В Україні розробили VR-тренажери, що знижують фантомні болі, які виникають через ампутацію кінцівок

image-54
Скриншот із відео

В Україні провели перші клінічні тести реабілітаційних VR-симуляторів. Завдяки їм забезпечать реабілітацію цивільних та військових, які втратили кінцівкі та мають проблеми з опорно-руховим апаратом.

Про це повідомили на сторінці ADVIN.

Це будуть VR-тренажери, за допомогою яких пацієнт візуально занурюється у певний створений 3D-світ, знаходячись в якому фізично намагається балансувати та розробляти пошкоджені кінцівки. Також VR-тренажери, які завдяки ігровому процесу будуть суттєво знижувати фантомні болі, які виникають через втрачену кінцівку.

Як це працює, — у матеріалі нижче.

До Реабілітації після ампутації входить програма процесів, які допоможуть людині прийти до задоволення потреб в діяльності і підтриманні якомога найкращого статусу якості життя.  

Цю програму можна поділити на п'ять основних галузей:

  • медичну,
  • психосоціальну,
  • рухому,
  • комунікативну
  • психологічну.

Медичне призначення реабілітації після ампутації полягає у вирішенні питань, пов'язаних із втратою кінцівки. Зокрема потрібно забезпечити стабільне фізичне та психічне самопочуття і протидію потенційним проблемам, які можуть виникнути зокрема це фантомні болі та різного виду дискомфортні відчуття у різних зонах тіла.

Читайте також: Протези для воїнів: у Львові фахівці зі США вперше впровадили практику роботи із ліктями нового покоління

Також це може включати в себе планування медичних процедур, ліків, постійну діагностику і моніторинг стану здоров'я.  

Психосоціальна реабілітація після ампутації тісно пов'язана із фізичною складовою і тому, щоб прийти до того, що людина може продовжувати працювати за допомогою правильної адаптації своїх первинних навичок та потреб, провести повний курс відновлення для правильного процесу обробки і для досягнення емоційно-позитивного стану.  

Рухова реабілітація після ампутації полягає в застосуванні певних фізичних вправ і перебігу реабілітаційної програми, яка допоможе покращити рухову активність і функціональну самостійність.

Підсилюючи це все сучасними технологіями — програма може включати в себе використання рухомої ампутації, тренування з володінням пристроями та тренування з підтримкою мотивації, щоб забезпечити максимальну користь від програми. Комунікативна реабілітація після ампутації призначається для покращення та збереження комунікаційної здатності. Програма також може полягати у практиці звукових прийомів, які допоможуть людині зрозуміти та чітко зрозуміти потрібні вправи у комплексі роботи.

Реабілітація після ампутації полягає в наданні підтримки людині при перебуванні в процесі встановлення від травми. Ідеться й про психотерапію, себто адаптацію до подібного стану.

Це може стати суттєвим шляхом до повноцінного повернення до активного життя.

Основною ідеєю створення новітньої методики для боротьби з фантомними болями є розробка та опис програмного забезпечення на базі сучасних VR приладів для створення курсу реабілітаціїї в Україні.

В основу розробленої методики покладені положення базової реабілітаційної терапії, теоретичні основи психологічної підтримки, техніки та вправи для зменшення больовому порогу пацієнта.

Створення даної сучасної методології з залученням сучасної технічної складової для відображення відсутніх кінцівок, віртуальному відновленню повного відображення повного тіла людини та надання можливості відчути,  шляхом проекцій та трекінгових систем, відстуніх кінцівок.

«За допомогою сучасних 3D та VR технологій, наш проєкт здатен допомогти людям у реабілітації та позбавленню фантомних болей.  За допомогою використання віртуального простору та відтворення пацієнта у 3D вимірі ми маємо змогу відтворити травмовану кінцівку та дати змогу мозку «відчути» руку або ногу, якої не має в реальному світі», — пояснюють розробники.

Технологія базується на всесвітньо відомій терапії за допомогою дзеркала, коли людина у відображення бачить іншу кінцівку і її мозок таким шляхом вдається «обдурити» і сказати йому, що кінцівка справжня, оскільки йому досить важко проаналізувати інформацію.

«Одна з головних цілей нашої терапії – це допомогти переписати нервову карту, по якій мозок відправляє больові сигнали до не існуючих кінцівок, на нову тим самим допомогти позбутись фантомних болей, які час від часу рецедивують або переслідують на постійній основі. Завдяки спеціальній техніці та трекерів, за допомогою,яких ми можемо з точністью до сантиметрів відтворити рухи, згибання та вправи у віртуальному просторі, допомогає пацієнту на 100% відчути відтворення рухів», — кажуть спеціалісти.

Протезування у Львові

У березні теперішнього року у Львові відкрили майстерню, що дасть змогу встановлювати сотню протезів кожного місяця.

До команди протезистів уже приєдналися пацієнти, які втратили кінцівки через війну, зокрема, військові. Загалом у команді працюють вісім фахівців. Це як протезисти із багаторічним досвідом роботи, так і молоді спеціалісти. Серед них Ілля Пилипенко – танкіст, що втратив ногу в бою. Захисник лікується у центрі НЕЗЛАМНІ. Невдовзі він отримає протез, а потім, пройшовши навчання, допомагатиме таким, як сам.

Від вересня 2022 року встановлено більше сотні протезів, десять з яких – біонічні протези рук.

Про Центр НЕЗЛАМНІ

Національний реабілітаційний центр НЕЗЛАМНІ (UNBROKEN) — місце, де дорослі та діти, які постраждали від війни, отримують комплексну кваліфіковану медичну допомогу. Це реконструктивна хірургія, ортопедія і роботичне протезування. Постраждалим не лише встановлюють протези, тут їх виготовляють. Окрім того, у центрі займаються фізичною, психологічною та психосоціальною реабілітацією постраждалих військових та цивільних. Проєкт реалізується Першим медичним об’єднанням Львова та Львівською міською радою за підтримки Міністерства охорони здоров’я України.

Напрямок протезування центр НЕЗЛАМНІ запустив торік, відкривши мобільну майстерню. Разом з майстернею центр НЕЗЛАМНІ отримав 200 протезів. Так, нещодавно протез руки отримала перша дитина. Це 13-річний Дмитро, син воїна ЗСУ. Він втратив руку, коли допомагав мамі по господарству. У підлітка міоелектричний протез. Керувати ним він зможе за допомогою міодатчиків, які кріпляться до м’язів руки. Його виготовила німецька компанія.

Клініка протезування

Окрім цього, на базі одного із медзакладів у Львівській області відкривають Superhumans Center, де для українських воїнів та цивільних буде доступною лабораторія з виготовлення та збирання протезів, департамент фізичної реабілітації, відділення психологічної підтримки, а також басейн для реабілітації. Тут працюватимуть висококваліфіковані українські фахівці, вони також переймають досвід медиків провідних клінік зі всього світу.

Для людей, які постраждали через воєнні дії, усі послуги тут будуть безкоштовними. Двом українським воїнам, які втратили на війні руки, ще до відкриття центру встановили біонічні протези від британської компанії. Щоб стати у чергу на протезування, необхідно заповнити анкету.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: