Чарівної таблеточки, на жаль, немає, —львівська дерматологиня про атопічну екзему та турботу про шкіру

face moisturizer
Фото: depositphotos.com.ua

Із проблемою висипу зіштовхуються практично всі, але водночас багато людей мають хронічні захворювання і цей стан може тривати впродовж всього життя, тому правильний догляд за обличчям та тілом є обов'язковою умовою для захисту шкіри від додаткових подразнень.

Нині поговоримо про атопічну екзему, а львівська лікарка-дерматовенеролог Христина Сунгур допомогла ІА Дивись.info розібратись із цим питанням та дала універсальні поради щодо догляду за тілом на щодень.

Що таке атопічна екзема?

Наша співрозмовниця пояснює, що атопічна екзема чи дерматит, як його звикли називати, це захворювання з генетичною схильністю, при якому відбувається постійне запалення шкіри.

«Супроводжується особливим станом імунної системи. При цій недузі спостерігається дефіцит білку у шкірі - філагрину (який утримує краплі води на поверхні шкіри, які не дають уражати захисний бар'єр шкіри). Якщо є недостача цього білка, спостерігається більша втрата води, тобто сухість шкіри. Починає уражатися верхній шар шкіри, починається сербіж тощо», — пояснює дерматологиня.

свербіж через висипання. ілюстративне фото. Джерело: depositphotos.com/ua

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ), атопічну екзему діагностовано у 2-5% дорослих та 10-20% дітей.

Найчастіше атопічна екзема передається діткам від батьків. У немовлят, як правило, вона починає проявлятися у перші 2-4 місяці життя.

«І в перші пів року життя під ураження потрапляє обличчя (чоло, щічки), а до двох років атопічний дерматит уражатиме ділянки тулуба чи шиї. До підліткового віку частіше дерматит уражатиме зап'ястя, підколінні згини, шию. Вже у дорослих йде ураження рук та щік», — пояснює фахівчиня.

Як лікують атопічний дерматит?

Христина Сунгур розповідає, що все залежить від правильного догляду, який не є складним. Завдяки цьому можна попередити важкі наслідки екземи.

«Ідеться про застосування емулієнтів (це косметичні речовини, що помʼякшують шкіру і волосся - Дивись.info). Якщо мама знає, що у них в родині у когось є атопічний дерматит, вона повинна із народження дитинки застосовувати зволожуючі засоби, які переважно продаються у великих об'ємах. На цьому не варто економити батькам. Діткам потрібно добре зволожувати шкіру», — зазначає дерматовенерологиня.

Натомість додає: найгірше, що є у цьому захворюванні, це свербіж, що спричиняє дискомфорт.

Якщо у дитинки він присутній, то маля погано спить і через це, відповідно, порушується психо-емоційний стан всієї родини, адже батьки не знають, що непокоїть дитину. Тож, якщо виникають ситуації, коли є загострення, варто відразу звертатись до дерматолога, а не займатись самолікуванням, наголошує лікар.

Лікар також може призначити атопічні стероїди зважаючи на ступінь ураження дерматитом. На обличчі дуже рідко застосовують такі ліки. Це роблять, аби зняти запальний стан та свербіж. Якщо ми позбуваємось останнього, це свідчить про те, що лікування йде у правильному керункові.

Якщо ж сверблячка залишається, це може означати, що хвороба прогресує, говорить наша співрозмовниця.

Чи дерматит є заразним?

Ні, відповідає Христина Сунгур.

«Це індивідувальна особливість організму, яка не передається іншим. У суспільстві людям з таким діагнозом є трохи важко, адже їх часто не сприймають. Атопічний дерматит - не захворювання, а спосіб життя. Як і люди, у яких цукровий діабет, мають контролювати рівень цукру, так і люди з атопічним дерматитом мають з народження контролювати фактори, які впливають на стан шкіри», — пояснює вона.

До переліку таких факторів, додає, належать:

  • повітря (має бути завжди вологим);
  • вода (купати дитинку з атопічним дерматитом потрібно при 32-33 градусів тепла і не довше, ніж 10 хвилин).
  • баланс рідини в організмі (пити достатньо води).

«У дорослому віці ми не маємо травматизувати шкіру: наприклад, тиснути на неї губкою та "шурувати". Будь-яка травматизація може стати причиною загострення атопічного дерматиту. Потрібно багато пити води. Найкраще для шкіри - приймати ванну, бо тоді ми наводжуємо тіло.

Зволоження шкіри кремом. фото ілюстративне. Джерело:depositphotos.com/ua

Наше завдання втримувати вологу. Після ванни наносимо зволожуючі емільєнти, які також захистять від додаткових пошкоджень бар'єру шкіру», —  радить фахівчиня.

Підліткове акне

Насамперед у питанні підліткового акне Христина Сунгур нагадує: не потрібно нізащо займатись самолікуванням: як правило, це може лиш призвести до погіршення стану.

«Підлітки часто приходять в аптеку і питають у фармацевта пораду, як його вилікувати. Я вже неодноразово була свідком такої ситуації. Втім тут необхідний комплексний підхід, потрібно звернутись до фахівця. Часто підлітки звертаються до дерматолога вже із постакне, з яким боротись важко. Це вже йдеться про лікування більш апаратними методиками. Уже скраби не допоможуть. Тому краще це попередити», — пояснює вона.

Зазначає: проблема акне — це не тільки висипання на обличчі. Деколи є потреба звернутись і до суміжних спеціалістів: гастроентеролога, гінеколога, ендокринолога. І ця команда може досягти результату. Поки ми не усунемо першопричину виникнення висипань, ніщо не допоможе, акцентує дерматологиня.

Як часто варто перевіряти шкіру?

Наша співрозмовниця радить відвідувати дерматолога бодай раз у рік. Це за умови, якщо у вас немає скарг на рясні висипання на обличчі чи хронічних захворювань шкіри.

Читайте також: Болючі «вузлики» на тілі, або Що таке хвороба Вернейля

«Перед школою дітки проходять медогляд, де дають заключення, чи є у школяра супутні захворювання. Раз у рік цілком оптимально відвідувати дерматолога - обстеження родимок тощо, якщо немає супутньої патології», — наводить вона приклад.

Натомість, якщо є хронічні захворювання, як от атопічний дерматит чи псоріаз, звичайно, потрібно це питання тримати під контролем лікаря.

«Люди часто думають, що можна випити чарівну таблеточку чи помаститись кремчиком, і все одразу мине. На жаль, так не відбувається. На те, аби вивести людину із важкого стану (коли є хронічні захворювання шкіри), потрібно дуже багато часу», — акцентує лікарка.

Універсальні поради за доглядом шкіри

Найголовніше — зволожувати шкіру, тоді вона залишається пружною, красивою та запобігається виникнення зморшок.

Христина Сунгур відзначає, що при мінімальних висипаннях краще одразу звернутись до лікаря, який призначить адекватне лікування. Натомість до критичних моментів доводити не слід, адже пізніше лікування ставатиме дедалі складнішими та довшим.

Раніше ІА Дивись.info говорила із гінекологинею про рак шийки матки та обстеження, які мають проходити жінки, аби попередити хворобу.

А також дізналася у львівського акушер-гінеколога про те, що варто знати про сексуальне здоров'я.


*Звертаємо увагу, що цей матеріал є ознайомчим, його не варто сприймати як підґрунтя для вставлення діагнозу. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до фахівця.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: