У Львівському господарському апеляційному суді розглянуть справу щодо спроби привласнення гуртожитку в Ужгороді

Портал «Правовий Простір» з грудня 2014 року веде інформаційний супровід судової справи щодо спроби привласнення гуртожитку в Ужгороді. Наступне судове засідання відбудеться 23 лютого у Львові. Від рішення суддів залежить подальша доля понад 500 жителів будівлі, які борються за право власності більше 14 років. Мешканці гуртожитку просять підтримки правозахисників та журналістів – прийти на чергове судове засідання щодо права власності на будівлю, повідомили у прес-службі ЛМР.

«Попереднє засідання відбулося 5 січня 2015 року, завершилося перемогою на користь мешканців гуртожитку: суд повністю визнав право державної власності на будівлю, якою хотіло заволодіти підприємство «Патент», що лише утримувало гуртожиток на балансі. Однак «Патент» з таким рішенням не змирився і подав апеляцію до Львівського апеляційного господарського суду. Тепер, після багаторічної боротьби, люди знову ризикують залишитися без нічого», - зазначає координатор Інформаційного Ресурсного Центру Ініціативи "Посилення правових можливостей бідних", створеного Херсонським обласним Фондом милосердя та здоров'я.

Львів’яни не залишилися байдужими до цієї резонансної справи. Допомогти людям відстояти своє право на житло взялися спеціалісти львівської консалтингової компанії Аdvice-group. Юристи надаватимуть жильцям юридичні послуги добровільно і безоплатно, для суспільної користі.

Судове засідання відбудеться 23 лютого о 10:45 год. Місце засідання: м. Львів, вул. Личаківська, 81 - приміщення Львівського апеляційного господарського суду.

Довідка

В Ужгороді понад 14 років мешканці гуртожитку борються в судах за можливість реалізувати своє право на житло. Ще в дев’яності будівлю, в якій проживає понад півтисячі людей, вирішило привласнити підприємство «Патент».

Дев’ятиповерхівка на 126 квартир по вулиці Джамбула, 50 - один з найбільш густонаселених житлових будинків Ужгорода: в ньому проживає понад 500 повнолітніх осіб, не враховуючи дітей. Ось уже понад 14 років гуртожиток є предметом постійних суперечок між його мешканцями та власником – приватною юридичною особою.

Звели будинок ще 1984 року - за дольової участі чотирьох підприємств і організацій, в тому числі - міськвиконкому. Найбільше коштів вклало в будівництво місто – його частка становила 50,2% і була розрахована на розміщення 226 ліжкомісць. У гуртожиток заселилися вчителі, лікарі, працівники інших міських установ.

Водночас 43,8% збудованого помешкання відходили працівникам ВПП «Патент». Чомусь саме цьому підприємству на початку 90-х, коли в країні почалася масова приватизація, Закарпатське регіональне відділення Фонду держмайна України дозволило включити гуртожиток до вартості цілісного майнового комплексу Ужгородського виробничо-видавничого комбінату «Патент». Відтоді у мешканців і почалися проблеми.

Підприємству гуртожиток місто передало на баланс, але «Патент» приватизував його, що згодом у суді було визнано незаконним.

Підприємство намагалося будь-якими способами виселити людей з гуртожитку: їм не давали зареєструвати за місцем проживання власних дітей, поки не укладуть з «Патентом» договорів найму житла. Згідно з цим договором, мешканці мали погоджуватися на те, що юридична особа – підприємство «Патент» є власником гуртожитку, а мешканці лише винаймають у нього житлову площу. Таке формулювання в документах ставало великою проблемою для тих, хто, наприклад, хотів вступати до вишу чи просто взяти участь у виборах.

Жителі гуртожитку вирішили шукати правду в судах. Із 2008 року їхня справа пройшла розгляд у кількох інстанціях. Зрештою, Вищий адміністративний суд України визнав, що гуртожиток включили у статутний фонд підприємства «Патент» безпідставно. По-перше, тому, що за законом гуртожитки відносяться до державного житлового фонду – а він не підлягає передачі у статутні фонди акціонерних товариств. По-друге, гуртожиток збудували за дольової участі.

Представництво регіонального Фонду держмайна підтримало мешканців гуртожитку у суді, визнавши, що на початку 90-х, за відсутності чітких положень про приватизацію, допустило помилку.

Але «Патент» знову звернувся до суду з позовом про скасування наказу Фонду держмайна про повернення гуртожитку до державної власності. Врешті, 21 січня 2014 Львівський апеляційний адміністративний суд прийняв постанову, в якій повністю відмовив «Патенту». Однак, судова тяганина продовжилася.

Чергове засідання, що відбулося 5 січня 2015 року, завершилося перемогою на користь мешканців гуртожитку: суд повністю визнав право державної власності на будівлю, якою хотіло заволодіти підприємство «Патент», що лише утримувало гуртожиток на балансі.

У Господарському суді Закарпатської області сторона захисту довела, що гуртожиток, який за законом відноситься до об’єктів державного житлового фонду, приватизації не підлягає. Будівля, зведена за дольової участі чотирьох міських підприємств та виконкому, не могла і не може належати одноосібно підприємству «Патент».

Суд визнав право державної власності на гуртожиток та скасував свідоцтво про право власності на нерухоме майно, видане у 2006 році виконкомом Ужгородської міськради підприємству «Патент».

Але «Патент» подав апеляцію до Львівського апеляційного господарського суду і намагається оскаржити рішення про те, що гуртожиток відноситься до об’єктів державного житлового фонду.

Засідання Львівського господарського апеляційного суду відбудеться 23 лютого 2015 року.

 

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: