Львів доступний: як місто роблять безбар'єрним

чоловік на кріслі колісному
Ілюстративне фото/PSI.ORG.UA

Після початку російсько-української війни в Україні дедалі гучніше лунають розмови про доступність, зокрема, у контексті ветеранів, які по поверненню з фронту потребуватимуть безбар'єрного середовища. Львів — у переліку міст, де з того часу активно переформатовують інфраструктуру для людей із інвалідністю. До того ж, роблять це вже кілька років, а торік і впродовж нинішнього року — цей процес став ще активнішим.

ІА Дивись.info з'ясовувала, як у Львові розвивають доступність та дослідила, що вже зроблено.

У Львівській громаді мешкають щонайменше 47 тисяч 500 людей з інвалідністю. Це дані міського управління соціального захисту. До цієї статистики не входять військові, які тут лікуються чи проходять реабілітацію.

Як у Львові опікуються питанням доступності

Про це активно заговорили восени торік, а нещодавно у міській раді Львова з'явилась Уповноважена з питань доступності. Посадовиця Ірина Маруняк, котра обіймає цю посаду, спільно з фахівцями обстежує комунальні установи міста та формує рекомендації щодо покращення чи облаштування елементів безбар'єрності у школах, дитсадках, лікарнях, кінотеатрах, ЦНАПах, кінотеатрах тощо.

Таких закладів у Львові є загалом 628, а станом на квітень теперішнього року вдалось перевірити більше сотні локацій. Під час таких «обстежень» формуються відповідні рекомендації, яким має бути пандус, поручні, ширина дверей, яким чином має бути зроблена інклюзивна вбиральня.

Окрім цього, нам повідомили, що з вересня 2023 року у Львові працює моніторингова група під керівництвом уповноваженої Львівської міської ради з питань доступності Ірини Маруняк, яка обстежує комунальні установи міста щодо наявності у них елементів доступності.

«Коли говоримо про доступність, то тут йдеться про різні категорії – це не лише особи на кріслах колісних, це люди старшого віку, особи з візочками, люди з вадами зору тощо. Місто має бути доступним для всіх, а відтак маємо переосмислити питання доступності і змінити свої погляди», — пояснювала пані Маруняк.

Уповноважена з питань доступності у Львові Ірина Маруняк перевіряє поріг у одному із комунальних закладів Львова на безбар'єрність/Роман Балук

Які порушення норм доступності фіксують у Львові

За даними міської ради, впродовж лютого-березня 2024 року, у комунальних закладах Львова найчастіше фіксували такі порушення:

  • ненормативний пандус;
  • відсутність додаткових поручнів;
  • відсутність маркувань;
  • контрастне маркування;
  • відсутність рецепцій з пониженням;
  • неправильне облаштування паркувальних місць для людей з інвалідністю;
  • ненормативна ширина дверей на вході та в універсальній вбиральні;
  • наявність порогів;
  • відсутність навігації;
  • відсутність стільців з поручнями в зоні очікування.

За результатами обстеження фахівці складають протокол, і вказують терміни їх реалізації, переконує омбудсменка з питань доступності.

Доступність у Львові — що вже зроблено

Пандуси, пониження бордюрів та підйомники

За даними Маруняк, впродовж шести років, з 2019 року дотепер, у Львові облаштували 1716 понижень бордюрів до рівня проїзної частини. Нинішнього року заплановано облаштувати ще 927 понижень. З них вже зробили 315. У відповідь на інформаційний запит ІА Дивись.info у міському департаменті житлового господарства та інфраструктури повідомили, що на ці роботи у бюджеті Львова передбачили 12 мільйонів гривень.

У житлових будинках встановили 45 підйомників.

Нагадуємо, що 2024 року передбачено 13,5 млн грн на облаштування ще орієнтовно 28 підйомників. Також передбачено майже 3 млн грн для встановлення пандусів, повідомляли у мерії напередодні.

Підйомник, облаштований у одній із лікарень Львова/міська рада

Освітлення та звукові сигнали на пішоходах

Ще з 2015 року у місті облаштовують освітлення на нерегульованих пішохідних переходах на вулицях з інтенсивним рухом та встановлюють звукову сигналізацію на пішохідних переходах, що дає змогу людям з порушенням зору більшу доступність до об'єкту. Це, наприклад, зробили на вулиці Княгині Ольки, що у Франківському районі.

Поки що світлофор на останній локації є оснащеним звуковими сигналами для переходів через смуги руху. Вони вмикаються одночасно з увімкненням сигналу світлофора, що дозволяє рух пішоходів.

«За період з 2015 по 2023 роки облаштовано освітлення на 609 нерегульованих пішохідних переходах (вулиці з інтенсивним рухом), на що використано 33,3 млн грн», —йдеться у відповіді на запит.

У відомстві також уточнили, що нинішнього року планують облаштувати освітлення ще на десяти переходах. На це в міському бюджеті заклали 700 тисяч гривень.

Звукова сигналізація, як стверджують у мерії, працює на 196 пішохідних переходах по всьому Львову.

«Необхідно влаштувати звукову сигналізацію на 309 пішохідних переходах (змонтувати 618 звукових пристроїв), на що потрібно приблизно 4,3 млн грн», — відповіли нам у департаменті житлового господарства та інфраструктури ЛМР.

Громадський транспорт

Аби забезпечити доступність для людей, які пересуваються на кріслах колісних, транспорт має бути низькопідлоговим. Нині у Львові є більше трьохсот трамваїв, тролейбусів та автобусів, котрі відповідають цим нормам.

Ілюстративне фото/архів ІА Дивись.info

Окрім того, у Львові планують закупити додаткові низькопідлогові транспортні засоби або ж переобладнати ті, що є. У місті з'являться ще 9 низькопідлогових трамваїв та 68 автобусів такого ж типу, переконували нас у мерії у січні теперішнього року.

До слова, ще торік у місті запустили мапу доступності зупинок електротранспорту. Зважаючи на дані міського управління вуличної інфраструктури, щонайменше 79 зупинок електротранспорту, або 22% від загальної кількості, відповідають вимогам інклюзивності. А втім, 56% зупинок є частково доступними, тобто маломобільні люди можуть потрапити в транспорт за допомогою пандуса, наявного в салоні низькопідлогового транспорту. Це стосується здебільшого тролейбусних зупинок.

Значних змін щодо покращення доступності потребують лише 22% зупинок. З них 2% — це трамвайні зупинки, які неможливо переробити без капітальної реконструкції вулиць. Йдеться, до прикладу, про кінцеві зупинки на вулицях Шевченка та Пасічній.

Окрім цього, львівські керманичі громадським транспортом мали змогу навчитись правильній комунікації та взаємодії із маломобільними групами населення.

Парковки

Інклюзивні паркомісця — важливе питання, яке у Львові досі не є вирішеним до кінця. За даними комунального підприємства «Львівавтодор», парковки, які за допомогою спеціальних пандусів підвищили до рівня хідника, з'явились на вулиці Степана Бандери. Це дасть можливість водію чи пасажиру на кріслі колісному відразу з парковки безперешкодно переміститися на тротуар.

Інклюзивні парковки у Львові/«Львівавтодор»

Загалом буде таких п'ять локацій.

Доступність вулиць у Львові

Нині тривають роботи із переоблаштування площі Ринок згідно із вимогами доступності. Принцип такий: бруківку демонтовують, шліфують і встановлюють назад. Після проведення усіх робіт доріжки будуть без розривів по усій площі включно з переходами через трамвайні колії та безбар'єрним входом у міську Ратушу.

Площа Ринок у Львові/Микита Печеник

«Вимоги з доступності для маломобільних груп населення враховуються та впроваджуються при виконанні робіт з капітального ремонту, або реконструкції вулично-дорожньої мережі населених пунктів», — йдеться у відповіді департаменту житлового господарства та інфраструктури на запит ІА Дивись.info.

Ці вимови, стверджують у відомстві, виконали під час проведення капітального ремонту вулиць Степана Бандери та Тараса Шевченка (від вул. Ярослава Мудрого до вул. Левандівська). Проте, адреси вулиць, котрі нині ремонтують чи планують найближчим часом, зважаючи на вимоги доступності, нам не назвали.

На офіційних ресурсах міської ради публікують інформацію про плани реконструкції площі Двірцевої, що біля головного міського вокзалу. Зазначають: біля входу у будівлю з'явиться пандус.

Головний залізничний вокзал у Львові/архів ІА Дивись.info

До слова, ще торік ІА Дивись.info перевіряла, наскільки інклюзивним є простір біля Залізничного вокзалу у Львові.

Відео: ІА Дивись.info

У департаменті відповідають, що зараз видатки з бюджету Львівської міської територіальної громади в умовах воєнного стану акумулюються, здебільшого, на потреби Збройних Сил України та проводяться лише першочергові невідкладні аварійно-відновлювальні роботи об’єктів інфраструктури та/або роботи з ліквідації наслідків, отриманих внаслідок протиправних дій країни агресора (ракетних ударів тощо).

Водночас час від часу у місті ремонтують частини вулиць або тротуари, щоб вони стали доступнішими. У квітні це зробили на вулиці Ігора Білозіра.

Інклюзивні маршрути

У Замарстинівському парку поруч з Національним реабілітаційним центром НЕЗЛАМНІ (UBROKEN) у Львові облаштують інфраструктуру для реабілітації військових та цивільних. Такі маршрути мають зробити до кінця літа цього року.

Як пояснила заступниця начальниці міського управління екології Оксана Луцко, без спеціальних кишень для відпочинку ця ділянка стежки буде виснажливою для маломобільних груп людей.

Тест на доступність у Замарстинівському парку Львова/ЛМР

Окрім іншого, у парку заклали початок сенсорного, терапевтичного саду: висадили кілікійські ялиці, конколор, модрини, метасеквою, клумби із пахучими кущами і травами (будлеї, різні сорти мʼяти, меліси, ехінацеї, війники, пенісетуми, міскантуси тощо).

Де знайти безбар'єрні локації у Львові

Є онлайн-мапа «Доступне місто», яку постійно доповнюють. На карті можна знайти місця харчування, музеї, театри, комунальні установи, муніципальні центри, заклади охорони здоров'я, парки та торговельно-розважальні центри, які відповідають усім нормам інклюзивності.

Мапа доступності у Львові/туристичний офіс міста

Переглянути карту можна за посиланням тут.

А ще мапа доступних закладів розробили ЛУН Місто та громадська організація «Безбар'єрність». Завдяки їй кожен охочий зможе перевірити, наскільки доступна його кав’ярня під домом, супермаркет чи аптека  та залучити експертів до адаптації простору. Шукайте безбар'єрні локації тут.

Окрім цього, «Доступно.UA» запустило застосунок для смартфонів.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: