Національний тиждень читання нонфікшн-літератури триває. Його гасло – «З історії незакінченої війни».

З цієї нагоди ІА Дивись.info разом з працівниками львівських бібліотек радить нонфікшн-книги.

Що почитати з нонфіку - 1
Мистецька Бібліотека у Львові. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Книга воєнного кореспондента Себастьяна Юнґера

Проєктна менеджерка Львівської муніципальної бібліотеки Катерина Алексєєнко рекомендує прочитати «Плем'я. Про повернення з війни і належність до спільноти» Себастьяна Юнґера.

«"Плем'я. Про повернення з війни і належність до спільноти" — нонфікшн, прочитання якого гостро потребує наше суспільство. На менше ніж 200 сторінках воєнний кореспондент Себастьян Юнґер фокусує увагу на війні, природних та техногенних катастрофах як на "соціальному клею" для нашого виду. Автор наводить факти з історії закритих архаїчних людських спільнот, побуті військових, мисливців як переконливий аргумент — стрес для людських спільнот є двигуном руху та розвитку», — розповідає Катерина Алексєєнко.

Ця книжка, з її слів, особливо актуальна сьогодні, адже автор детально розбирає особливості інтеграції ветеранів у цивільне життя та вказує на важливість їм бути поруч з однодумцями в суспільстві.

Що почитати з нонфіку - 2
Себастьян Юнґер «Плем'я. Про повернення з війни і належність до спільноти». Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Пошук мотивації за принципом SUMO

Бібліотекарка філії № 23 Львівської муніципальної бібліотеки Світлана Калинюк радить прочитати  книжку «SUMO (Shut Up, Move On). Замовкни та працюй!» Пола Мак-Ґі. Принцип SUMO, який пропонує автор, — для тих, хто стомився, втратив мотивацію і не знає, куди рухатися далі.

«Ключове, на перший погляд, твердження книги Пола Мак-Ґі може здатися занадто агресивним, категоричним і провокативним. Насправді ж ця сентенція — міцний фундамент цілої філософії досягнення успіху в житті, якою щедро ділиться автор книги. Розглядаючи конкретні життєві ситуації, Пол Мак-Ґі у легкій і доступній формі із властивим йому почуттям гумору заохочує читачів діяти, навчає брати відповідальність за своє життя та відмовлятися від мислення жертви. А також концентруватися на важливому та врешті-решт реалізувати свій потенціал», — підкреслює бібліотекарка.

Світлана Калинюк каже, що кожен, хто прочитає книгу Пола Мак-Ґі, обере принципи SUMO, які зможуть надихнути до позитивних змін. Вона ж виокремила для себе наступні:

  • «Життя винагороджує розумні дії, а не наміри»;
  • «Припиняючи вчитися, ви припиняєте жити»;
  • «Створіть спогади, варті людської пам’яті».
Що почитати з нонфіку - 3
Пол Мак-Ґі «SUMO (Shut Up, Move On). Замовкни та працюй!». Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Репортажистика про національні спільноти України з QR-кодами

Бібліотекарка філії № 34 Львівської муніципальної бібліотеки Наталя Шмигельська радить прочитати видання «Ким ми є? Національні спільноти та корінні народи України» від проєкту «Ukraїner». Ця ґрунтовна книга репортажу, за її словами, допоможе зрозуміти наше різноманіття та єдність водночас.

«Автори книги спілкувалися із кримськими татарами, греками, шведами, болгарами, вірменами, євреями, корейцями, кубинцями та іншими народами, які живуть в Україні. У фокусі уваги журналістів — люди з їхніми цінностями та ідентичністю, що діляться найсокровеннішим: традиціями своїх спільнот, елементами побуту, історіями свого роду. Книга містить надзвичайно колоритні, "живі" фотографії, що чудово ілюструють тексти про людей, які є частиною маленьких, але міцних груп», — каже Наталя Шмигельська.

Бібліотекарка зазначає, видання доповнюють QR-коди, перейшовши за якими можна дивитися відеорепортажі:

«670 сторінок якісної репортажистики із цінними світлинами, інтерв'ю, текстами, в центрі яких — ком'юніті людей в Україні, які навчилися балансувати між власною традиційною культурою, релігійними переконаннями, збереженням ціннісних орієнтирів своєї групи та приналежністю до національного контексту України — держави, яка стала для них домівкою і дає їм змогу плекати своє, не забуваючи про спільне».

Що почитати з нонфіку - 4
Книжка «Ким ми є? Національні спільноти та корінні народи України» у Мистецькій Бібліотеці. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Книга про український Схід

Методистка ЛМБ, модераторка клубів Docudays UA Віра Карпінська радить прочитати роботу «Я змішаю твою кров з вугіллям. Зрозуміти український Схід» Олександра Михеда. Видання вийшло друком у 2016 році.

«Автор їздив містами Донеччини та Луганщини. Він зафіксував, як живуть, про що говорять, що думають мешканці цих регіонів. Окрім цього, Олександр Михед досліджував історію Сходу в архівах та комплексно вплітає її в текст. Такий собі ретроспективний пласт тексту поєднано з сучасністю (зокрема 2016 роком). Це моя одна з улюблених книг про український Схід», — розповідає Віра Карпінська.

Олександр Михед – український письменник, культуролог та куратор мистецьких проєктів. Автор книжок – «АмнезіЯ», «Астра», «Котик, Півник, Шафка», «Позивний для Йова. Хроніки вторгнення».

Що почитати з нонфіку - 5
Олександр Михед «Я змішаю твою кров з вугіллям. Зрозуміти український Схід» у ЦМБ імені Лесі Українки. .Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Про нові форми насильства і колонізації Китаєм корінних народів

Катерина Алексєєнко також радить прочитати книжку «У таборах високих технологій».

Американський антрополог та експерт з уйгурського суспільства та китайських систем спостереження Даррен Байлер у своїй книжці розповідає, як Китай за допомогою сучасних технологій контролює суспільство. Автор досліджує нові форми насильства і колонізації великою країною корінних народів.

«"SmartCity, "Xiaomi", "Huawei", "AliExpress"… Важко оминути китайські товари, але спробуйте не оминути теперішню історію геноциду уйгурів, казахів, що так натхненно проводить комуністичний уряд КНР не без допомоги з вищепереліченими цифровими гігантами», — зазначає проєктна менеджерка Львівської муніципальної бібліотеки про роботу Даррена Байлера.

Що почитати з нонфіку - 6
Даррен Байлер «У таборах високих технологій. Як живуть меншини у Китаї?». Колаж/ Ольги Бомко

Економіка та її реформування в азійських країнах після Другої світової війни

Завідувач філії ЛМБ у селищі Лисиничі Володимир Гуменецький радить прочитати книжку «Чому Азії вдалося?» Джо Стадвелла. В ній оповідається про економіку та її реформування в азійських країнах після Другої світової війни. Зокрема, про Японію, Південну Корею, Тайвань, Філіппіни, Малайзію, Індонезію та Китай.

«Автор зосереджує увагу на питаннях земельної реформи, діяльності фінансового сектору та промисловості в які, як він наполягає, обов'язковою є добре продумана індустріальна політика. Джо Стадвелл говорить, що азійські країни змогли досягнути успіху завдяки поєднанню вільного підприємництва із грамотною промисловою політикою держави, яка підтримувала експортоорієнтовані сектори промисловості.  Загалом книга відображає те, що можна назвати "азійським шляхом розвитку"», — розповідає Володимир Гуменецький.

Він додає, що потрібно розуміти — азійські країни не були переобтяжені, наприклад, пенсійною системою та іншими соціальними зобов'язаннями держави перед населенням. Тому ця книга є цікавою та інформативною, але не всі її «рецепти» підійдуть для України.

Що почитати з нонфіку - 7
Джо Стадвелл «Чому Азії вдалося?» в URBAN бібліотеці. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

«Не накидайтесь на зефір! Солодка формула успіху»

Завідувачка філії № 9 ЛМБ Надія Мисик-Квічка до нашого переліку нонфіку додала книжку, яка допоможе зрозуміти, як краще організувати своє життя та правильно розставляти пріоритети. Йдеться про видання «Не накидайтесь на зефір! Солодка формула успіху» Е. Сінґер та Х. де Посада.

«Чи готові та вмієте ви чекати? Чи маєте терпіння, щоб відмовитися від миттєвої, дрібної насолоди тут і зараз заради більшої мети – того, щоб у майбутньому стати щасливими, успішними і заможними? Якщо не маєте відповіді на запитання, то варто прочитати цю книгу. Вона невеличка за обсягом, написана у формі діалогу між водієм і гуру мотивації та бізнесу. Читається за один вечір та досить легко», — зазначила Надія Мисик-Квічка.

Вона розповідає, така «солодка формула успіху» точно стане в пригоді як підліткам, так і дорослим, які прагнуть зайнятись бізнесом.

Що почитати з нонфіку - 8
«Не накидайтесь на зефір! Солодка формула успіху» Е. Сінґер та Х. де Посада. Колаж/ Ольги Бомко

50 вправ для написання якісних текстів

Наступною серед нонфікшн-літератури Віра Карпінська виокремлює книжку «Не музи, а мʼязи. 50 вправ з творчопису» Марії Титаренко.

«Марія Титаренко — це людина, завдяки якій я обожнюю художні репортажі і впевнена, що не тільки я. Авторка, в якої дуже тонке та глибоке сприйняття слова. У книзі зібрано 50 вправ творчопису, які допоможуть зробити власні тексти якіснішими, цікавішими та драйвовішими. І навіть якщо ви не збираєтесь писати великі чи малі матеріали, то після прочитання книг Марії Титаренко (у множині, бо ще сильно раджу “Комунікація від нуля. Есеї для Мані”), ви взагалі по-іншому дивитиметесь на будь-які тексти. Особливо на художні репортажі», — зауважує Віра Карпінська.

У книжці можна знайти практичні поради з написання текстів. Авторка наводить цікаві приклади та вправи, які допоможуть тренувати майстерність письма та проаналізувати свої слабкі та сильні сторони.

Що почитати з нонфіку - 9
Книжка «Не музи, а мʼязи. 50 вправ з творчопису» Марія Титаренко в ЦМБ імені Лесі Українки. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Збірка есеїв Оксани Забужко

Завідувачка відділу промоції ЛМБ Віта Верстова серед нонфіку радить прочитати «Планету Полин» Оксани Забужко:

«Ця книга є збіркою вибраних есеїв Оксани Забужко, написаних протягом більше ніж 20 років. У ній кожне слово утверджує силу та розум — незламність українців. Особливо це видно на тлі випробувань та понад 300 років імперської навали від сусідів — численними спробами знищити українців “під корінь”».

Оксана Забужко промовляє через постаті, знакові для України та світу. Наприклад, авторка пише про Юрія Шевельова та його «Історичну фонологію української мови», Соломію Павличко та її «Основи» й «Дискурс модернізму в українській літературі».

«"Планета Полин” — це також книга про сильних чоловіків та жінок — геніїв, якими пишаєшся і за яких болить. Як за ту ж Катерину Білокур (мисткиня, якою захоплювався Пікассо — ред.), котра шукала вугілля, щоб не задубіти, замість того, щоб малювати картини. Часто це було питання виживання. Цю книжку варто прочитати, аби нагадати собі, заради чого ми боремося і що це вже не вперше, але вже настав той час, щоб востаннє», — підсумовує Віта Верстова.

Що почитати з нонфіку - 10
Книжка «Планета Полин» Оксана Забужко у ЦМБ імені Лесі Українки. Фото/ Бомко Ольга для ІА Дивись.info

Про Національний тиждень читання нонфіку

Цього року Український інститут книги вперше проводить Національний тиждень читання нонфіку з 2 по 8 вересня.

Гасло просвітницької акції «З історії незавершеної війни» організатори взяли з назви книжки есеїв відомого мовознавця та літературного критика Юрія Шевельова. Упорядницею цієї книжки є Оксана Забужко та Лариса Маченко.

За інформацією Інституту книги, вони обрали ці слова, щоб сфокусуватися на книгах історичної тематики, які з’явилися на полицях книгарень та бібліотек, попри війну, що триває.


У грудні минулого року в «Національний тиждень читання» журналістка ІА Дивись.info розпочала спецпроєкт «Що почитати у львівських бібліотеках». У його межах ми вже підготували добірки книжок разом з Мистецькою Бібліотекою, бібліотекою Px, URBAN бібліотекою, Сенсотекою, ProFashion бібліотекоюЦентральною дитячою бібліотекою Львова, Медіатекою та «Бібліотекою сад». Усі добірки можна переглянути за посиланням.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів
Повідомити про помилку
Текст, який буде надіслано нашим редакторам: