Зв'язкова трьох командирів УПА на псевдо «Олеся»: пам'яті Катерини Щерби
Торік 10 травня померла Катерина Щерба, яка була зв’язковою командирів Української повстанської армії — Романа Шухевича, Омеляна Польового та Дмитра Карпенка. Вона лікувала хворих та поранених повстанців у будинкові батька Василя Бережанського. Їй було 94 роки.
ІА Дивись.info розповідає про її постать.
Псевдо — «Олеся»
Катерина Щерба народилася в селі Виспа на Прикарпатті. Її матір була діячкою «Союзу українок» — найбільшої жіночої організації України, яку започаткували ще 1893 року. (До слова, більше про організацію читайте у матеріалі ІА Дивись.info).
Батько майбутньої зв'язкової командирів УПА був постійним головою місцевої філії Товариства «Просвіта» — української громадської організації культурно-освітянського спрямування.
Навчалася у Рогатинській гімназії. Згодом вступила до учительської семінарії після закінчення якої вступила до учительської семінарії, а також пройшла курси медсестер. Будучи ще підліткою, Щерба допомагала лікувати повстанців. Тоді їй було 14 років.
Жінка була зв'язковою командирів Української повстанської армії, зокрема Романа Шухевича, Омеляна Польованого та Дмитра Карпенка.
У цей час Катерина Щерба мала псевдонім «Олеся». Жінці доводилося часто переїжджати в інші міста задля безпеки. Адже одного разу її ледве не заарештували представники комуністичної влади.
Тоді зв'язкова переїхала до Львова, де навчалася в університеті на німецькій та українській філологіях. Усе своє життявона працювала вчителем української мови та літератури. Після війни і аж до пенсії Щерба працювала учителькою мови та літератури у львівській школі.
Після проголошення Незалежності України Катерина Щерба стала членом громадської організації «Львівське крайове братство ветеранів національно-визвольної боротьби», яке очолював Олесь-Дмитро Польовий — воїн УПА.
Чоловіком Катерини Щерби був заступник голови Львівського крайового братства ветеранів ОУН-УПА, педагог та громадський діяч Іван Щерба.
Більше про жінок українського націоналістичного підпілля можна дізнатись у статті за цим посиланням.