У Мін'юсті розповіли, як уберегтися від мобільного шахрайства

шахраї2
Фото ілюстративне. З відкритих джерел

Мобільний телефон став для людей дуже зручним та корисним аксесуаром, але також може бути ефективним засобом вимагання шахраями грошей.

Про те, як не стати жертвою мобільного шахрайства, розповіли у Міністерстві юстиції України.

Перемога в акції

На ваш номер приходить SMS-повідомлення від мобільного оператора або магазину, що ви перемогли в акції, але для того щоб отримати виграш ви повинні на певний номер переказати кошти, надіслати повідомлення, або зателефонувати.
Ваші дії: якщо вам прийшло дане повідомлення, не поспішайте виконувати вказані в ньому дії. Перевірити наявність акцій мобільних операторів або магазинів доволі просто. Необхідно лише зайти на офіційний сайт або зателефонувати на контактний номер оператора або магазину та уточнити всі деталі.

Дзвінок від працівника банку

Найчастіше шахраї працюють за такою схемою: телефонують та повідомляють щодо спроби здійснення атаки на ваш картковий рахунок, викрадення з нього коштів, або необхідності продовження дії кредитної картки чи підвищення кредитного ліміту на ній. Особа, яка телефонує, представляється працівником банку або служби охорони банку.

Для того щоб заволодіти вашими коштами їм необхідна наступна інформація: пароль від банківської картки; секретне слово, SMS-код, який прийшов на номер мобільного телефону, номер банківської картки, термін її дії, CVV2-код тощо.
Після чого вам надходить на номер мобільного телефону SMS-повідомлення про зняття коштів з рахунку і для того, щоб уникнути атаки на картковий рахунок необхідно підійти до найближчого банкомату чи терміналу, ввести спеціальну комбінацію та SMS-код, який прийде вам на номер. Однак, якщо виконати всі дії, шахраї заволодіють коштами з вашого рахунку.

Ваші дії

  • ніколи нікому не повідомляйте номер банківської картки, термін її дії, CVV2-код, а також паролі, що надходять в SMS-повідомленні; працівник банку не має права з’ясовувати або уточнювати особисті дані клієнта;
  • зателефонуйте на контактний номер вашого банку та з’ясуйте, чи дійсно відбувалася атака на вашу картку та чи потрібно її перевипустити;
  • залиште заявку оператору, що з вашим картковим рахунком намагалися вчинити шахрайські дії та заблокуйте картку.

З вашим родичем сталася біда

На ваш номер телефонує особа, яка, назвавшись знайомим вашого родича або представником правоохоронних органів, повідомляє, що ваш родич затриманий за вчинення кримінального правопорушення, але є можливість вирішити дане питання за певну суму коштів. Дані кошти необхідно або скинути на картковий рахунок, або підвезти в певне місце, або відати їх третій особі, яка за ними приїде.

Ваші дії

  • не панікуйте;
  • запитайте посаду особи, яка вам телефонує (якщо попередньо вона зазначила, що працює в правоохоронному органі) та до якого саме відділення поліції доставлено вашого родича. Як правило, після таких запитань шахрай намагатиметься маніпулювати вами та здійснювати тиск, зазначаючи що вашому родичеві «світить реальний термін та його посадять»;
  • не повідомляйте інформацію про себе та своїх близьких;
  • терміново завершіть розмову і зателефонуйте тому родичеві, з приводу затримання якого повідомили (якщо є можливість під час розмови з шахраєм, паралельно зателефонуйте цьому родичу);
  • повідомте Департамент кіберполіції Національної поліції України (https://cyberpolice.gov.ua/contacts/) про спробу вчинення шахрайства.

Помилкове поповнення мобільного телефону

На ваш мобільний телефон приходить SMS-повідомлення з незнайомого номеру мобільного телефону, що ваш мобільний рахунок поповнено на певну суму. Після чого вам телефонують та просять повернути кошти на банківський рахунок або номер мобільний телефону, оскільки помилково ввели не той номер.
Ваші дії:

  • SMS-повідомлення про поповнення рахунку може надходити лише з номеру вашого оператора мобільного зв’язку (як правило, вони відповідно позначені «Kyivstar», «Vodafone» тощо);
  • перевірте стан вашого мобільного рахунку. Якщо гроші не зарахувалися, то вимагайте копію квитанції, яка б підтвердила поповнення саме вашого рахунку.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: