Міфічний реалізм львівської ілюстраторки, або Що побачити на виставці Вікторії Ковальчук в Домі Франка

У Домі Франка, що у Львові, триває виставка робіт Вікторії Ковальчук «Нова радість». Тут експонують оригінальні ілюстрації мисткині до двох книжок: «Богдан-Ігор Антонич — дітям» та «Нова радість стала».
Про виставку «Нова Радість» та її авторку Вікторію Ковальчук журналістка ІА Дивись.іnfo дізналася в завідувачки науково-експозиційного відділу Дому Франка Марти Волошанської.
Вікторія Ковальчук — відома українська художниця, ілюстраторка книжок. Народилася 26 січня 1954 року в Ковелі, Волинської області. Навчалася у Львівському поліграфічному інституті на кафедрі оформлення книги. Викладала в Українській академії дизайну та мешкала у Львові.
Протягом життя Вікторія Ковальчук проілюструвала близько 200 книжок, зокрема 30 дитячих. Працювала з українськими та іноземними видавництвами.

Виставка, яку планували ще в 2021-му
За словами Марти Волошанської, свою виставку в Домі Франка Вікторія Ковальчук планувала зробити ще в 2021-му році. Тоді вона домовилася, що покаже ілюстрації до нової книжки — «Богдан-Ігор Антонич — дітям» від видавництва «Апріорі».
«Тоді ми хотіли, що перед тим, як вийде сама книжка, зробимо виставку ілюстрацій до неї. Планували на травень 2021-го року, але в цей час бушував коронавірус, і 4 квітня Вікторія Ковальчук померла. Так ми тої виставки в травні не зробили. Це був такий шок для нас всіх», — каже Марта Волошанська.
Потім виставка мала відбутися в 2022-му році — в роковини пам’яті про ілюстраторку. Однак у лютому розпочалося повномасштабне вторгнення РФ до України, і виставку знову необхідно було перенести.
Тільки тепер вдалося реалізувати виставку. З нагоди дня народження Вікторії Ковальчук, якій цьогоріч 26 січня міг виповнитися 71 рік.


Які роботи є на виставці в Домі Франка
Марта Волошанська каже, що виставку зробили такою, як задумувала Вікторія. Вона складається з двох циклів. В одній частині зали — ілюстрації до книжки «Богдан-Ігор Антонич — дітям» (2021 р.), а в іншій — ілюстрації до першої в незалежній Україні збірки колядок «Нова радість стала». Ця книжка вперше вийшла в 1991-му році у видавництві «Веселка».
В окремій залі є великі роботи мисткині, які не входять в ці два цикли. Тут можна переглянути відео з нею. Усі ілюстрації на виставці — оригінальні. Адже усі її малюнки, якими вона оформлювала книги, збереглися в приватному архіві родини.


Також на виставці є портрет Вікторії Ковальчук та книжки, які вона ілюструвала. Зокрема, ілюстраторка працювала над малюнками до текстів Ліни Костенко, Богдана Стельмаха, Івана Світличного, Ігоря Калинця, Дмитра Павличка тощо.
«Коли оформлювала Антонича, то поринула в такий вихор східної філософії, у світ природи наповнений поганськими думками лісу, води, луговини… А у Ліни Костенко знайшла стільки барвистих, глибоких метафор, сюрреалістичних порівнянь і асоціацій…» — писала Вікторія Ковальчук.
Особливо оригінальним є оформлення українського «Букваря», за якого вона отримала нагороду на конкурсі «Мистецтво книги», його назвали найкращою книгою 2000 року.
Вікторія Ковальчук захоплювалася українським фольклором та етнографією. На виставці можна побачити унікальне видання «Український стрій», яке проіслюструвала мисткиня. Над цією книжкою вона працювала понад чотирьох років.
«Ми назвали виставку «Нова Радість». Це рядок з колядки «Нова радість стала», але водночас це і метафора, яка перегукується з тим, що відбулася ця виставка. Нова радість — в тому, що ми мріємо про нашу перемогу і хочемо, щоб вона швидше настала»,
— каже Марта Волошанська.


Про особливість стилю ілюстрацій Вікторії Ковальчук
У Вікторії Ковальчук є досить впізнана манера в ілюстраціях, як зазначає Марта Волошанська і пояснює:
«Загалом її творчу манеру визначають як міфічний реалізм. Всі ті малюнки є дуже реалістичні, але водночас і дуже фантазійні. Інколи казали, що самі ілюстрації до книжки навіть переважають текст, наповнений в цій книжці, тому що вона настільки кожен текст проілюструвала, що ці зображення можуть жити зовсім окремим життям без тексту».


За словами завідувачки науково-експозиційним відділом Дому Франка, Вікторія Ковальчук була дуже скрупульозна в своїй роботі. Коли вона занурювалася в малювання, то була повністю поглинута в творчість, не виходила з дому і тільки працювала.
«Як бачите, в неї є така дуже тонка техніка. Інколи вона працювала навіть голкою, щоб вималювати ті всі детальки на ілюстрації», — підкреслює Марта Волошанська.
Крім того, Вікторія Ковальчук писала власні тексти — казки, легенди, притчі.
«У вільний від роботи над книгами час подорожую на кораблі «Думка» по країнам Філософії, Любові, Пригод, Фантазії і Чудових Звершень. Мої улюблені помічники: Символізм, Сюрреалізм, Міфічний Реалізм, а останнім часом приєднався до нашої компанії веселий і завжди радісний батяр Приколізм. Це він підказав мені добре гасло, що прийшло на зміну старому: "Художник — вісник, а не садівник власної пихи". Ось як воно звучить: "Кожному вистачить місця під сонцем, головне, щоб тінь від нас не була занадто темною і довгою"», — зазначала Вікторія Ковальчук.
Виставка «Нова радість» триватиме в Домі Франка до 18 лютого.



Раніше ми розповідали, кути піти у Львові з 7 по 14 лютого: перелік подій.