У НАТО зростає консенсус, що Україна має стати членом Альянсу без ПДЧ – ЗМІ

Untitled
Фото: відкриті джерела

Усе більше держав-членів Північноатлантичного Альянсу підтримують спрощений вступ України, який передбачає відмову від плану дій щодо членства (ПДЧ), й це рішення можуть затвердити на саміті НАТО у Вільнюсі.

Про це йдеться в публікації Politico, повідомляє "Європейська правда".

Як стверджують джерела видання, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг у приватному порядку припустив, що союзники погодилися на можливість вступу України до Альянсу після завершення повномасштабної війни без виконання ПДЧ.

Сигналом до цього стала нібито готовність президента США Джо Байдена підтримати такий крок, про що раніше повідомляли ЗМІ.

"Якщо це те, чого Америка дуже, дуже, дуже хоче, вони зазвичай можуть досягти цього", – сказав посадовець однієї з держав НАТО. Інший висловив припущення, що в Альянсі "є можливість реалізації цієї пропозиції".

Дипломат із Північної Європи підкреслив, що скасування ПДЧ "може бути" одним із декількох компонентів політичного пакета, запропонованого Україні на саміті у Вільнюсі, разом із "імовірними двосторонніми гарантіями безпеки".

Водночас проти скасування ПДЧ для України виступають "деякі країни Південної Європи", які побоюються, що це розлютить росію, потенційно призведе до ескалації війни й ускладнить відновлення зв'язків із москвою в повоєнний період.

Існує також проблема Угорщини і Туреччини, яким, за словами високопосадовця країни НАТО, "некомфортно" наближати Україну на шляху до членства в Альянсі.

А проте, низка посадовців, із якими спілкувалось Politico, вказують на те, що НАТО загалом відкритий до такого підходу. Водночас вони погоджуються з тим, що вступ України можливий тільки після завершення війни з росією.

Фото: twitter.com/KancelariaSejmu

Слід зазначити, що Сейм Польщі (нижня палата парламенту) ухвалив резолюцію про підтримку членства України в НАТО, пише "Європейська правда" з посиланням на "Польське радіо".

За резолюцію із підтримкою членства України в НАТО проголосували 443 депутати, двоє проголосували проти і семеро утрималися.

Підтримку резолюції висловили всі фракції польського Сейму, зазначивши, що вступ України в НАТО зміцнить Альянс і відповідає інтересам Польщі. Проти виступила лише проросійська "Конфедерації", стверджуючи, що така позиція "може втягнути Польщу у світовий конфлікт".

У резолюції підкреслюється, що Україна сьогодні захищає не лише свою державність, але й спільні цінності, такі як демократія і порядок, засновані на міжнародному праві.

"Беручи до уваги жертви українського народу та його суверенне право обирати власний шлях розвитку, Сейм Республіки Польща повністю підтримує європейські та євроатлантичні прагнення України", – цитує "Польське радіо" документ.

"Її (України. – Ред.) війська стають все більш взаємосумісними з силами НАТО і набувають досвіду на полі бою. Тому з військової точки зору вступ України до НАТО буде корисним і для Альянсу", – йдеться в резолюції.

Голова Верховної Ради Руслан Стефанчук подякував польським колегам і союзникам за сталу підтримку України. У Telegram-каналі Верховної Ради вказано основні тези резолюції: 

  • Нині Україна захищає не лише свою державність, а й спільні цінності, такі як демократія та порядок, заснований на міжнародному праві.
     
  • Із військової точки зору вступ України до НАТО також буде вигідним для Альянсу.
     
  • Майбутній саміт у Вільнюсі має вирішальне значення для відносин НАТО та України й має стати місцем дебатів щодо їхнього майбутнього. Процедура запрошення до Альянсу Фінляндії та Швеції може бути застосована й до України.
     
  • Сейм Польщі підтримуватиме зусилля щодо посилення політичної та практичної співпраці між Альянсом і Україною й побудови консенсусу щодо вступу України до НАТО.

Нагадаємо, 30 вересня 2022 року Україна підписала заявку на вступ до Північноатлантичного альянсу за пришвидшеною процедурою.

Президенти дев’яти країн Північноатлантичного Альянсу з Центральної та Східної Європи опублікували спільну заяву, в якій засудили анексію Росією українських територій і закликали НАТО суттєво збільшити військову допомогу Україні.

Водноча заява України про прискорений вступ до Північноатлантичного альянсу стала несподіванкою для адміністрації президента Сполучених Штатів Америки Джо Байдена.

12 травня 2023 року Сенат Польщі ухвалив резолюцію щодо членства України в Північноатлантичного альянсу.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: