Сказ на Львівщині: як вакцинують тварин і що це за недуга

лабрадор
Ілюстративна фото/архів ІА Дивись.info

Від початку цього року на Львівщині зареєстрували більше тисячі випадків ушкоджень людей тваринами, з них 60 стосуються скажених.

Це дані обласного центру профілактики та контролю хвороб МОЗ. Журналістка ІА Дивись.info розповідає, що відомо про недугу, та де можна вакцинувати тварину проти сказу.

Сказ у тварин

Це невиліковне та небезпечне захворювання, що вражає центральну нервову систему. Воно супроводжується паралічем і завжди закінчується смертю, якщо вчасно не провести вакцинацію. Зараження сказом відбувається через потрапляння слини від хворої тварини на слизові оболонки або ж у рани та подряпини.

Основними симптомами захворювання є:

  • відмова від їжі,
  • млявість,
  • слинотеча,
  • байдужість до води (гідрофобія),
  • несподівана зміна поведінки тварини (агресія переростає на ласкавість і навпаки).

За статистикою, саме кішка є найчастішою причиною зараження людей, а також лисиця та вовк у дикій природі.

Вакцинація тварин — єдиний та ефективний спосіб профілактики сказу. Її потрібно проводити вперше у 3-місячному віці. Далі — раз на рік.

Які є причини сказу та як передається інфекція

Людина може заразитися сказом від інфікованої тварини через:

  • укус;
  • подряпину та мікроушкодження шкіри;
  • потрапляння зараженої слини на слизові оболонки.

Упродовж 2023 року на Львівщині виявили 93 випадки сказу. Станом на січень теперішнього року вже зафіксували 15 випадків, повідомляли під час засідання обласної комісії техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій.

Які є симптоми сказу

У людини інкубаційний період сказу, як правило, триває 1–3 місяці, але може варіюватися від одного тижня до року, залежно від низки факторів:

  • місця, кількості й глибини укусів (найнебезпечніші укуси в обличчя та голову загалом);
  • кількості й активності вірусу, що потрапив у рану;
  • віку постраждалого (діти вразливіші, ніж дорослі).

Початкові симптоми сказу:

  • підвищення температури та біль,
  • незвичні або незрозумілі відчуття поколювання, пощипування чи печіння у місці пошкодження.

«Після появи симптомів захворювання практично завжди закінчується летально. У процесі поширення вірусу центральною нервовою системою розвивається прогресивне смертельне запалення головного і спинного мозку», — кажуть фахівці Центру громадського здоров'я України.

Сказ на Львівщині: як вакцинують тварин і що це за недуга - 2
фото з архіву редакції.

Поміж цим, існують дві форми захворювання — параліч: активний та пасивний.

  • Для людей з активним сказом характерні гіперактивність, гідрофобія (боязнь води) та інколи аерофобія (боязнь протягів або свіжого повітря). Смерть настає за кілька днів у результаті кардіореспіраторної зупинки.
  • На паралітичний сказ припадають близько 30% усіх випадків захворювання у людей. Ця форма сказу триває довше за попередню із легшим перебігом. М’язи поступово паралізуються, починаючи з місця укусу чи подряпини. Повільно розвивається кома, і настає смерть.

Як лікують сказ

У разі інфікування людини, необхідна госпіталізація і введення антирабічної вакцини. Таких щеплень має бути п’ять: у день звернення до лікаря (0-й день), а потім на 3-й, 7-й, 14-й і 28-й дні.

Антирабічна вакцина запобігає виникненню захворювання у 96–99% випадків.

Вона ефективна у разі початку курсу не пізніше 14-го дня з моменту укусу чи обслинення. Проте курс імунізації призначають навіть через кілька місяців після контакту із хворою або ж підозрілою на сказ твариною. Антитіла у людини з’являються тільки на 12–14-й день, а максимальні їхні рівні досягаються лише через 30–40 днів. Імунітет стає дієвим приблизно через два тижні після закінчення курсу вакцинації та залишається таким упродовж року.

У разі небезпечної локалізації укусів (обличчя, шия, голова, пальці рук, промежина), множинних або дуже глибоких поодиноких укусів, обслинення слизових оболонок, будь-яких ушкоджень, завданих хижими тваринами, кажанами й гризунами, коли є ризик короткого інкубаційного періоду, окрім вакцини застосовують і людський антирабічний імуноглобулін. Інкубаційний період може скоротитися до 7 діб — це менше, ніж час вироблення поствакцинального імунітету. Якщо з моменту контакту із твариною минуло більше трьох діб, антирабічний імуноглобулін не застосовують.

Яка вакцина від сказу є на Львівщині

У Львівському обласному центрі контролю та профілактики хвороб розповіли ІА Дивись.info, що всі області в Україні забезпечені препаратами проти сказу. Пацієнт має право отримати ці щеплення безкоштовно. В регіоні нині доступно близько двох тисяч доз препарату від цієї недуги, які розподілені по різних медзакладах.

Сказ на Львівщині: як вакцинують тварин і що це за недуга - 3
Вакцина від сказу у лікарнях на Львівщині/Обласний центр контролю та профілактики хвороб

Чи існує профілактика сказу

Для профілактики сказу необхідно:

  • регулярно вакцинувати свійських тварин;
  • уникати контактів із потенційно небезпечними тваринами.

Сказу можна повністю уникнути, якщо після укусу людина отримає необхідну медичну допомогу. Курс антирабічних щеплень призначають у разі ймовірного або наявного інфікування людини, після визначення приналежності випадків укусів до певних категорій контакту згідно з рекомендаціями ВООЗ. Самовільно припиняти лікування чи порушувати режим поведінки під час нього неприпустимо.

Як надати першу медичну допомогу після укусу

Якщо немає можливості негайно викликати лікаря, коли Вас вкусила тварила, можна надати першу допомогу самотужки.

Що робити?

  • ретельно промийте рану протягом щонайменше 15 хв мильною водою, мийними засобами, дезінфектантами для обробки ран у хірургічній практиці або іншими засобами (70%-м спиртом або 5%-м розчином йоду), що нейтралізують вірус.

Після цього неодмінно зверніться по медичну допомогу.

Хто підлягає обов’язковому щепленню

Обов'язковому щепленню від сказу підлягають люди:

  • яких покусали скажені чи підозрілі на сказ тварини безпосередньо або через одяг навіть за найменших ушкоджень шкіри;
  • покусані будь-якими дикими тваринами - навіть без підозри на сказ;
  • подряпані підозрілими на сказ тваринами або в разі забризкування подряпин слиною таких тварин, потрапляння її на слизові оболонки;
  • які зазнали будь-якого мікроушкодження шкіри під час роботи з хворими на сказ тваринами, патологічним матеріалом або транспортування трупів тварин для дослідження.

Курс профілактичної імунізації також призначають людям, які професійно пов’язані з ризиком зараження сказом.


*Звертаємо увагу, що цей матеріал є ознайомчим, його не варто сприймати як підґрунтя для вставлення діагнозу. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до фахівця.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: