Куди піти у Львові з 18 по 26 травня: добірка культурних подій

ІА Дивись.іnfo кожної п'ятниці складає добірку цікавих подій, які можна відвідати у Львові. Цього разу пропонуємо культурні заходи, що відбудуться з 18 по 26 травня на різних локація міста.

«Суголосся/Aenkdeşlik. Діалог кримськотатарських й українських традицій»

У Домі Франка відбудеться культурно-освітній проєкт «Суголосся/Aenkdeşlik. Діалог кримськотатарських й українських традицій» до 80-ї річниці депортації кримських татар.

Організатори повідомляють, що у програмі заходу:

 • зустріч-бесіда з видатним кримськотатарським
 • композитором та етномузикологом Джемілем Каріковим
 • майстер-клас з гри на кримськотатарських народних інструментах
 • концертна програма «Євшан-Зілля» — музично-поетичні суголосся (Наталка Рибка-Пархоменко, Джеміль Каріков, Ніаль Халілова)
 • поетичні читання у виконанні Андрія Водичева
 • виступ гурту «Чаїр» (Çayır).

Вхід на подію - вільний. Тривалість - до 2 год.

Коли та де: 18 травня о 18: 00 год в Домі Франка.

Презентація книжки «Коротка історія мізогінії»

У видавництві АРК.ЮЕЙ вийшла книжка «Коротка історія мізогінії». Вона є дослідженням, яке дозволяє по-новому подивитися на упередження, яке пустило коріння в культуру людства так глибоко, що його не завжди вдається помітити в буденних розмовах і звичному порядку речей.

«Коли проріс перший паросток мізогінії? Як він розвивався, буяючи пишним цвітом, разом зі зміною історичних епох? Чи був Платон мізогіном? А Фройд? Як старезні забобони імплементуються в сучасне життя? Що таке “політика тіла” та чому досі існують кампанії, які прагнуть заборонити жінкам мати право на аборт? Автор відповідає на всі ці питання, наводячи конкретні історичні приклади, цитати із філософських і художніх текстів різних часів, згадуючи знайомі нам імена — усе це, щоби, заручившись знаннями, читачі/ки були б готові відстоювати зміни, які допоможуть світу перейти до нової фази, у якій мізогінія врешті зникне за межею маргінальності», - зазначають організатори про книжку.

Спікерками:

 • Марта Чумало — ґендерна експертка та співзасновниця «Центр “Жіночі перспективи”;
 • Христина Кіт — юристка, голова «Асоціація жінок-юристок України «ЮрФем”;
 • Ольга Ященко — директорка організації «Феміністична майстерня”.Модератором бесіди буде креативний редактор видавництва АРК.ЮЕЙ і журналу The Arc — Марко Супрун.

Вхід безкоштовний за реєстрацією за посиланням тут. Кількість місць обмежена.

Коли та де: 18 травня о 15:00 год у Центрі міської історії (вул. Академіка Богомольця, 6/2).

Лекція «"Наступив переломний момент щодо місцевої інтелігенції": інтелектуали та радянська окупація Львова»

19 травня відбудеться лекція історикині Ліани Бліхарської «"Наступив переломний момент щодо місцевої інтелігенції": інтелектуали та радянська окупація Львова». На ній науковиця прослідкує головні етапи процесу радянізації українських інтелектуалів у Львові під час першої та другої радянської окупації, а також у післявоєнний період.

За словами організаторів, для того, щоб краще зрозуміти зміни у публічній сфері Львова 1940-х рр., вона представить стратегії виживання та поведінки тих, які були змушені одночасно говорити та мовчати. Так, тези історикині будуть проілюстровані джерельними матеріалами з Центрального державного історичного архіву м. Львова, Державного архіву Львівської області, Центрального державного архіву громадських обʼєднань України та Галузевого державного архіву СБУ.

Ліана Бліхарська - історикиня, наукова співробітниця Меморіального музею тоталітарних режимів «Територія Терору».

 Вхід вільний за попередньою реєстрацією за посиланням тут. Захід відбувається в межах Міжнародного дня музеїв.

Коли та де: 19 травня,16:00 год в музеї «Територія Терору» (Проспект В`ячеслава Чорновола, 45Г).

Фінісаж виставки, читання та обговорення віршів Назара Гончара «Поназар’я»

У Мистецькій Бібліотеці проведуть фінісаж виставки, читання й (про/об)говорення віршів Назара Гончара запрошеними учасниками й учасницями та всіма охочими.

Співрозмовники: Андрій Воронов, Юліан Гончар, Орест Ґелитович, Данило Ільницький, Іван Лучук, Тарас Лучук, Христина Назаркевич, Остап Сливинський, Андрій Водичев, актори і акторки Театру Курбаса та вільний мікрофон. 

Модератор: Назар Федорак.

Коли та де: 21 травня о 18:30 год у Мистецькій Бібліотеці (вул. Шота Руставелі, 8).

Загублені плівки. ВІА «Ватра»

«ВІА «Ватра» - назва, що переважно асоціюється із Ігорем Білозіром та українською популярною музикою 1980-х. Насправді ж, історія ансамблю розпочинається у 1970 році, коли Михайла Мануляка запрошують до Львівської філармонії створити музичний ансамбль.Через хвилю переслідувань української інтелігенції у 1971 році, ВІА «Ватра» під керівництвом Михайла Мануляка проіснувала дуже не довго. Довгий час вважалося, що записів першого складу «Ватри» взагалі не збереглось, але під час чергової експедиції, нам вдалось відшукати справді унікальні записи ВІА «Ватри» в першому складі», - розповідають організатори події.

З цієї нагоди, відбудеться нова зустріч в циклі подій «Загублені плівки», де поговорять про «Ватру» та стильові й концептуальні відмінності від інших едицій чи ітерацій ансамблю.
Зустріч проведе Остап Мануляк.

Гості події:

 • засновник ансамблю «Ватра", композитор Михайло Мануляк,
 • солісти ансамблю - Роман Бревко і Валентина Маркова.

Вхід на подію вільний за умови попередньої реєстрації. Це можна зробити тут.

Коли та де: 21 травня о 18: 30 год Дім Звуку/ Радіо Гараж.

Лекція Оксани Кузьменко «Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать»

23 травня відбудеться лекція Оксани Кузьменко «Мені не думалось і не снилось у цій Германії бувать».

«Лекція буде стосуватись одного з найцікавіших та ще недостатньо вивчених аспектів народної творчості періоду Другої світової війни – "остарбайтерівський" фольклор. У лекції ми звернемося до джерел, які зберігаються в архівах Інституту мистецтвознавства, фольклористики та етнології ім. М. Рильського, Інституту народознавства НАН України, а також до особистого архіву лекторки. Лекцією Оксана Кузьменко продовжить розмову про примусових робітників і робітниць Третього Райху, до історії яких знову звертають увагу дослідники різних національних і міжнародних проєктів», - розповідають організатори події.

Організатори подію додають, що для розгляду використали два типи джерел: рукописні альбоми/зошити воєнного часу та їхні перезаписи 1945-1946 років, а також особисті експедиційні аудіозаписи з польової роботи 2001-2007 років.

 Крім того, лекція буде побудована навколо таких запитань:

 • Яку роль відігравали пісенно-поетичні тексти у житті остарбайтерок у час війни і після неї? У чому зміст «пісень неволі» є суголосним з українським воєнним сьогоденням?
 • Наскільки старі документи сповнені віддзеркалення життя, болю та надій людей, які пережи(ва)ли війну?
 • У чому відмінність між фольклорними пісенно-поетичними текстами воєнного часу й усноісторичними оповідями?

Про лекторку:

Оксана Кузьменко - наукова співробітниця відділу соціальної антропології Інституту народознавства НАН України, дійсна членкиня та Голова Комісії фольклористики НТШ в Україні, членкиня Асоціації усних істориків України. Лауреатка Премії НАН України ім. Філарета Колесси за монографію «Драматичне буття людини в українському фольклорі: концептуальні форми вираження (період Першої та Другої світових воєн)» (2018).

Подія відбудеться в рамках публічної програми «Джерело як вибір».

Коли та де: 23 травня о 18:30 год у Центрі міської історії.

Джерело фото/ Центр міської історії

Відкриття виставки Григорія Лоїка «МАЙДАН - ВІЙНА - МАРЕ»

У головній будівлі Національного музею у Львові імені Андрея Шептицького відбудеться відкриття виставки Григорія Лоїка «МАЙДАН - ВІЙНА - МАРЕ».

«Нова персональна виставка Григорія Лоїка МАЙДАН – ВІЙНА – МАРЕ присвячена пам’яті дружини Марії та драматичним подіям революції Гідності й російсько-української війни. Використавши досвід роботи з сучасною сценографією, художник сконструював складний простір, де кожен твір є самодостатнім, але водночас не має замкнутої герметичної структури, він активно взаємодіє з суспільним та часовим контекстом, часто виходячи за рамки класичного полотна», - розповіли у музеї.

Григорій Лоїк - випускник Львівського державного інституту прикладного та декоративного мистецтва (тепер – Львівська національна академія мистецтв). Сьогодні він головний художник Тернопільського академічного обласного українського театру ім. Т.Г.Шевченка. Поставив там і в інших театрах України біля 100 вистав. Митця відзначили почесним званням заслуженого художника України.

Як зазначають організатори, за майже тридцять років творчої праці втілив чимало сміливих концептуальних ідей в організацію сценічного простору. Вже від 1993 р. Григорій Лоїк виставляє свої твори на персональних та групових виставках в Україні й за кордоном.

Виставка триватиме до 30 червня 2024 року.

Коли та де: відкриття виставки 3 травня о 16: 00 год в Національному музеї у Львові імені Андрея Шептицького (просп. Свободи, 20).

Вірші з новинок книжок. Зустріч з Галиною Крук

У Домі Франка відбудеться вечір поетичних читань з Галиною Крук.

«Вона називає себе «амбасадоркою сумних віршів». А проте її поезія веде до світла. Тонке чуття слова, парадокси чуття і думки, болючі теми та легка романтика - усе це буде в п'ятницю, на галявині Під грушкою, разом із чудовою Галкою Крук», - зазначають організатори.

Галина Крук — українська письменниця, літературознавиця та перекладачка. Авторка поетичних збірок: «Доросла» (2017), «Спів/існування» (2013), «Обличчя поза світлиною» (2005), «Сліди на піску» (1997), «Мандри у пошуках дому» (1997), аудіокнижки «Буквар / BookWar» (2023), збірки оповідань «Хто завгодно, тільки не я» (2021) та 4 книжок для дітей. Твори також ввійшли до багатьох антологій та перекладені понад 30 мовами світу.

Вхід на подію вільний.

Коли та де: 24 травня о 18:00 год у Домі Франка (вул. Івана Франка, 152).

Звукова прогулянка з Остапом Мануляком

«Цього разу запрошуємо дослідити звукові ландшафти Валів і Нижньої тераси Парку Високий Замок. Особливе розташування цих історичних паркових зон утворює надзвичайно динамічний характер акустичного ландшафту: від тихих закутків звуків природи до інтенсивних транспортних та індустріальних кластерів. Збір - о 12:00 біля Порохової Вежі. Для участі в прогулянці потрібно мати дротові навушники, блокноти та олівці. Хто має аудіорекордер - теж беріть із собою», - розповідають організатор події.

Для реєстрації потрібно заповнити форму за посиланням тут.

Коли та де: 26 травня о 11: 00 год, Дім звуку/ Радіо Гараж.


До слова, ІА Дивись.іnfo також готує підбірки фільмів, книжок та вистав у львівських театрах, їх можна переглянути на нашому сайті в розділі «культура».

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: