дивись.info

Вибори під час пандемії: у яких умовах пройде місцеве голосування

Вибори під час пандемії: у яких умовах пройде місцеве голосування
Фото з архіву.

Місцеві вибори нинішнього року припадають на 25 жовтня, однак цьогорічне голосування буде особливим. Йдеться про формат і умови проведення, зважаючи на коронавірус і карантинні обмеження.

ІА Дивись.info разом із експертом з’ясовувало, як пристосують дільниці, аби ті не стали епіцентром поширення вірусу, а також про все, що повинен знати виборець цього дня.

Голова Комітету виборців Львівщини Микола Бучин пояснює, що проведення голосування в умовах пандемії регулюватимуть постановою Кабміну від 14 вересня. У документі зокрема зазначається порядок здійснення протиепідемічних заходів під час організації та проведення виборів.

Для виборців

«Якщо говорити про виборців, то всіх допускатимуть до голосування після температурного скринінгу, а також проводитимуть опитування щодо їхнього самопочуття. Щоправда, в документі не зазначають, що робитимуть у випадку, якщо температура не відповідатиме нормі. Натомість опитування — доволі загальна норма, і як це формалізують, поки невідомо. Також мають бути обладнані місця для централізованого збору та утилізації засобів індивідуального захисту», – розповідає експерт.

Микола Бучин зазначає: при вході встановлять антисептичні засоби, а кожен виборець буде зобов’язаний ними скористатись, та, власне, голосувати у засобах індивідуального захисту (рукавицях і масках).

Однак члени виборчої комісії можуть звернутися до виборців з проханням тимчасово зняти маску для підтвердження особи.

«Що важливо, на виборчих дільницях мають бути розмежовані виходи. Тобто ті, хто проголосував, повинні виходити з іншої боку чи входу, аби мінімізувати контакти із іншими людьми», – додає Бучин.

Скільки людей може перебувати у приміщенні одночасно

У приміщенні для голосування, пояснює голова Комітету виборців Львівщини, може перебувати не більше ніж три людини на один стіл для видачі бюлетнів, а також там мають нанести розмітку, що вказує на дотримання дистанції не менше ніж метр.

«Також виборцям рекомендовано користуватись власними ручками та приходити без дітей», – каже Микола Бучин.

Норми для членів виборчої комісії

Голова Комітету виборців Львівщини зазначає: спостерігачі, члени комісії, правоохоронці, поліцейські, де проводитимуть вибори, повинні обов’язково користуватись засобами індивідуального захисту.

У випадку виявлення COVID-19 в одного із членів виборчої комісії всі інші її члени можуть продовжувати виконувати свої функції за відсутності симптомів респіраторних захворювань. У разі наявності контакту з хворим без застосуванням засобів індивідуального захисту, такі члени виборчої комісії направляються на самоізоляцію в порядку, встановленому законодавством.

Зазначається, що стільці, столи, меблі, які використовуються виборчою комісією, повинні бути виготовлені з матеріалів, які можна продезінфікувати.

Використання тканини на столах не дозволяється.

«Власне, члени виборчих комісій також повинні дотримуватись дистанції один метр або застосовувати фізичні бар’єри, наприклад, прозорі екрани тощо», – додає Микола Бучин.

За його словами, вологе прибирання, куди входить протирання дезінфікуючими засобами дверних ручок, поручнів чи сидінь, мають проводити не рідше, аніж раз на 2 години. Натомість вологе прибирання приміщення — щочотири години.

«Можна також дезінфікувати окремі частини виборчих скриньок, однак робити це обережно, аби речовина не потрапила на бюлетень і, відповідно, не зіпсувала його», – розповідає голова Комітету виборців.

Що робити виборцям, які на самоізоляції 

Микола Бучич пояснює, що особи, які перебувають на самоізоляції, можуть голосувати вдома. Однак для цього необхідно подати заяву не пізніше 20 години останньої п’ятниці перед виборами, себто 23 жовтня, у якій додати довідку від медустанови про стан здоров’я, де зазначанено перебування на самоізоляції.

Отже, члени виборчої комісії навідаються до таких осіб додому, а процедура відбуватиметься наступним чином.

«Якщо громадянин встигає написати цю заяву до п’ятниці, йому дають можливість проголосувати вдому. У такому випадку член комісії приходить до помешкання у відповідних засобах захисту (маска, рукавиці і захисний щиток). У день голосування таким виборцям необхідно самостійно, не передаючи в руки членам виборчої комісії, показати документ, який підтверджує особу та громадянство України. Після кожного такого відвідування ці засоби мають утилізовувати. Якщо таких виборців буде наприклад 30 людей, важко уявити, як це буде відбуватись», – говорить Микола Бучич.

Голосування у лікарнях і в’язницях

Голова Комітету виборців Львівщини зазначає: до роботи на спеціальних виборчих дільницях, утворених у стаціонарних закладах охорони здоров’я та в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, членам виборчої комісії, офіційним спостерігачам, поліцейським рекомендується не пізніше, ніж за 72 годин до дня виборів пройти тестування на наявність COVID-19 методом ПЛР.

«Після завершення голосування мають провести заключну дезінфекцію приміщень для голосування. Зрештою, аналізуючи ці речі, я розумію, що це ускладнює і без того складні вибори. Очевидно, що вони вимагають фінансового забезпечення, хоча про це не йдеться в документі», – вважає експерт.

Нагадаємо, у коментарі ІА Дивись.info Микола Бучич пояснював, як голосувати на місцевих виборах 25 жовтня, щоби не зіпсувати бюлетень.

Окрім цього, у вівторок, 13 жовтня, президент України Володимир Зеленський анонсував всенародне опитування . Попередньо відомо, що українцям поставлять п’ять питань. Як це пояснюють політологи, можна прочитати у матеріалі ІА Дивись.info тут.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.