дивись.info

Чим небезпечні дієти та як правильно худнути: поради Супрун

Чим небезпечні дієти та як правильно худнути: поради Супрун

Сьогодні для того, аби позбутись зайвої ваги чи підкоригувати фігуру більшість людей йдуть на кардинальні міри і рішуче вирішують худнути за допомогою суворих дієт.

Загалом дієти передбачають:

 • обмеження механічних, хімічних та термічних подразників рецепторного апарату шлунка
 • обмеження їжі, яка довго затримується у шлунку
 • збільшення вмісту основних вітамінів утричі порівняно із фізіологічною нормою
 • частота прийому їжі — не менше 5-6 разів упродовж дня
 • кулінарна обробка їжі: подрібнення, деекстрагування (виварювання на пару або у воді) м’яса, риби, овочів, — виключення м’ясних, рибних, овочевих наварів, смаження та пасерування, обмеження хлориду натрію до 8 г/добу.

Втім в. о. міністра охорони здоров’я України у Facebook повідомила, що підтримувати здорову вагу необхідно, але досягти бажаного результату варто методами, які не шкодять здоров’ю.

Вона повідомила, що суворі дієти, які обмежують денне споживання калорій до 800-1000, часто забороняють жири і вуглеводи, водночас супроводжуються інтенсивними тренуваннями.

“Такий режим дійсно веде до стрімкого схуднення. В цей час людина переживає сильний дефіцит калорій та тіло мусить витрачати запаси жиру. Англійською такі дієти називають сrash diets, тобто руйнівні”, – додає Супрун.

Чим можуть бути небезпечні такі дієти:

 • Слабкість

“Коли худнемо, із запасів підшкірного жиру утворюються так звані кетонові тіла, які мозок споживає як джерело енергії. Цей процес називається кетогенез. Тобто дієта не призведе до голодування мозку — за кілька днів запуститься кетогенез, і мозок отримає їжу. Це навіть може супроводжуватися станом ейфорії — так діють кетонові тіла на мозок. Але коли бракує вуглеводів, тренування будуть виснажливими”, – пояснює Супрну.

 • Втрата м’язів.

Відомо, що брак вуглеводів та білків під час руйнівної дієти призводить до втрати м’язів, адже амінокислоти м’язів це “легше” джерело енергії, аніж жир.

 • Тренування без жалю до себе.

По-перше, м’язи відновлюються та зміцнюються в періоди між тренуваннями, тому важливо робити дні більших, і дні менших навантажень, а не виснажувати себе марафоном. По-друге, тренування мають бути в час, комфортний саме вам з огляду на ваш хронотип, а не універсально на світанку, як визначили тренери. Якщо ваш комфортний час пробудження 8 чи 9 ранку, не варто брати участь в марафоні, де треба бігати о 6 ранку.

 • Брак мікроелементів.

Запам’ятайте, що нам потрібні калій, кальцій, залізо, цинк, марганець, селен та багато інших мікроелементів, які можна спожити лише із повноцінного різноманітного раціону, що містить складні вуглеводи, білок і жири різноманітного походження та овочі, фрукти і ягоди. Брак мікроелементів стає відчутним в разі тривалої суворої дієти.

 • Збільшення ризику передчасної смерті та смерті через серцево-судинні хвороби — один із можливих наслідків коливання ваги в середньому віці.
 • Камені в жовчному міхурі.

“Майже кожна четверна людина, що регулярно сидить на дієтах з добовим споживанням калорій 800, чи втрачає-набирає вагу, розвиває згодом камені в жовчному”, – додає вона.

 • Ризик набрати вагу згодом.

Вага справді сильно стрибає через порушення регуляції апетиту. Поки людина на суворій дієті, в тілі зростає рівень гормону греліну, який постійно збільшує відчуття голоду. Тому всі думки тільки і про їжу. Водночас, стає менше гормону лептину, який повідомляє про те, що ми наїлись. Після марафону схуднення гормону змушують переїдати. До речі, їх баланс також порушується внаслідок браку сну. Тому ожиріння – поширений наслідок періодичних суворих дієт.

Читайте також: Фітнес-інструкторка назвала 5 помилок, які заважають схуднути

Однак, Супрун зазначає, якщо марафон схуднення означає інформаційну та психологічну підтримку з боку кваліфікованого лікаря, тренера, формування здорового збалансованого раціону та звички тренуватися, то це може бути варте уваги.

“Найкраще, що ви можете зробити для свого здоров’я, це знайти ті раціон і режим тренувань, які вам будуть комфортні та які ви зможете підтримувати все життя, а не лише два виснажливих тижні”, – повідомляє вона.

Відтак, якщо прагнете схуднете — підходьте до цього розумно.

Відтак, для початку ви можете:

 • Відмовитися від некорисних солодощів, додавання цукру до чаю і кави, солодких напоїв та алкоголю.
 • Їсти менше смаженого, але більше тушкованого і відвареного, а також приготованого в мікрохвильовці. Тоді ваш раціон “схудне” на кілька сотень кілокалорій без шкоди для здоров’я.
 • Їсти все, що ви любите, але в меншій кількості.
 • Бути більше активними — виходити на прогулянки та легкі пробіжки.
 • Повноцінно спати. Саме здоровий сон відновлює баланс лептину та греліну і тамує почуття голоду, а також зменшує тривожність. Менше тривожність = менше заїдання стресу.

“Якщо маєте постійні проблеми з вагою — це привід звернутися до сімейного лікаря. Цілком ймовірно, що причина набору ваги не лише в способі життя, раціоні чи браку руху”, – підсумовує Супрун.

5 спортивних порад для тих, хто має офісну малорухому роботу читайте тут.

 

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.