Тиждень обізнаності про рак шийки матки на Львівщині: що це за недуга і як захиститися

отлт
фото: з відкритих джерел

Сьогодні, 18 січня, в офіційному медіацентрі при Львівській ОВА провели брифінг у межах відзначення Всесвітнього тижня обізнаності про рак шийки матки. Як зазначили учасники, у 2023 році у Львівській області виявили 202 нових випадки захворювання на рак шийки матки. З них – 88 у першій стадії, 47 – у другій і 57 у третій та четвертій стадіях.

Про це повідомляє місцева влада. А більше про недугу — читайте у матеріалі IA.Дивись.info далі.

фото: з відкритих джерел

Читайте також: Пухлина без симптомів: факти про рак шийки матки.

Що це за недуга

Рак шийки матки (РШМ) — це тип раку, який виникає внаслідок мутації епітеліальних клітин шийки матки. Найчастіше він зустрічається в жінок, старше 30 років.

Фактори ризику розвитку раку шийки матки

Коли ми говоримо про фактори ризику хвороби, важливо зосередитися на тих, які ви можете змінити. Наявність факторів ризику не означає, що ви обов’язково захворієте, проте вони збільшують ризик виникнення хвороби.

Які це фактори:

  • Зараження вірусом папіломи людини (ВПЛ), є одним із найважливіших факторів ризику РШМ. Вірус стає причиною розвитку раку в більшості випадків.
  • Куріння. Люди, які курять або є пасивними курцями піддаються впливу багатьох токсичних хімічних речовин, що можуть спричинити рак. Ці речовини всмоктуються через легені й розносяться кров’ю по всьому організму. Куріння робить імунну систему слабшою в боротьбі з ВПЛ.
  • Інфекції, що передаються статевим шляхом. Наявність інфекцій, таких як хламідіоз, гонорея, сифіліс, ВІЛ, підвищують ризик зараження ВПЛ.
  • Наявність ослабленої імунної системи та ВПЛ.
  • Недостатнє споживання овочів та фруктів у раціоні та низька фізична активність.
  • Наявність захворювання на РШМ у сім’ї.
  • Прийом оральних контрацептивів протягом тривалого часу жінками, що інфіковані ВПЛ. Проконсультуйтеся з лікарем щодо безпечного способу контрацепції.

Ризики, пов’язані із сексуальною поведінкою, що збільшують ризик зараження ВПЛ:

  • Наявність багатьох сексуальних партнерів.
  • Сексуальна активність у дитячому віці (молодше 18 років).
  • Наявність сексуального партнера, який має високий ризик інфікування (людина, яка має ВПЛ або має багато партнерів).

Симптоми раку шийки матки

Цей вид раку на ранніх стадіях часто має безсимптомний перебіг.

Коли рак розвивається, пізніше жінка може помітити такі симптоми:

  • вагінальні кровотечі після статевого акту, між місячними або після менопаузи;
  • водянисті кров’янисті виділення з піхви, що можуть мати сильний та неприємний запах;
  • біль в ділянці малого таза;
  • біль під час статевого акту.

Під час серйозніших стадій хвороби можуть спостерігатися:

  • набряк ніг;
  • проблеми із сечовипусканням або випорожненням кишківника
  • кров у сечі.

Важливо пам’ятати, що ці симптоми також можуть свідчити про інші хворобливі стани здоров’я. Тому обов’язково зверніться до лікаря гінеколога, коли помітите якусь із цих ознак. Лише лікар може визначити причину цих симптомів.

Діагностика

Найкращий спосіб виявити хворобу на ранній стадії — регулярно проходити скринінгові тести. Важливим є скринінг із використанням ПАП-тесту та виявлення ДНК вірусу папіломи людини. Ці тести не є діагностичними, їхній результат не може точно дати відповідь на запитання, чи у вас є рак шийки матки. Скринінг допомагає своєчасно виявити передракові стани шийки матки.

Варто пам’ятати, що коли лікар призначає ПАП-тест, він не думає, що у вас одразу рак. Скринінгові тести проводяться, коли у вас немає симптомів раку. Якщо результат скринінгового тесту є відхиленням від норми, лікар може призначити додаткові діагностичні тести, щоби з'ясувати наявність чи відсутність раку.

Для діагностики та встановлення діагнозу, після тестів за потреби, можуть використати кольпоскопію, біопсію та інші види інструментальних методів досліджень.

Регулярно проходьте профілактичні огляди у гінеколога. Раннє виявлення хвороби підвищує шанси на успішне лікування.

Як захиститися

Найбільш ефективним захистом від РШМ є вакцинація проти ВПЛ, а також скринінг за допомогою ПАП-тесту та ДНК-тексту, що визначає наявність вірусу. Кожній жінці важливо регулярно ходити на профілактичні огляди до гінеколога та робити скринінг.

фото: з відкритих джерел

Читайте також: Чекап організму: чому це важливо робити регуляно.

Лікування та вакцинація від раку шийки матки на Львівщині

На Львівщині декілька років працює Регіональна програма профілактики раку шийки матки, яка має два напрямки. Перший напрямок — з вакцинації дівчаток проти папіломи вірусу та другий — програма «Рідинної цитології». Аби зменшити рівень захворюваності на рак шийки матки та продовжити проведення вакцинації, в обласній програмі на 2024 рік передбачили 1,3 млн грн на придбання вакцини для профілактики раку шийки матки (у 2023 році - 541,2 тис грн). Також, аби покращити рівень виявлення цитологічної патології та забезпечити реактивами та витратними матеріалами цитологічного скринінгу з використанням «рідинної цитології», в обласній програмі на 2024 рік передбачили 1270,0 млн грн (у 2023 році – 1257,8 млн грн).

Безкоштовно вакцинуватися та обстежитись можуть дівчата віком від 9 до 18 років. Молоді та більш старші жінки можуть щепитися та перевірити стан свого здоров’я власним коштом. За підсумками минулого року 1186 дівчат та жінок були вакциновані.

Зробити цитологічний скринінг можна у Львівському онкологічному центрі, вакцинувати ж дівчаток у Західноукраїнському спеціалізованому дитячому медичному центрі.

Лікарі рекомендують проводити щеплення: від 20 до 29 років - 1 раз на 3 роки, віком від 30 до 45 років – 1 раз на 5 років, від 50 років – за показаннями лікарів. Щоб дізнатись про наявність вакцини та як пройти щеплення, потрібно звернутись до свого сімейного лікаря. Він скерує до потрібного закладу й розповість про подальші кроки.

Фахівці закликають усіх жінок дбати про своє здоров’я, вакцинуватись та регулярно відвідувати гінеколога. Це не займе багато часу, але може врятувати найцінніше, що у вас є – життя. 

Цьогоріч за ініціативи команди Львівського онкологічного регіонального лікувально-діагностичного центру проведуть інформаційну кампанію під гаслом «відчуваТИ_себе». 

фото: з відкритих джерел

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: