дивись.info

Пам’ятка виборця: як за потреби змінити місце голосування

Пам’ятка виборця: як за потреби змінити місце голосування
Фото: tsn.ua

Якщо у зв’язку з навчанням, роботою, виїздом за кордон чи іншими подіями ви не може проголосувати на виборах Президента України 31 березня 2019 року за зареєстрованим місцем проживання, ви може тимчасово (на період їх проведення) змінити місце голосування. ІА Дивись.info пояснить, як саме.

Адресу своєї виборчої дільниці можна дізнатись на сайті Державного реєстру виборців. Нагадаємо, раніше ІА Дивись.info повідомляла, як саме можна перевірити себе у списках виборців. А переглянути перелік всіх дільниць, аби обрати ту, яку бажаєте, ви можете тут.

Хто має право на зміну місця голосування та за яких умов

Зазначимо, що право на тимчасову зміну місця голосування має кожен виборець. Не має права голосу, а відповідно і зміни місця голосування, громадянин, визнаний судом недієздатним.

Виборець, який проживає в Україні, та голосуватиме в Україні для зміни місця голосування має подати заяву про зміну місця голосування до органу ведення Реєстру за місцем свого проживання.

Виборець, який проживає в Україні, та перебуватиме в день виборів за її межами має звернутися з заявою про тимчасову зміну місця голосування до органу ведення Реєстру за своєю виборчою адресою або до органу ведення Реєстру в Міністерстві закордонних справ України.

Виборець, який проживає за межами України, але в день виборів Президента України перебуватиме на території України: заяву потрібно пред’явити органу ведення Реєстру за вказаним у заяві місцем перебування чи місцезнаходженням виборчої дільниці, дільниці для голосування, яку він просить визначити місцем його голосування.

Виборець, який проживає чи перебуває за межами України і має намір голосувати в іншій іноземній державі: заява подається до органу ведення Державного реєстру виборців у Міністерстві закордонних справ України.

Виборець, в якого немає зареєстрованого місця проживання: йому пропонується визначити свою виборчу адресу за погодженням із центром обліку, який відповідно до закону веде облік бездомних осіб, або соціальною службою, у складі якої утворено структурний підрозділ для ведення обліку бездомних осіб.

Як змінити місце голосування

Перш за все варто зазначити, що заяву про тимчасову зміну місця голосування можна подати лише особисто. В електронному вигляді це зробити неможливо. Бланк заяви ви можете теж роздрукувати особисто, варто лише перейти за цим посиланням.

Читайте також: Лише 3-5% виборців читають виборчі програми кандидатів, – голова КВУ

Відтак, заяву із зазначенням дільниці, чи адреси, де ви бажаєте проголосувати, потрібно подати до органу ведення Державного реєстру виборців. У Львові є 34 відділення. Ознайомитись зі списком адрес відділів ви можете тут.

Окрім заяви, виборець повинен пред’явити документ, паспорт громадянина України (у вигляді книжечки або у вигляді картки) або тимчасове посвідчення громадянина України (якщо особа нещодавно набула громадянства України). Для громадян України – військовослужбовців документом, який пред’являється органу ведення Реєстру, також може бути посвідчення військовослужбовця або військовий квиток.

З собою потрібно мати також документи (копії документів), які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування виборця. Це може бути довідка з місця роботи, довідка з місця навчання, документ, який підтверджує право власності або оренди на житло, яке знаходиться за місцем, де виборець хоче проголосувати, проїзні документи, путівка в санаторій, довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, тощо. У разі якщо до заяви додаються копії документів, їх оригінали пред’являються органу ведення Реєстру для перевірки вірності цих копій.

Читайте також: Чи добре ви знаєте передвиборчі програми кандидатів та їхній життєпис (тест)

Втім, виборці, виборча адреса (зареєстроване місце проживання) яких знаходиться на території Автономної Республіки Крим та міста Севастополя, а також на тимчасово окупованих територіях районів, міст, селищ і сіл, їх частин у Донецькій та Луганській областях, можуть не додавати до заяви документи, які підтверджують необхідність тимчасової зміни місця голосування.

До якого часу потрібно це зробити

Заяву  про тимчасову зміну місця голосування необхідно подати не пізніше ніж за п’ять днів до дня голосування на чергових виборах Президента України 31 березня 2019 року, тобто до 25 березня 2019 року включно.

Зазначимо, що у разі призначення повторного голосування, виборцям, які перебуватимуть не за своєю виборчою адресою та бажатимуть проголосувати, потрібно повторно не пізніше ніж за п’ять днів до дня повторного голосування звернутися до відповідного органу ведення Державного реєстру виборців щодо тимчасової зміни місця голосування.

Як голосують ті, хто змінив місце голосування

Ті виборці, які змінили місце голосування, голосують на загальних засадах. Варто лише прийти у день виборів на дільницю, яку ви обрали, з паспортом, або документом, який засвідчує громадянство України.

Найцікавішу інформацію про біографії, декларації та політичні програми кандидатів у Президенти України читайте в наших оглядах тут.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.