Як у Львові зародився український футбол: історія першого матчу

Чотирнадцятого липня мине 131 рік від дня, коли у Львові відбувся перший в історії українського футболу матч.
Журналіст ІА Дивись.info розповідає, як це було.
Гра відбулася на території Стрийського парку
14 липня 1894 року матчем у львівському Стрийському парку розпочалася історія українського футболу. У поєдинку зійшлися між собою команди товариства «Сокіл», що представляли Львів і Краків. Грали футболісти на стадіоні, який спорудили спеціально для крайової виставки. Саме у межах цього заходу й провели першу гру у футбол. Трибуни стадіону простягалися приблизно на 140 метрів та були розраховані на сім–десять тисяч глядачів. Окрім піщаного поля, арена також мала трек для велосипедних перегонів.
До слова, згодом у Львові постала потреба у площі, на якій можна було би провести перший Сокільський Здвиг. Тож товариство «Сокола-Батька» вирішило орендувати саме ту ділянку, на якій був велотрек. А згодом очільник організації, Іван Боберський, запропонував повністю викупити її. Так постав стадіон «Сокола-Батька», на якому проводили футбольні матчі спортивного товариства «Україна», свята української молоді, заходи місцевої «Просвіти» тощо. У 1939 році польська влада ліквідувала арену.
До слова, детальніше про найвідоміші львівські стадіони, які вже зникли з карти міста, ми розповідали у матеріалі.

Шестихвилинний матч до першого забитого
Власне історичний матч розпочався по обіді. Обидві команди вже тоді виступали у формі: львів'яни у білих футболках і сірих штанах, а краків'яни у білих футболках і синіх штанах. Арбітром матчу був професор Виробек з Кракова.
Гра тривала до першого забитого м'яча й завершилася на шостій або сьомій хвилині після початку. Переможний м'яч забив представник львівської команди Володимир Хомицький. Тоді він був учнем другого курсу учительської семінарії. Надалі займався викладанням, зокрема, був вчителем фізкультури.
«Я стояв трохи на віддалі від загального гурту під воротами краків’ян, де йшла пекельна копанина. Раптом із того натовпу вилетів м’яч і покотився просто мені під ноги. Не роздумуючи довго, я замахнувся правою ногою і сильним ударом спрямував його над збитою купою гравців обох команд. М’яч пролетів їх і несподівано з’явився перед краківським воротарем. Він устиг піднести руки, але було запізно — м’яч вже його минув», — згадував Хомицький.
Історична одинадцятка
За даними львівського дослідника Богдан Люпи, львів'ян у матчі представляли такі гравці: Ксенофонт Теодорович, Людвик Христельбауер, Северин Рудницький, Мар’ян Білецький, Кароль Марциховський, Вілібальд Ноах, Станислав М’яновський, Бронислав Голородський, Олександр Козел, Юлій Онишкевич, Володимир Хомицький.
Керівником команди був Едмунд Ценар.

Читайте також: «Погонь», «Лехія», «Гасмонея» та інші львівські футбольні клуби, про які ви могли не знати