У Львові сьогодні розпочнеться Мандрівний Docudays: перелік подій
У неділю, 10 листопада, у Львові стартує 21-й Мандрівний міжнародний фестиваль документального кіно про права людини Docudays UA. Цьогорічною темою фестивалю є «10 років триденної війни, яка триває сторіччя».
ІА Дивись.info розповідає детальніше про особливості цьогорічного фестивалю та які події можна відвідати.
Фестиваль документального кіно триватиме з 10 по 22 листопада у офлайн форматі. У його межах відбудуться покази документальних фільмів та їх обговорення.
Які події відвідати в межах Мандрівного фестивалю Docudays UA
З-поміж 62 фільмів із 34 країн світу основної програми 21 фестивалю Docudays UA, котрий відбувся у травні–червні 2024 в Києві, для Мандрівного у Львові відібрали три кінокартини українських та зарубіжних режисерів і режисерок.
«Чоботи в грунті, руки в землі», реж. Кароліна Ускакович
Відкриє 21 Мандрівний у Львові 10 листопада о 18:00 год у Нижньому залі Театру ляльок фільм «Чоботи в грунті, руки в землі» Кароліни Ускакович. Кінопоказ відвідає й сама режисерка. За словами організаторів, ця стрічка спонукає до роздумів про силу звʼязку людини з природою, малою батьківщиною, сімейними традиціями, а також про відродження ідентичності й терапевтичний ефект городництва.
Про сюжет фільму: Якось Кароліна, яка мешкає в Нідерландах, поскаржилася по телефону своїй бабусі на тамтешні помідори: несмачні. Коли взимку 2021 вона приїхала в гості до своєї бабусі Зої, — гордої української пенсіонерки, — та подарувала онуці пакетик насіння власних томатів. Однак, наступний сезон вирощування помідорів опинився під загрозою через вторгнення російської федерації в Україну. Незважаючи на складні обставини, навесні 2022-го Зоя та Кароліна все ж посіяли помідори: одна на городі у Вінниці, інша — на балконі квартири в далеких Нідерландах. Зоя вчить Кароліну догляду за рослинами, а між тим у буденних розмовах вони торкаються тем русифікації, насадження поколінням українців комплексу меншовартості та здатності нашої нації виживати й відроджуватися за будь-яких умов.
«Київські файли», реж. Вальтер Стокман
Наступний кінопоказ відбудеться 15 листопада о 18:00 год у Мистецькій Бібліотеці. Там покажуть фільм «Київські файли» режисера Вальтера Стокмана. Обговорення відбудеться з істориком та директором Львівської муніципальної бібліотеки Василем Кметем.
Організатори зазначають, що ця кінострічка занурює в час, коли особисті життя людей пронизувала параноя радянського режиму, і показує, як на них впливала ця маніакальна недовіра. Історії героїв нагадують нам про важливість прозорості, відповідальності за злочини та захисту прав особистості в будь-якому суспільстві.
Про сюжет фільму: В Україні відкрили доступ до архіву КДБ СРСР, який містить безліч звітів про спостереження за громадянами. Що ви відчуєте, коли дізнаєтесь, що держава роками за вами стежила? Українська дисидентка, нідерландський шпигун-аматор та французька туристка, яку 50 років тому зрадив «коханий», натрапляють в архіві на справи, відкриті на них самих.
«Порося Нельсон», реж. Аннеке де Лінд ван Венґарде
22 листопада о 18:00 год у Львівському муніципальному мистецькому центрі відбудеться третій кінопоказ в межах фестивалю. Цей раз покажуть стрічку «Порося Нельсон» з Нідерландів від Аннеке де Лінд ван Венґарде. Цей фільм буде супроводжувати аудіодискрипція. Також буде дискусія про доступність кіна та інформації для людей незрячих та слабозорих.
Про сюжет фільму: Тут розповідається про сім’ю, яка взяла за домашнього улюбленця карликове поросятко. Принаймні, так думали власники тваринки, поки Нельсон не виріс у півтонного звіра і не став причиною бунту сусідів, однокласників та уваги поліції.
«Жива бібліотека»: розмова з Ростиславом Кузиком
Крім кінопоказів, ініціатива «Жива бібліотека» правозахисної програми RIGHTS NOW! продовжить розвивати центральну тему 21 Мандрівного фестивалю і відкриється для своїх відвідувачів та відвідувачок в оновленому форматі. У межах «Живої бібліотеки» відбудеться розмова з поетом, перекладачем та керівником Мистецької Бібліотеки – Ростиславом Кузиком. Подія запланована на 17 листопада о 18:00 год у Мистецькій Бібліотеці.
Для тих, хто не зможе прийти на покази, та для жителів тих міст, куди фестиваль не зможе завітати, фільми з програми 21 Мандрівного будуть доступні для перегляду в онлайн-кінотеатрі DOCUSPACE протягом останнього тижня листопада. Їх можна переглянути за посиланням тут.
Про 21-й Docudays UA
Мандрівний фестиваль Docudays UA вже понад двадцять років привертає увагу до важливих соціальних та політичних тем: захист прав і свобод людини, подолання соціальної нерівності, екологія, збереження культурної спадщини, причини й наслідки воєн, відновлення справедливості. І цим сприяє формуванню активного громадянського суспільства й розвитку документального кіно.
Центральна тема 21 Docudays UA — «10 років триденної війни, яка триває три сторіччя».
«Ми говоритимемо про історичну пам’ять, її крихкість та постійні намагання ворогів її змінити й переписати. Про циклічність історії, збереження та пошук ідентичності, а також про відповідальність, покарання воєнних злочинців і нову архітектуру безпеки. Що потрібно, аби західні лідери нарешті втілили дієву систему захисту України, країн Європи та решти світу від російської агресії? Та якою є ціна безвідповідальності?» — зазначають організатори.
За словами організаторів, створюючи візуальний образ фестивалю, що відображатиме його наскрізну тему, вони надихалися мистецькою практикою художника Михайла Алексєєнка, який вже понад десять років працює з кришталем — химерним, блискучим і крихким, як і сама пам’ять. Цьогоріч уламки кришталю — у дизайнових рішеннях та головному фестивальному ролику (промо) Мандрівного: щоб рухатися далі, нам потрібно збирати розбитих себе докупи, як кришталевий посуд, і пам’ятати все, щоб жодна втрата у цій віковій боротьбі не була марною.