Недуга, якою найчастіше хворіють діти: що варто знати про астму

Depositphotos_356425964_S
Автор: Andrew. Lozovyi. Джерело: depositphotos.com

Найпоширенішим хронічним захворюванням у дітей шкільного віку вважають астму. У Всесвітній організації охорони здоров'я заявили, що нині у світі цю недугу діагностували у 235 мільйонів людей.

Що варто знати про астму, які її причини та лікування - у Всесвітній день боротьби з цією недугою, дізнавалася ІА Дивись.info.

Таку дату впровадили, аби покращити доступність ліків з доведеною ефективністю та якісних медичних послуг для людей з астмою. 

Що це за хвороба?

У Міністерстві охорони здоров'я України пояснюють, що бронхіальна астма – хронічне запальне захворювання дихальних шляхів. Воно може супроводжуватись обструкцією бронхів (простими словами, перекриттям стороннім тілом - ред.) різного ступеню. 

Найчастіше бронхіальною астмою хворіють діти та молодь. За даними Центру медичної статистики МОЗ України, хворих на бронхіальну астму в Україні є щонайменше 212 тисяч 883 пацієнтів, з них 37 тисяч 427 - діти. Це статистика 2017 року.

Утім в межах пандемії коронавірусу, що тривала з 2020 року, ситуація тільки загострилась, кажуть у Центрі громадського здоров'я країни.

«Астма є доволі поширеним хронічним захворюванням, що потенційно має серйозні наслідки. Вона спричиняє респіраторні синдроми. Люди, які хворіють на астму, страждають від частих нападів задишки, хрипів, стискання у грудях, кашлю, що іноді вимагає термінової медичної допомоги та може мати летальні наслідки. Симптоми захворювання пов’язані з бронхоспазмом — звуженням дихальних шляхів, що спричиняє утруднений вдих повітря, а також із потовщенням стінок дихальних шляхів та збільшенням слизу», — розповідають фахівці з ЦГЗ.

Які є ознаки астми?

Ідеться про:

  • напади ядухи,
  • важкість дихання,
  • появу хрипів,
  • кашель, який викликає набряк слизової оболонки дихальних шляхів. 

Діти з бронхіальною астмою часто мають харчову алергію, екзему (запальне захворювання шкіри - ред.) та алергічний риніт (запалення слизової оболонки - ред.).

За даними Центру легеневого здоров'я Львівщини, частота та ступінь важкості цих симптомів можуть бути різними. Наприклад, інтервал між нападами може коливатися від однієї години до одного дня. Як правило, напади відбуваються під час фізичної активності або вночі. 

Захворювання розвивається як хронічне запалення бронхів, що призводить до підвищення чутливості нервових закінчень в дихальних шляхах та їх швидкого подразнення. Під час нападу збільшуються слизові оболонки бронхіол, внаслідок чого звужуються дихальні шляхи, людина не може нормально вдихнути повітря чи видихнути. 

Лікарка-пульмонологиня Христина Вольницька каже, що при появі бодай одного симптому, необхідно негайно звертатись до медиків.

«Якщо вас, періодично або постійно, турбують задишка, сухий і надривний кашель, свистячі хрипи при видиху чи біль в грудях, не гаючи часу потрібно звернутися за медичною допомогою. Кашель з невеликим виділенням мокроти, що часто посилюється вночі, а вдень — відступає, неочікувані та сильні напади кашлю — усі ці симптоми можуть свідчити про бронхіальну астму», — пояснила фахівчиня.

Яка ситуація на Львівщині?

У департаменті охорони здоров'я Львівської обласної військової адміністрації пояснили, що за останній рік у регіональному діагностичному центрі та у обласній клінічній лікарні зареєстрували вже 114 випадків захворювання на бронхіальну астму – це 34% зі всіх алергенних захворювань, виявлених за цей період у пацієнтів зазначених медзакладів.

У порівнянні з аналогічним періодом торік кількість випадків зросла на 8%.

Які є причини виникнення астми?

Фахівці МОЗ стверджують, що вони не відомі й до сьогодні, але лікарі виділяють фактори ризику розвитку астми: 

  • спадкова схильність;
  • алергічні захворювання у ранньому дитинстві;
  • екологія;
  • часті хвороби дихальної системи;
  • куріння під час вагітності;
  • зайва вага у дитини.
Автор: Andrew. Lozovyi. Джерело: depositphotos.com

У деяких людей астму можуть викликати лікарські препарати.

Розвиток астми також пов'язують із різними хворобами, на які хворіла дитина. До прикладу, кашлюк. Це заразне захворювання дихальної системи, викликане бактерією. Тому дуже важливо запобігти хворобі. Це можна зробити завдяки вакцинації, нагадують в Міністерстві.

Читайте також: Які щеплення необхідні людям і чому в Україні вакцинація досі залишається проблемним питанням

Тригери нападів 

Головними провокаторами нападів є речовини, які людина вдихає:

  • алергени, що можуть бути у приміщенні (пилові кліщі, забруднене повітря, домашні тварини);
  • алергени поза домом (наприклад, пилок рослин);
  • тютюновий дим та випари хімічних речовин.

«Деякі причини, які тригерять напади, можуть бути спільними для всіх пацієнтів із астмою, інші - індивідуальні особливості перебігу хвороби у людини. Також є інші фактори, які можуть провокувати напади. Наприклад, емоційне збудження, гнів або страх. Також напади можуть спровокувати фізичні вправи», — пояснюють у відомстві.

Чи є лікування астми?

Ні, її не можна вилікувати. Однак, якщо дотримуватися рекомендацій лікарів і тримати її під контролем, то якість життя пацієнта не постраждає. До того ж, легкі форми астми у дітей з віком можуть зникнути.

У МОЗ також дали поради якісного лікування дитини з підозрою на бронхіальну астму:

Потрібно:

  • При проявах симптомів бронхіальної астми або частих хворобах дихальної системи звернутися до лікаря. Тільки він може поставити діагноз та призначити лікування. 
  • Налагодити зв'язок із лікарем і встановити партнерські взаємовідносини.
  • Отримати від лікаря всі необхідні рекомендації в межах так званої «астма-школи». Це просвітницька робота лікарів для батьків разом із маленькими пацієнтами.
  • Дотримуватися чистоти у помешканні.  
  • Усунути засоби, які можуть бути факторами ризику для захворювання.

Астма та COVID-19 

Через пандемію коронавірусу науковці почали вивчати взаємодію вірусу та багатьох хронічних захворювань, зокрема, астми. Люди, у яких діагностували астму, але контролюють симптоми, не мають підвищеного ризику захворіти на COVID-19.

Пацієнтів, у яких середня та важка форма астми або вона є неконтрольованою, частіше госпіталізують з COVID-19. Ризик смерті підвищується, якщо пацієнт, хворий на коронавірус, має важку форму астми, заявили у Центрі громадського здоров'я.

Як захиститись від важкої форми астми і зменшити ризики інфікування коронавірусом?

Поради ЦГЗ:

  • Насамперед, варто захиститись від коронавірусу. Вакцинуйтеся, щойно щеплення буде доступне для вас (алергічні реакції на вакцини рідкісні, перед щепленням поговоріть із лікарем, якщо у Вас є проблеми).
  • Після щеплення продовжуйте носити маску та дотримуватися фізичної дистанції.
  • Уникайте причин, що провокують астму, серед них: тютюновий дим (уникайте пасивного куріння), пилові кліщі (клопи, які можуть жити в матрацах, ковдрах, пухових подушках), забруднення атмосферного повітря, шкідники (миші, таргани та інші), хатні тварини, цвіль тощо. 
  • Підтримуйте дім у чистоті. Використовуйте гіпоалергенну постіль, ковдри тощо. Періть постільну білизну щодня, підтримуйте рівень вологості в будинку на низькому рівні: 30-50%, кожні 2-3 дні робіть прибирання в домі, якщо з’являється цвіль — витріть та висушіть повністю поверхню, коли робите дезінфекцію — тримайтеся якомога далі від розпилення. 
  • Продовжуйте лікування астми, попередньо проконсультувавшись з вашим лікарем. Використовуйте інгалятори зі стероїдами.
  • Упевніться, що у Вас є необхідне лікування, якого вистачить, якщо будете перебувати тривалий час вдома на самоізоляції. 
  • Засоби для дезінфекції можуть спровокувати напад. Обмежте використання хімічних речовин, серед них: відбілювач (гіпохлорит натрію) або сполуки четвертинного амонію (наприклад, бензалконію хлорид), не використовуйте їх у закритих приміщеннях. Попросіть близьких обробити Вам поверхні чи провести дезінфекцію.
  • Якщо погано, негайно звертайтеся до лікаря. За необхідності викликайте швидку допомогу. 
  • Сильні емоції можуть спровокувати напад астми. Бережіть себе від надмірних емоційних станів.

*Звертаємо увагу, що цей матеріал є ознайомчим, його не варто сприймати як підґрунтя для вставлення діагнозу. Якщо вам потрібна допомога, зверніться до фахівця.

Вас може зацікавити:

Головне фото: depositphotos.com

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Якщо ви знайшли помилку, будь ласка, виділіть фрагмент тексту та натисніть Ctrl+Enter.

Реклама
Новини від партнерів

Повідомити про помилку

Текст, який буде надіслано нашим редакторам: