підтримки чи перше місце

Лілія Брудницька, експерт Центру структурної політології «Вибір»

Якраз тут усе просто: військові теж молоді люди, вони хочуть воювати за ту Україну, натяк на яку їм дав Зеленський. Якби не був задіяний адмінресурс, рівень підтримки Зеленського був би ще більшим.

Дмитро Гаврилюк, кандидат політологічних наук, Національний педагогічний університет ім. М.П.Драгоманова:

Щодо  вибору військових, то це не дивно. Серед причин голосування за Зе можу окреслити втому від війни, популярну тему, що добровольців  влада цілеспрямовано знищує. Іншими причинами може бути потреба когось винити у системних, хоч і малочисельних, втратах особового складу ЗСУ. А також неоднорідне матеріально технічне забезпечення армії та, звичайно, стабільні інформаційні кампанії низки приватних, афільованих до політичних груп ЗМІ та опозиційних сил, які розігрують карту «торгівлі на крові».

Городницький Андрій, політолог, кандидат філософських наук, ГО «Українська довіра»:

Військові підтримали Зеленського саме тому, чому і більшість населення України. Скандали з розграбуванням оборонки лише підвели крайню лінію під повним розчаруванням громадян. Вони прекрасно бачать на свої очі, як проводиться політика на фронті, так і на території, де проживають їхні рідні, підвищення цін на комунальні послуги, знищена інфраструктура, та пусті обіцянки, тотальна корупція лише заважає діяти і воювати за цілісність країни.

Читайте також: Чи виправдалися очікування соціологів та чого чекати від другого туру виборів

Який найбільш ймовірний сценарій розвитку подій у другому турі?

Богдан Петренко, заступник директора Українського інституту дослідження екстремізму:

До другого туру нас очікує боротьба порядків денних – або професіоналізм, патріотизм, з одного боку, або нові обличчя – з іншого. І чий порядок денний переможе, той і стане переможцем.

До другого туру нас очікує боротьба порядків денних – або професіоналізм, патріотизм, з одного боку, або нові обличчя – з іншого

Ситуація ускладниться тим, що залучатимуть уже електорат не той, що «за», а той що «проти» конкурента. Тому за ці три тижні можна очікувати зливу компроматів – від обох штабів. Крім того, будуть спроби приєднатись до лідера гонки з боку інших політичних сил, але це більше гратиме проти Зеленського, зближення якого з іншими політиками, не додасть, а зменшить його підтримку.

Лілія Брудницька, експерт ЦСП «Вибір»:

Варіантів безліч. Зокрема перехід до парламентської республіки (скасування інституту президентства). На мою думку, найімовірнішим є той сценарій, за якого Петро Порошенко намагатиметься посилити акцент на зовнішній загрозі та неможливості протистояти їй свого опонента. Він у виборчу ніч вже оголосив мобілізацію, як це свого часу робив Арсеній Яценюк («Фронт змін», «Народний фронт»). На додачу готується злив компромату на Зеленського.

Натомість Володимиру Зеленському не потрібно робити різких рухів. Його задача – протриматися три тижні. Не реагувати. Продовжувати говорити загальні фрази. Є висока ймовірність зриву другого туру виборів. Наскільки відомо, такий варіант, принаймні, на особистісному рівні міг обговорюватися.

Городницький Андрій, політолог, кандидат філософських наук, ГО «Українська довіра»:

У другому турі, найімовірніше, переможе Зеленський, великий антирейтинг чинного гаранта, близько 50% (соцагентство Рейтинг) проти Зеленського – 14%, не обіцяє Порошенку нічого райдужного. За всіма соціологічними опитуваннями він програє Зеленському, та і підтримки від інших кандидатів йому не світить. Тому поки тут однозначна перемога Володимира.

Підготувала Оксана Дудар

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.