У Львові відзначили День пам'яті жертв Голокосту: як це було (фото)

IMG_4528

27 січня світова спільнота відзначає День пам’яті жертв Голокосту. Сьогодні згадують не тільки замучених у концтаборах, розстріляних, закатованих євреїв, а й представників інший націй, хто постраждав, переховуючи переслідуваних.

У Львові 27 січня відзначили мітингом біля пам’ятника жертвам Львівського гетто. У заході взяли участь представники єврейської общини Львова, міська влада та городяни.

Історія тих людей, які не змогли жити, творити, створювати сім’ї, перервала плин розвитку всього людства

«Біда, трагедія, терор не мають терміну давності. Минатимуть роки, десятиліття, а чорна пляма в історії людства залишатиметься, - зазначає заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко. – Пам'ять та історія тих людей, які могли жити, створювати сім'ї, є перерваною. Вона точно перервала той плин розвитку людства, який мав відбутися, але він не відбувся і не відбудеться».

За офіційними даними, у Львові жертвами Голокосту стали до 144 тисяч осіб, які загинули у Цитаделі, 220 тисяч осіб – у Янівському концентраційному таборі, в гетто загинуло до 100 тисяч осіб.

«Хоч єврейська громада і залишила за собою дуже яскравий слід в історії України, але позбулася майбутнього у цій державі, - каже директор «Єврейського відродження» і Центру дослідження юдаїки Мейлах Шейхет. - Сьогодні ми відзначаємо ще один переломний день з когорти тих, що ООН встановила для всього світу».

Як зазначив Мейлах Шейхет, значення Голокосту не торкається винятково євреїв.

«Ця ненависть далі гуляє світом і вона спричинила багато лиха і в Україні. Адже почали з євреїв і закінчували українцями, поляками і тими народами, які тут проживали. Ненависть має вірусний характер, вона ніколи не буває фокусною. Ми і досі не маємо спокою на землі через ті прояви тероризму, антисемітизму, ксенофобії, які тривають і надалі», – каже очільник «Єврейського відродження».

Ненависть має вірусний характер, вона ніколи не буває фокусною

Тероризму немає місця у сучасному цивілізованому світі. Інакше це призведе до знищення самознищення, впевнений Мейлах Шейхет.

«Увічнення пам'яті ускладнює той факт, що за часів комунічного режиму листи від порятованих не досягали тих, хто їх рятував. Спілкування з іноземцям вважалося злочином, й ідентифікувати рятівників з кожним роком стає дедалі важче, – пояснює Шейхет. –  Ми не знаємо повної історії, але вона є дуже травматична. Не тільки з точки зору євреїв, а й з точки зору інших націй, котрі були готові віддати своє життя за порятунок чужого».

«З трагічних подій Голокосту світова спільнота має винести один важливий урок: рішення, які назрівають сьогодні, приймаються завтра, а плоди їх видно за довгий час по тому, – каже Андрій Москаленко. – Також День пам'яті передбачає й іншу складову: про байдужість і небайдужість. Є приклади людей, які попри незнання, що їх чекає, що відбудеться з їхньою родиною, переховували переслідуваних від вбивств, від терору».

Саме такі приклади, на думку посадовця, дають певність, що пам'ять житиме вічно.

Читайте також: Янівський табір смерті – місце-привид (фото)

«Героїзм, який відбувся, він вже закарбований, його нікуди не стерти. Багато хто і сьогодні намагається дещо змістити акценти в історії, щоб не показувати тих героїчних випадків, тим самим применшуючи  страшну трагедію, біду, яка прийшла на наші землі. Саме вічна пам'ять про тих людей, які були невинно вбиті і вічна слава праведникам – це те, що ми маємо передати в майбутнє», – поділився Москаленко.

Отець Юстин Бойко також відвідав заходи до Дня пам'яті.

Історична довідка. Станом на 1931 рік у Львові проживало 99 595 євреїв, що становило третину від усього населення міста. Всього в Галичині на той час проживало понад півмільйона євреїв. У вересні 1939 року Західну Україну окупували війська СРСР. Тоді радянська влада депортувала понад 64 тисячі євреїв з регіону, не задоволена їх компактним розселенням. Від переслідувань радянського режиму у Львові постраждали понад 64 тисячі євреїв.

Читайте також: Пам’яті жертв Голокосту: як у Жовкві рятували євреїв під час Другої світової війни

Під час Другої світової у липні 1941 року нацисти організовували почергові погроми єврейських общин і Львові та інших містах Західної України. В результаті липневих подій у Львові загинуло до 6 тис. євреїв. А вже восени 1941 нацисти створили львівське гетто – туди переселили 136 тисяч євреїв, на особу припадало 2 квадратні метри житла.

Читайте також: «Історія з Іваном Хомою». Про італійських інтернованих, яких восени 1943 року у Львові розстріляли совєтські міфотворці

Також восени 1941 р. нацисти у Львові створили Янівський концтабір: спочатку він діяв як табір примусової праці, а з середини 1943 року перетворився на табір знищення. Поруч була розташована «Долина смерті», де проводили масові розстріли.

Фото: Микита ПЕЧЕНИК

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: