Цього року у понад трьох тисяч мешканців діагностували цукровий діабет

World diabetes day;Sugar cubes in a glass of water and stop hand
Ілюстративне фото/depositphotos.com.ua

Цукровий діабет є у переліку хвороб, які є причиною 91% усіх смертей у світі, а також третім за поширеністю захворюванням в Україні (після серцево-судинних та онкологічних). Торік на Львівщині у понад 6 тисяч людей діагностували цю недугу.

ІА Дивись.info зібрала інформацію про цукровий діабет у Львівській області.

Цукровий діабет — що це за хвороба

Діабет — це хронічне захворювання, викликане нестачею в організмі власного інсуліну: підшлункова залоза не виробляє цей гормон в достатній кількості або організм не може його ефективно використовувати.

У понад 426 мільйонів людей в світі діагностовано діабет. В Україні ця цифра сягає майже 1,3 мільйона, однак показники зростають щороку.

За статистикою Міністерства охорони здоров'я України, близько 200 тисяч українців змушені постійно приймати інсулін.

Нинішнього року 531 тисяча 200 людей в Україні отримали діагноз «цукровий діабет», торік — 489 тисяч 934. 

95% людей із цукровим діабетом мають діабет 2-го типу, який можна попередити у 80% випадків, попереджають у відомстві.

 • Цукровий діабет 1 типу (раніше відомий як інсулінозалежний або дитячий діабет) характеризується нестачею вироблення інсуліну.
 • Цукровий діабет 2 типу (раніше називався інсулінонезалежним або цукровим діабетом у дорослих) викликаний неефективним використанням організмом інсуліну. Часто це є результатом надмірної маси тіла та фізичної бездіяльності.
 • Гестаційний діабет - це гіперглікемія, себто клінічний симптом, що характеризується високим рівнем глюкози в сироватці крові порівняно з нормою, вперше виявлена під час вагітності.

Яка статистика на Львівщині

Упродовж 2023 року у Львівській області діагностували 6 тисяч 842 випадки цурового діабету. Це дані, які ІА Дивись.info отримала у відповідь на інформаційний запит.

Зокрема у дітей до 14 років виявили 147 випадків. А у людей, старше 18 років — 6 тисяч 665 випадків

«За І квартал 2024 року, себто за перші три місяці, на Львівщині виявили 3 тисячі 94 випадки цукрового діабету (0-14 років – 46, 17-15 років – 11, 18 років та старше – 3037)», — йдеться у відповіді на запит.

Які є симптоми діабету?

 • надмірне сечовиділення;
 • спрага;
 • постійне відчуття голоду;
 • втрата ваги;
 • стомленість;
 • погіршення зору;
 • безсоння;
 • апатія;
 • втрата працездатності.

Експерт департаменту Львівської ОВА з ендокринології Юрій Вендзилович розповідає, що на виникнення діабету впливає насамперед спадковість.

Також надмірна вага, порушення харчування, захворювання серцево-судинної системи.

Юрій Вендзилович

Яка є діагностика діабету?

Основними методами діагностики є визначення рівня цукру в крові. Нормальний цукор крові від 3,5 до 5,5 ммоль/л, вже більш як 7,5 ммоль/л розглядається як цукровий діабет. Також у хворих визначається рівень цукру в сечі, в нормальних умовах його там не повинно бути, каже експерт.

Як лікувати цукровий діабет?

Вендзилович розповідає, що лікування насамперед передбачає дієту для хворих. Акцент — на виключенні вуглеводів.

Також йдеться про дозоване фізичне навантаження та медикаментозне лікування.

Інфографіка: МОЗ

Які ускладнення виникають при цукровому діабеті?

До хронічних належать серцево-судинні ускладнення, які можуть призвести до інфаркту, інсульту. Діабетична стопа, яка може призвести до гангрени. Дуже часто розвивається хронічна ниркова недостатність і, як наслідок, такі хворі потребують гемодіалізу, пояснює медик.

Фото: архів ІА Дивись.info

До гострих ускладнень цукрового діабету належать коматозні стани, або прекоматозні стани. Це гіпоклікемія та гіперклікемія.    

Окрім цього, дослідження показують, що після перенесеного коронавірусу збільшується ризик захворіти на цукровий діабет.

Нагадуємо, у медичному сервісі України Helsi 9 жовтня виписали перший електронний рецепт на тест-смужки за державною програмою реімбурсації – медичні вироби для визначення рівня глюкози в крові для пацієнтів з діагнозом цукровий діабет. Технічна можливість та нормативна документація дозволяла це зробити з 8 жовтня нинішнього року.

Раніше пацієнти купували їх за власні кошти. Тепер ці життєво необхідні медичні препарати можна отримати коштом держави.

Участь у програмі беруть 23 препарати, вартість одного з них, який вважається базовим, буде компенсуватись повністю, вартість решти 22 – частково.

З повним переліком препаратів, які беруть участь у програмі, можна ознайомитись за цим посиланням.

Де на Львівщині пацієнти з діабетом можуть отримати допомогу

Спеціалізована медична допомога пацієнтам з цукровим діабетом надається в амбулаторних або стаціонарних умовах лікарями відповідної спеціалізації (у плановому порядку або в ургентних випадках) і передбачає надання консультації, проведення діагностики, лікування та профілактики хвороби. Амбулаторна допомога дорослому населенню надається у 50 (у тому числі 4 обласного підпорядкування) закладах охорони здоров’я Львівської області, розповіли у департаменті охорони здоров'я Львівської ОВА ІА Дивись.info.

«Стаціонарна допомога дорослому населенню надається у 11 (зокрема, 2 обласного підпорядкування) закладах охорони здоров’я Львівської області. Дитячому населенню амбулаторна та стаціонарна медична допомога з цукровим діабетом надається: амбулаторна допомога - у 17 (в т.ч. 3 обласного підпорядкування) закладах охорони здоров’я Львівської області; стаціонарна допомога - у 3 (в т.ч. 2 обласного підпорядкування) закладах охорони здоров’я Львівської області. Крім того, медичну допомогу можна отримати у лікарів загальної практики сімейної медицини», — йдеться в повідомленні.


Звертаємо увагу, що цей матеріал є ознайомчим, його не варто сприймати як підґрунтя для вставлення діагнозу. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до фахівця.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: