Ірину Фаріон поновили на посаді професорки «Львівської політехніки», — рішення апеляційного суду

o_1ggup6s8fljb1215eg12t912se23
Ірина Фаріон. Джерело: Фото/ philharmonia.lviv.ua.

У середу, 29 травня, Львівський апеляційний суд поновив мовознавицю Ірину Фаріон на посаді професорки кафедри української мови Інституту гуманітарних та соціальних наук НУ «Львівська політехніка».

Про це повідомляє Суспільне, що транслювало судове засідання.

Постанову ухвалила колегія суддів, що складалася з головуючої Світлани Копняк, суддів Світлани Бойко та Андрія Ніткевича. Згідно з рішенням накази ректора НУ «Львівська політехніка» про звільнення Ірини Фаріон від 15 листопада та 28 листопада визнали незаконними та скасували.

«Поновити Фаріон Ірину Дмитрівну на посаді професора кафедри української мови НУ "Львівська політехніка" з 24 листопада 2023 року. Стягнути з НУ "Львівська політехніка" на користь Ірини Фаріон середній заробіток за час вимушеного прогулу за період з 24 листопада 2023 року по 29 травня 2024 року в розмірі 123 тисячі 927 гривень 27 копійок. Стягнути з НУ "Львівська політехніка" судовий збір у розмірі 5782 грн 17 копійок», — повідомила таке рішення суддя Львівського апеляційного суду.

Таким чином, рішення Галицького районного суду Львова від 7 лютого 2024 року скасував та ухвалив нове рішення.

Після озвучення такого рішення суду Ірина Фаріон зазначила, що ще міркує, чи повертатиметься викладати до «Львівської політехніки»: «Я думаю над тим. Є дуже багато сил, які хотіли би, щоби я не повернулася в політехніку, а мені дуже подобається йти проти сил, яким я не подобаюся».

Підкреслимо, що перед цим рішенням суду Ірина Фаріон розповіла, що якщо суд ухвалить рішення не на її користь, то вона буде звертатися до Верховного Суду. Водночас, сьогоднішнє рішення суду ще може бути оскаржене «Львівською політехнікою» у Верховному Суді.

Що передувало

15 листопада 2023 року Мовознавицю та колишню народну депутатку Ірину Фаріон звільнили із Національного університету «Львівська політехніка», де вона перебувала на посаді професорки. У причині звільнення із посади у вузі вказали: вчинення працівником, який виконує виховні функції, аморального проступку, не сумісного з продовженням даної роботи, є підставою для розірвання трудового договору з працівником (пункт 3 статті 41 Кодексу).

8 грудня 2023 року Ірина Фаріон подала позов до суду через звільнення з «Львівської політехніки».

7 лютого 2024 року Галицький районний суд відмовив Ірині Фаріон поновитися на посаді викладачки в «Львівській політехніці».

Передісторія: що сказала Ірина Фаріон

Українська мовознавиця Ірина Фаріон заявила, що не може назвати українцями російськомовних українських військових, зокрема бійців бригади «Азов».

У програмі Рандеву з Яніною Соколовою, яку оприлюднили 5 листопада, вона заявила, що деякі військовослужбовці цієї бригади та 3-ї окремої штурмової бригади спілкуються російською мовою, зокрема в бою. На це Фаріон заявила, що «категорично не приймає» цього.

«Я не можу назвати їх українцями, якщо вони не розмовляють українською мовою — нехай себе назвуть „русскими“. Чому вони такі очманілі? […] Вони такі великі патріоти. Покажи свій патріотизм — вивчи мову Тараса Григоровича Шевченка», — зазначила Фаріон під час цієї розмови.

Вона заявила, що має запитання до таких військових щодо того, що їм «заважає» дотримуватися українського закону, який передбачає, що мовою Збройних сил та інших військових формувань є державна.

Реакція на слова Фаріон військових

Заступник командира 3 окремої штурмової бригади Максим Жорін заявив, що правоохоронці мають звернути увагу на діяльність Фаріон. Журналіст, історик та військовослужбовець Вахтанг Кіпіані також обурився заявою мовознавиці: він переконаний, що Фаріон не нестиме відповідальності за свої слова, адже «ображати та зневажати військовослужбовців — це не боляче».

Реакція «Львівської політехніки», де вона викладала

У Національному університеті «Львівська політехінка» заявили, що не несуть відповідальності за висловлювання працівників та студентів поза університетом.

13 листопада 2023 року уповноважений з прав людини Дмитро Лубінець звернувся до Служби безпеки України щодо мовознавиці Ірини Фаріон за фактом розголошення конфіденційної інформації студента з Криму.

14 листопада 2023 року студенти політехніки організували мітинг проти викладачки вишу та мовознавиці Ірини Фаріон на тлі скандалу через її висловлювання та публікацію листа з даними студента з окупованого Криму. Зокрема, у своєму телеграм-каналі Ірина Фаріон оприлюднила електронний лист, який надійшов їй від кримського студента Максима Глєбова. Він підтримав мовознавицю щодо важливості української мови. Фаріон не приховала імені хлопця та місто, де він навчається, попри зауваження в коментарях. Проросійський ресурс «Крымский СМЕРШ» заявив, нібито завдяки цьому студента знайшли.

15 листопада 2023 року СБУ розпочала кримінальне провадження та призначила низку експертиз щодо висловлювань і публікацій Ірини Фаріон.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: