У мерії Львова розповіли, як виглядатиме фонтан «Кульбаба» після реконструкції

DSC_6306

Археологічні знахідки на місці фонтану «Кульбаба» будуть законсервовані і ознаковані.

Про це під час брифінгу розповіли представники міської ради і архітекторка проєкту. Водночас археологи кажуть, що мерія продовжує їх ігнорувати, передає ІА Дивись.Info.

«Протягом останніх півтора року велися проектні роботи щодо того, яким чином будуть проводитися роботи з облаштування площі і фонтану. Була проведена археологія і дослідження цієї території. Останні кілька тижнів тривають роботи. Однак у соцмережах шириться інформація, що місце, де свого часу була церква і цвинтар довкола, забетонують. Скажу, що бетонних робіт на цьому місці не планували проводити ще з самого початку. Тому перед брифінгом ми провели тут робочу нараду і проговорили, як відбуватимуться роботи, і яким чином буде найкраще законсервувати останки церкви. Також було домовлено, що чаша фонтану буде на 2 м зміщена в іншу сторону. Відповідно це внесе незначні корективи до проекту, але збереження історичної спадщини для нас є важливим. Будемо проводити всі роботи під наглядом. Дякую усім колегам, які допомагають їх проводити правильно», - розповів заступник міського голови Львова з питань розвитку Андрій Москаленко.

За словами начальниці управління охорони історичного середовища ЛМР Лілії Онищенко, ще 2 жовтня 2019 року відбулася розширена зустріч консультативної ради при управлінні охорони історичного середовища, щодо облаштування простору на пл. Галицька.

«По всіх питання ми дійшли згоди - «Кульбабу» не ставимо, фонтан повинен бути, фундаменти храму не експонуємо в такому вигляді як є, а консервуємо і трасуємо по поверхні. Ще одне рішення, яке прийняли - обов’язково встановити маленький макет храму, щоб можна було побачити як він виглядав. А також встановити інформаційні таблички на трасуванні, щоб можна було зрозуміти, що там відтворено. На основі протоколу, що був підготовлений за результатами засідання ради, Галицька РА, як замовник робіт, доручила проєктанту Олі Криворучко зробити зміни до проєкту. Натомість зараз ведуться дискусії щодо того, де має бути розміщений фонтан», - розповіла Лілія Онищенко.

«Фонтан, ще до всіх обговорень, планувався пішохідний. Після обговорень, бо було багато критики, що у Львові вже забагато пішохідних фонтанів, ми вернулися до старої ідеї, коли на площі був ніби обвідок навколо фонтану, на якому можна було сидіти. Цей момент є у австрійському фонтані, і у фонтані, збудованому у 80-х роках. І таким ми його запроектували. Натомість виявлені мури храму будуть законсервовані - засипані піском і щебенем і протрасовані в мощені. Бетоном ніщо не заливається. Ця частина площі, в якій вилито бетонну конструкцію, знаходиться в частині, де немає ані поховань, ані мурів храму. Ця частина була дослідження археологами, і ми маємо карту трасувань від них», - розповіла авторка проєкту Ольга Криворучко.

Замовник робіт – Галицька районна адміністрація. Там наразі не можуть достеменно сказати, коли роботи будуть завершені.

«У нас відбувся тендер на визначення виконавця робіт на пл. Галицька. З переможцем укладена угода, і зараз вони виконують роботи. Роботи планували закінчити до кінця осені. Але у зв’язку з тим, що проект постійно скориговають, тому очевидно, що і терміни робіт будуть коригуватися — якщо об'єми будуть зменшуватися, то терміни можуть скорочуватися, і навпаки», - розповів голова Галицької РА Андрій Зозуля.

Тим часом, археологи кажуть, що досі не бачили проєкту консервації знахідок, і про свої плани міська рада їх не повідомляє.

«В історичному ареалі Львова всі земляні роботи мають вестися з врахуванням  попередніх археологічних досліджень. Якщо б це було зроблено спочатку, то не виникало б різних несподіванок і перероблень проєктів. Роботи планувалися ще  багато років тому, я ходив на наради, а в результаті, коли почалися роботи про археологію забули. Навіть не те що забули покликати, а в кошторис забули  закласти кошти на археологічний нагляд», - розповів директор Рятівної археологічної служби Олег Осаульчук.

За його словами, існувала, домовленість, що археологи будуть присутні під час земляних робіт.

«В результаті нас повідомили вже коли був котлован. Коли ми прийшли, вже було зрито частину недослідженого культурного шару. Я досі не бачив проєкту консервації тих решток, що з ними мають зробити. Оте що накрито чорними  шматами – то ми накрили. А як їх консервувати, що з ними робити далі робити-  невідомо.  Проєкт робіт не погоджений в міністерстві культури, а оскільки це історична частина міста, то має бути погодження органу центральної влади. Будівельники не отримали дозвіл Мінкульту на земляіні роботи, мали бути представлені всі проєктні рішення на обговорення громадськості, консультативна рада мала б обговорити правомірність тих чи інших проєктних, технологічних та  консерваційних рішень», - додав Олег Осаульчук.

Нагадаємо, на місці фонтану «Кульбаба» були виявлені археологічні знахідки — залишки давнього храму Воздвиження Чесного Хреста.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: