дивись.info

Львівський драматург заявив, що НВО без дозволу використав його твір у серіалі «Чорнобиль»

Львівський драматург заявив, що НВО без дозволу використав його твір у серіалі «Чорнобиль»
Баба Пріся в одній з вистав на основі п'єси Павла Ар'є "На початку і наприкінці часів" / Facebook / @Olena Rebryk

Після виходу 27 травня в Україні 4 серії американсько-британського серіалу «Чорнобиль» виробництва каналу HBO чимало користувачів помітили, що в епізоді було використано роботу відомого українського драматурга Павла Ар’є.

Йдеться про монолог баби Прісі з п’єси Ар’є «На початку і наприкінці часів», у якому вона розповідає, чому не буде евакуюватися із зони Чорнобильської катастрофи.

І сам драматург був шокований побаченим.

«Подивився початок 4 серії… ШОК!!!» — пише Павло Ар’є у Facebook.

Однією з перших свої здогадки щодо плагіату висловила журналістка Олена Ребрик. 28 травня у Facebook вона звернулась до Павла Ар’є і запитала, чи в курсі він, що HBO використали його діалоги і монолог у 4 серії »Чорнобиля».

«Паш, у 4 серії абсолютно ідентичний діалог і монолог зі «Сталкерами». Момент, коли вона розповідає, чому не буде евакуюватися. Що відбувається?» — пише журналістка.

30 травня Олена Ребрик зробила допис, в якому підтвердила інформацію, що справді монолог з п’єси Ар’є було використано в серіалі «Чорнобиль» без згоди українського драматурга.

«Павло підтвердив, що НВО використало його бабу Прісю («На початку і наприкінці часів», або «Сталкери») для монологу в «Чорнобилі». У нього тиск і абсолютна фрустрація зараз», — пише журналістка.

Автор сценарію та виконавчий продюсер американсько-британського міні-серіалу «Чорнобиль» Крейґ Мейзін відповів на звинувачення українського драматурга Павла Ар’є у плагіаті. Про це він написав у Twitter — у відповідь на запит журналіста The Village Україна.

«Ні, я ніколи не читав і не бачив постановок Павла Ар’є, не чув і про «Бабу Прісю». На цю сцену мене надихнув момент, описаний у «Голосах Чорнобиля» [книга білоруської авторки Світлани Алексієвич «Чорнобильска молитва: хроніка майбутнього»], де жінка продовжує доїти корову, а солдат — виливати молоко. Утім, її промова — винятково моя», — відповів Крейг Мейзін на запит журналіста.

Однак, читач сам може порівняти чи схожі монологи в серіалі та в пʼєсі.

Довідка:

Павло Ар’є — псевдонім відомого українсько-німецького драматурга. Став відомим після написання п’єси «На початку і наприкінці часів» (2013) та появи низки успішних вистав на її основі, які стали культовими серед українських глядачів. П’єси Ар’є перекладені словенською, чеською, німецькою, англійською, польською, французькою мовами. Окрім драматургії, Ар’є також займається малярством як художник-концептуаліст. Живе і працює у Львові, Києві та Кельні.

В американсько-британському серіалі «Чорнобиль» виробництва каналу HBO йдеться про події 1986 року, коли стався вибух четвертого реактора на Чорнобильській атомній електростанції. Ролі виконали Стеллан Скарсгард, Емілі Вотсон, Джаред Гарріс, Джессі Баклі. Режисер — швед Йоган Ренк. Знімали фільм на Ігналінській АЕС у Литві, зйомки відбувалися також і в Україні. Прем’єра серіалу відбулася на HBO 6 травня 2019 року. Він складається з п’яти епізодів.

Читайте новини та найцікавіші статті у Telegram Дивись.Інфо.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.